2001–02 UEFA Cup
Dates | 9 August 2001 – 8 May 2002 |
---|---|
Final positions | |
Champions | Feyenoord (2nd title) |
Runners-up | Borussia Dortmund |
Tournament statistics | |
Matches played | 204 |
Goals scored | 552 (2.71 per match) |
Attendance | 2,889,630 (14,165 per match) |
Top scorer(s) | Pierre van Hooijdonk (Feyenoord) 8 goals |
The 2001–02 UEFA Cup was won by Feyenoord at their home ground in the final against Borussia Dortmund. It was the second time they won the competition.
Liverpool could not defend their title as they automatically qualified for the 2001–02 UEFA Champions League and also reached the knockout stage.
Association team allocation
A total of 145 teams from 51 UEFA associations participated in the 2001–02 UEFA Cup. Associations are allocated places according to their 2000 UEFA league coefficient.[1]
Below is the qualification scheme for the 2001–02 UEFA Cup:
- Associations 1–6 each enter three teams
- Associations 7–8 each enter four teams
- Associations 9–15 each enter two teams
- Associations 16–21 each enter three teams
- Associations 22–49 each enter two teams, with the exception of Liechtenstein who enter one.
- Associations 50-51 each enter one team
- The top three associations of the 2000–2001 UEFA Fair Play rankingeach gain an additional berth
- 16 teams eliminated from the 2001–02 UEFA Champions League qualifying rounds
- 8 teams eliminated from the 2001–02 UEFA Champions League group stageare transferred to the UEFA Cup
- 3 winners of the Intertoto Cup
- The winner of the 2000–01 UEFA Cup (not used due to Liverpool's qualification to Champions League)
Association ranking
|
|
|
- Notes
- (FP): Additional fair play berth (Finland, Slovakia, Belarus)
- (UCL): Additional teams transferred from the UEFA Champions League
- (IT): Additional teams from Intertoto Cup
Distribution
Teams entering in this round | Teams advancing from previous round | Teams transferred from Champions League | |
---|---|---|---|
Qualifying round (82 teams) |
|
||
First round (96 teams) |
|
|
|
Second round (48 teams) |
|
||
Third round (32 teams) |
|
| |
Fourth round (16 teams) |
|
||
Play-offs (8 teams) |
|
Redistribution rules
A UEFA Cup place is vacated when a team qualify for both the Champions League and the UEFA Cup, or qualify for the UEFA Cup by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules:<
- When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association) also qualify for the Champions League, their UEFA Cup place is vacated, and the remaining UEFA Cup qualifiers are moved up one place, with the final place (with the earliest starting round) taken by the domestic cup runners-up, provided they do not already qualify for the Champions League or the UEFA Cup. Otherwise, this place is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
- When the domestic cup winners also qualify for the UEFA Cup through league position, their place through the league position is vacated, and the UEFA Cup qualifiers which finish lower in the league are moved up one place, with the final place taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
- A place vacated by the League Cup winners is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
- A Fair Play place is taken by the highest-ranked team in the domestic Fair Play table which do not qualify for the Champions League or UEFA Cup yet.
Teams
The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:
- CW: Cup winners
- CR: Cup runners-up
- LC: League Cup winners
- Nth: League position
- P-W: End-of-season European competition play-off winners
- FP: Fair play
- IT: Intertoto Cup winners
- CL: Relegated from the Champions League
- GS: Third-placed teams from the group stage
- Q3: Losers from the third qualifying round
Qualifying round
First leg
0–0 | Gorica | |
---|---|---|
Report |
3–0 | Sliema Wanderers | |
---|---|---|
Breška 10' Perniš 66' (pen.) Belák 72' |
Report |
Ružomberok | 3–1 | Belshina Bobruisk |
---|---|---|
Fabuľa 22', 83' (pen.) Oravec 42' |
Report | Sednev 58' (pen. ) |
Dinamo Tirana | ||
---|---|---|
Niculescu 34' (pen.) | Report |
Narva Trans | 3–0[2] | Elfsborg |
---|---|---|
Gruznov 40' | Report | Lundström 33' Andreasson 36' (pen.), 61' |
Ararat | 0–2 | Hapoel Tel Aviv |
---|---|---|
Report | Tuama 38' Osterc 43' |
Atlantas | 0–4 | Rapid București |
---|---|---|
Report | Schumacher 18' Pancu 46' Niță 66' Șumudică 90' |
Dinamo Tbilisi | 2–1 | BATE Borisov |
---|---|---|
Daraselia 22' (pen.) Mikuchadze 86' |
Report | Hancharyk 88' |
Polonia Warsaw | 4–0 | Total Network Solutions |
---|---|---|
Tarachulski 70', 78' Moskal 90+2', 90+3' |
Report |
Pelister | 0–2 | St. Gallen |
---|---|---|
Report | 89' |
GÍ Gøta | ||
---|---|---|
Simonović 22' Zorić 45+2' Mladenović 48' Filipović 65' |
Report |
Shakhtyor Soligorsk | 1–2 | CSKA Sofia |
---|---|---|
Podrez 81' | Report | Manchev 65' Giglio 79' |
Midtjylland | 1–1 | Glentoran |
---|---|---|
Pimpong 16' | Report | Glendinning 84' |
Etzella Ettelbruck | 0–4 | Legia Warsaw |
---|---|---|
Report | Magiera 12' Kucharski 15' Wroblewski 26' Mierzejewski 72' |
1–3 | Helsingborg | |
---|---|---|
Lindberg 50' | Report | Eklund 26' Prica 47' Lindström 86' |
Olympiakos Nicosia | 2–2 | Dunaferr |
---|---|---|
Themistokleous 49' Kožlej 78' |
Report | Sowunmi 15' Tököli 50' |
Zimbru Chișinău | 0–0 | Gaziantepspor |
---|---|---|
Report |
HB | 2–2 | Grazer AK |
---|---|---|
Mortansson 50', 58' | Report | Akwuegbu 60', 90' |
Birkirkara | 0–0 | Locomotive Tbilisi |
---|---|---|
Report |
Vaduz | 3–3 | Varteks |
---|---|---|
Niederhäuser 41' Merenda 53', 75' |
Report | Bjelanović 49', 85', 86' |
Glenavon | 0–1 | Kilmarnock |
---|---|---|
Report | Innes 90+3' |
Vardar | 0–3 | Standard Liège |
---|---|---|
Report | Meyssen 30' Blay 50' Walem 69' |
Cwmbrân Town | 0–4 | Slovan Bratislava |
---|---|---|
Report | Mojić 40' Obžera 45' Vittek 83' Soboňa 87' |
Shafa Baku | ||
---|---|---|
Komac 28' Tiganj 58', 59' Calleja 74' |
Report |
Dinamo Zagreb | 1–0 | Flora |
---|---|---|
Gondžić 53' | Report |
Debreceni | 3–0 | Nistru Otaci |
---|---|---|
Bajzát 25' Ulveczki 35' Tiber 82' |
Report |
Cosmos | 0–1 | Rapid Wien |
---|---|---|
Report | Wallner 10' |
Longford Town | 1–1 | Litex Lovech |
---|---|---|
Petev 14' (o.g.) | Report | Lavine 84' (o.g.) |
Brøndby | 2–0 | Shelbourne |
---|---|---|
Jonson 16' Bagger 80' |
Report |
Santa Coloma | 0–1 | Partizan |
---|---|---|
Report | Čakar 7' |
AEK Athens | 6–0 | Grevenmacher |
---|---|---|
70' | Report |
Marítimo | 1–0 | Sarajevo |
---|---|---|
Dinda 5' | Report |
Second leg
BATE Borisov won 5–2 on aggregate.
Olimpija Ljubljana | ||
---|---|---|
Report |
Olimpija Ljubljana won 7–0 on aggregate.
HJK won 3–1 on aggregate.
1–1 | Viking | |
---|---|---|
|
Report |
|
Viking won 2–1 on aggregate.
Gorica won 1–0 on aggregate.
Locomotive Tbilisi | 1–1 | Birkirkara |
---|---|---|
|
Report |
|
1–1 on aggregate. Birkirkara won on away goals.
Brașov won 7–1 on aggregate.
Pogoń Szczecin | 1–1 | Fylkir |
---|---|---|
|
Report |
|
Fylkir won 3–2 on aggregate.
Rapid București | 8–0 | Atlantas |
---|---|---|
|
Report |
Rapid București won 12–0 on aggregate.
Rapid Wien | 2–0 | Cosmos |
---|---|---|
|
Report |
Rapid Wien won 3–0 on aggregate.
Žalgiris | 0–1 | Maccabi Tel Aviv |
---|---|---|
Report |
|
Maccabi Tel Aviv won 7–0 on aggregate.
Ružomberok won 3–1 on aggregate.
Slovan Bratislava | 1–0 | Cwmbrân Town |
---|---|---|
|
Report |
Slovan Bratislava won 5–0 on aggregate.
3–1 | Tirana | |
---|---|---|
|
Report |
|
Apollon Limassol won 5–4 on aggregate.
MYPA | ||
---|---|---|
Report |
|
Helsingborg won 5–2 on aggregate.
Jokerit | 0–2 | CSKA Kyiv |
---|---|---|
Report |
|
CSKA Kyiv won 4–0 on aggregate.
CSKA Sofia won 5–2 on aggregate.
Hapoel Tel Aviv won 5–0 on aggregate.
Elfsborg | 5–0 | Narva Trans |
---|---|---|
|
Report |
Elfsborg won 5–3 on aggregate.
Obilić won 5–1 on aggregate.
Nistru Otaci won 3–1 on aggregate.
Flora | 0–1 | Dinamo Zagreb |
---|---|---|
Report |
|
Dinamo Zagreb won 2–0 on aggregate.
Gaziantepspor | 4–1 | Zimbru Chișinău |
---|---|---|
Report |
|
Gaziantepspor won 4–1 on aggregate.
Litex Lovech | 2–0 | Longford Town |
---|---|---|
Report |
Litex Lovech won 3–1 on aggregate.
Partizan | 7–1 | Santa Coloma |
---|---|---|
Report |
|
Partizan won 8–1 on aggregate.
Matador Púchov | ||
---|---|---|
Report |
Matador Púchov won 4–2 on aggregate.
Shelbourne | 0–3 | Brøndby |
---|---|---|
Report |
Brøndby won 5–0 on aggregate.
Dunaferr | 2–4 | Olympiakos Nicosia |
---|---|---|
Report |
|
Olympiakos Nicosia won 6–4 on aggregate.
Legia Warsaw | 2–1 | Etzella Ettelbruck |
---|---|---|
|
Report |
|
Legia Warsaw won 6–1 on aggregate.
St. Gallen | 2–3 | Pelister |
---|---|---|
|
Report |
|
3–3 on aggregate. St. Gallen won on away goals.
Standard Liège | 3–1 | Vardar |
---|---|---|
Report |
|
Standard Liège won 6–4 on aggregate.
Varteks | 6–1 | Vaduz |
---|---|---|
|
Report |
|
Varteks won 9–4 on aggregate.
1–3 | Dinamo București | |
---|---|---|
|
Report |
Dinamo București won 4–1 on aggregate.
Grazer AK won 6–2 on aggregate.
Osijek | 1–0 | Dinaburg |
---|---|---|
Report |
2–2 on aggregate. Osijek won on away goals.
Midtjylland won 5–1 on aggregate.
Grevenmacher | 0–2 | AEK Athens |
---|---|---|
Report |
|
AEK Athens won 8–0 on aggregate.
Club Brugge | ||
---|---|---|
|
Report |
Club Brugge won 10–1 on aggregate.
Sarajevo | 0–1 | Marítimo |
---|---|---|
Report |
|
Marítimo won 2–0 on aggregate.
Kilmarnock | 1–0 | Glenavon |
---|---|---|
|
Report |
Kilmarnock won 2–0 on aggregate.
Polonia Warsaw won 6–0 on aggregate.
First round
1 Only one leg was played, in a neutral venue in Warsaw, Poland, due to security concerns in Russia.
2 PSG won 3–0 because there was a blackout in Bucharest at that time and the match was stopped immediately in favour of the visitors.
Note: Matches scheduled for 12 September were postponed due to the September 11 attacks.[3]
First leg
6–1 | Ružomberok | |
---|---|---|
84' | Report | Kurty 77' |
Chernomorets Novorossiysk | 0–1 | Valencia |
---|---|---|
Report | Mista 55' |
Westerlo | 0–2 | Hertha BSC |
---|---|---|
Report | Schmidt 43' Beinlich 90' |
Dinamo București | 1–3 | Grasshopper |
---|---|---|
Mihalcea 85' (pen.) | Report | 87' |
Milan | ||
---|---|---|
Report | Shevchenko 64' Moreno 88' |
Haka | 1–1 | Union Berlin |
---|---|---|
Väisänen 13' | Report | Ristić 70' |
Slovan Liberec | 2–0 | Slovan Bratislava |
---|---|---|
Gyan 8' Nezmar 90' |
Report |
Dinamo Zagreb | 2–2 | Maccabi Tel Aviv |
---|---|---|
Agić 55' Sedloski 73' |
Report | Goldberg 33' Dego 41' |
Dynamo Moscow | 1–0 | Birkirkara |
---|---|---|
Khazov 22' | Report |
Partizan | 1–0 | Rapid Wien |
---|---|---|
Bajić 90' | Report |
Polonia Warsaw | 1–2 | Twente |
---|---|---|
Bąk 76' | Report | Kollmann 59' van der Laan 85' |
Inter Bratislava | 1–0 | Litex Lovech |
---|---|---|
Kratochvíl 54' (pen.) | Report |
CSKA Kyiv | 3–2 | Red Star Belgrade |
---|---|---|
Tkachenko 45' Kostyshyn 49' Zakarlyuka 66' |
Report | Pjanović 35' Ačimovič 68' (pen.) |
CSKA Sofia | 3–0 | Shakhtar Donetsk |
---|---|---|
Penev 40' |
Report |
0–0 | Fiorentina | |
---|---|---|
Report |
Olympiakos Nicosia | 2–2 | Club Brugge |
---|---|---|
Themistokleous 5' Radosavljev 79' |
Report | Lange 1' Verheyen 32' |
Hapoel Tel Aviv | 1–0 | Gaziantepspor |
---|---|---|
Ryndyuk 89' (o.g. ) |
Report |
Odd Grenland | 2–2 | Helsingborg |
---|---|---|
Fevang 9' van Ankeren 32' |
Report | Santos 56' |
AEK Athens | 2–0 | Hibernian |
---|---|---|
Tsiartas 54' (pen.) Nikolaidis 66' |
Report |
Servette | 1–0 | Slavia Prague |
---|---|---|
Oruma 75' | Report |
Hajduk Split | 2–2 | Wisła Kraków |
---|---|---|
Deranja 22' Srna 87' |
Report | Żurawski 51' Moskalewicz 90+' |
Apollon Limassol | ||
---|---|---|
Ibrahimović 2' Machlas 56' |
Report |
Aston Villa | 2–3 | Varteks |
---|---|---|
Ángel 53', 68' | Report | Bjelanović 43', 85' Karić 63' |
Kilmarnock | 1–1 | Viking |
---|---|---|
Dargo 73' | Report | Sanne 45' |
Copenhagen | 2–0 | Obilić |
---|---|---|
Fernandez 9', 67' | Report |
Levski Sofia | ||
---|---|---|
Guðjohnsen 45', 74' Lampard 90' |
Report |
Ipswich Town | 1–1 | Torpedo Moscow |
---|---|---|
Bramble 85' | Report | Vyazmikin 14' |
Marítimo | 1–0 | Leeds United |
---|---|---|
Fernandes 34' | Report |
Second leg
Maccabi Tel Aviv | 1–1 | Dinamo Zagreb |
---|---|---|
Nimni 41' (pen.) | Report | Agić 32' |
3–3 on aggregate. Maccabi Tel Aviv won on away goals.
Rapid București | 0–1 (a.e.t.) | Paris Saint-Germain |
---|---|---|
Report | Aloísio 93' |
Paris Saint-Germain were awarded a 3–0 victory for the second leg as Rapid București walked out, therefore winning 3–0 on aggregate
Roda JC | ||
---|---|---|
Jóhannesson 57' | Report | Anastasiou 88' |
Roda JC won 6–1 on aggregate.
Hertha BSC | 1–0 | Westerlo |
---|---|---|
Marcelinho 86' | Report |
Hertha BSC won 3–0 on aggregate.
Tirol Innsbruck | 1–0 | Viktoria Žižkov |
---|---|---|
Glieder 49' | Report |
Wacker Innsbruck won 1–0 on aggregate.
Gaziantepspor | 1–1 | Hapoel Tel Aviv |
---|---|---|
Ryndyuk 50' |
Report | Osterc 12' |
Hapoel Tel Aviv won 2–1 on aggregate.
Troyes won 6–2 on aggregate.
Wisła Kraków | 1–0 | Hajduk Split |
---|---|---|
Frankowski 22' | Report |
Wisła Kraków won 3–2 on aggregate.
Brașov | 0–3 | Internazionale |
---|---|---|
Report | Ventola 14', 79' Guly 36' |
Internazionale won 6–0 on aggregate.
Obilić | 2–2 | Copenhagen |
---|---|---|
Vujošević 32', 47' | Report | Fernandez 75', 86' |
Copenhagen won 4–2 on aggregate.
Bordeaux won 6–4 on aggregate.
Osijek won 3–1 on aggregate.
Union Berlin won 4–1 on aggregate.
Birkirkara | 0–0 | Dynamo Moscow |
---|---|---|
Report |
Dynamo Moscow won 1–0 on aggregate.
Grazer AK | 3–3 | Utrecht |
---|---|---|
Bazina 4' Brunmayr 20' Akwuegbu 38' |
Report | Kuyt 47' Zwaanswijk 54' Jochemsen 68' |
Utrecht won 6–3 on aggregate.
Parma | ||
---|---|---|
Report | Marchionni 79' Bonazzoli 90' |
Parma won 3–0 on aggregate.
Litex Lovech | 3–0 | Inter Bratislava |
---|---|---|
Janković 43', 44' Petrov 86' |
Report |
Litex Lovech won 3–1 on aggregate.
Slovan Bratislava | 1–0 | Slovan Liberec |
---|---|---|
Mojić 22' | Report |
Slovan Liberec won 2–1 on aggregate.
Zaragoza won 5–1 on aggregate.
Grasshopper | 3–1 | Dinamo București |
---|---|---|
Baturina 18' Chapuisat 21' Morales 87' |
Report | Mihalcea 52' (pen.) |
Grasshopper won 6–2 on aggregate.
Helsingborg | 1–1 | Odd Grenland |
---|---|---|
Santos 3' |
Report | Fevang 54' |
3–3 on aggregate. Helsingborg won on away goals.
Shakhtar Donetsk | 2–1 | CSKA Sofia |
---|---|---|
Zubov 30' Vorobey 52' |
Report | Deyanov 90' |
CSKA Sofia won 4–2 on aggregate
Torpedo Moscow | 1–2 | Ipswich Town |
---|---|---|
Vyazmikin 66' | Report | Finidi 47' Stewart 54' (pen.) |
Ipswich Town won 3–2 on aggregate.
Viking | 2–0 | Kilmarnock |
---|---|---|
Sanne 1' Nevland 18' |
Report |
Viking won 3–1 on aggregate.
Halmstad won 2–1 on aggregate.
0–2 | Chelsea | |
---|---|---|
Report | Terry 33' Guðjohnsen 45' |
Chelsea won 5–0 on aggregate.
Marila Příbram won 5–3 on aggregate.
Freiburg | 2–1 | Matador Púchov |
---|---|---|
Coulibaly 20' Tanko 89' |
Report | Perniš 51' |
Freiburg won 2–1 on aggregate.
Anzhi Makhachkala | 0–1 | Rangers |
---|---|---|
Report | Konterman 84' |
Rangers won 1–0 on aggregate after only one game was played.
PAOK won 4–0 on aggregate.
CSKA Kyiv won 3–2 on aggregate.
Steaua București | 1–1 | St. Gallen |
---|---|---|
Răducanu 12' | Report | Guido 59' |
St. Gallen won 3–2 on aggregate.
Slavia Prague | 1–1 | Servette |
---|---|---|
Petrouš 89' | Report | Oruma 13' |
Servette won 2–1 on aggregate.
Twente | 2–0 | Polonia Warsaw |
---|---|---|
Kollmann 70' Booth 71' |
Report |
Twente won 4–1 on aggregate.
0–3 | Ajax | |
---|---|---|
Report | van der Vaart 33' Ibrahimović 66' Wamberto 79' |
Ajax won 5–0 on aggregate.
Club Brugge | 7–1 | Olympiakos Nicosia |
---|---|---|
90' | Report | Themistokleous 88' |
Club Brugge won 9–3 on aggregate.
Hibernian | 3–2 (a.e.t.) | AEK Athens |
---|---|---|
114' | Report | Tsiartas 92', 105' |
AEK Athens won 4–3 on aggregate.
Rapid Wien won 5–2 on aggregate.
Olimpija Ljubljana | ||
---|---|---|
Report |
Brøndby won 4–2 on aggregate.
Milan won 6–0 on aggregate.
Celta Vigo won 8–3 on aggregate.
Elfsborg | 1–6 | Legia Warsaw |
---|---|---|
Karlsson 50' | Report | Yahaya 35' Sokołowski 54', 90' Wróblewski 66' Kucharski 77' Kiełbowicz 89' |
Legia Warsaw won 10–2 on aggregate.
Leeds United won 3–1 on aggregate.
2–2 | Standard Liège | |
---|---|---|
Ljuboja 5', 37' | Report | Goosens 57' Vandooren 60' |
Standard Liège won 4–2 on aggregate.
Varteks | 0–1 | Aston Villa |
---|---|---|
Report | Hadji 90+2' |
3–3 on aggregate. Varteks won on away goals.
Valencia | 5–0 | Chernomorets Novorossiysk |
---|---|---|
69' | Report |
Valencia won 6–0 on aggregate.
Sporting CP won 6–2 on aggregate.
Fiorentina won 2–1 on aggregate.
Second round
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
5–3 | Maccabi Tel Aviv | 4–1 | 1–2 | |
Legia Warsaw | 2–7 | Valencia | 1–1 | 1–6 |
Freiburg | 4–2 | St. Gallen | 0–1 | 4–1 |
Bordeaux | 4–0 | Standard Liège | 2–0 | 2–0 |
Fiorentina | 4–2 | Tirol Innsbruck | 2–0 | 2–2 |
Ipswich Town | 3–1 | Helsingborg | 0–0 | 3–1 |
Paris Saint-Germain | 6–2 | Rapid Wien | 4–0 | 2–2 |
Union Berlin | 0–2 | Litex Lovech | 0–2 | 0–0 |
Copenhagen | 1–0 | Ajax | 0–0 | 1–0 |
Internazionale | 2–1 | Wisła Kraków | 2–0 | 0–1 |
PAOK | 8–3 | Marila Příbram | 6–1 | 2–2 |
Rangers | 7–2 | Dynamo Moscow | 3–1 | 4–1 |
Halmstad | 1–7 | Sporting CP
|
0–1 | 1–6 |
Zaragoza | 0–1 | Servette | 0–0 | 0–1 |
Leeds United | 6–5 | Troyes
|
4–2 | 2–3 |
CSKA Kyiv | 0–7 | Club Brugge | 0–2 | 0–5 |
Utrecht | 1–3 | Parma
|
1–3 | 0–0 |
Osijek | 3–5 | AEK Athens | 1–2 | 2–3 |
0–3 | Hertha BSC | 0–1 | 0–2 | |
Grasshopper | 6–4 | Twente | 4–1 | 2–3 |
Varteks | 3–6 | Brøndby | 3–1 | 0–5 |
Hapoel Tel Aviv | 3–1 | Chelsea | 2–0 | 1–1 |
3–4 | Slovan Liberec | 3–1 | 0–3 | |
3–0 | CSKA Sofia | 2–0 | 1–0 |
First leg
0–1 | Hertha BSC | |
---|---|---|
Report | Preetz 5' |
CSKA Kyiv | 0–2 | Club Brugge |
---|---|---|
Report | Verheyen 33', 47' |
Osijek | 1–2 | AEK Athens |
---|---|---|
Mijatović 71' | Report | Zagorakis 6' Nikolaidis 70' |
Union Berlin | 0–2 | Litex Lovech |
---|---|---|
Report UEFA Report |
Bornosuzov 50' Petrov 92' |
Copenhagen | 0–0 | Ajax |
---|---|---|
Report |
Bordeaux | 2–0 | Standard Liège |
---|---|---|
Christian 33' |
Report |
Sporting CP | ||
---|---|---|
Report | Niculae 53' |
PAOK | 6–1 | Marila Příbram |
---|---|---|
Yiasoumi 22', 27' Okkas 37', 87' Konstantinidis 50' Luciano 75' |
Report | Siegl 56' |
Hapoel Tel Aviv | 2–0 | Chelsea |
---|---|---|
Cleşcenco 94' |
Report |
Freiburg | 0–1 | St. Gallen |
---|---|---|
Report | Mokoena 90' |
Fiorentina | 2–0 | Tirol Innsbruck |
---|---|---|
Morfeo 47' Nuno Gomes 86' |
Report |
2–0 | CSKA Sofia | |
---|---|---|
Rui Costa 20' Shevchenko 51' |
Report |
Paris Saint-Germain | 4–0 | Rapid Wien |
---|---|---|
Ronaldinho 16', 58' Mendy 28' Anelka 54' |
Report |
Internazionale | 2–0 | Wisła Kraków |
---|---|---|
Kallon 61', 65' | Report |
3–1 | Slovan Liberec | |
---|---|---|
Mostovoi 35', 76', 90' | Report | Cáceres 65' (o.g.) |
Second leg
Wisła Kraków | 1–0 | Internazionale |
---|---|---|
Żurawski 4' | Report |
Internazionale won 2–1 on aggregate.
Litex Lovech | 0–0 | Union Berlin |
---|---|---|
Report |
Litex Lovech won 2–0 on aggregate.
AEK Athens won 5–3 on aggregate.
PAOK won 8–3 on aggregate.
St. Gallen | 1–4 | Freiburg |
---|---|---|
Zellweger 8' | Report | Tskitishvili 11' Sellimi 37' But 73' Kehl 82' |
Freiburg won 4–2 on aggregate.
Milan | ||
---|---|---|
Report | Inzaghi 62' |
Milan won 3–0 on aggregate.
Dynamo Moscow | 1–4 | Rangers |
---|---|---|
Gusev 27' | Report | de Boer 8' Ferguson 16' Flo 42' Løvenkrands 78' |
Rangers won 7–2 on aggregate.
Viking | ||
---|---|---|
29' | Report |
Hertha BSC won 3–0 on aggregate.
Roda JC won 5–3 on aggregate.
Rapid Wien | 2–2 | Paris Saint-Germain |
---|---|---|
Wagner 10', 16' | Report | Potillon 52' Hugo Leal 91' |
Paris Saint-Germain won 6–2 on aggregate.
Slovan Liberec won 4–3 on aggregate.
Twente | 3–2 | Grasshopper |
---|---|---|
van der Laan 35', 79' Cairo 45' |
Report | Chapuisat 70' Benjani 85' |
Grasshoppers won 6–4 on aggregate.
Brøndby | 5–0 | Varteks |
---|---|---|
Madsen 1' Bagger 31' Jonson 53', 76', 83' |
Report |
Brøndby won 6–3 on aggregate.
Standard Liège | 0–2 | Bordeaux |
---|---|---|
Report | Dugarry 57' Pauleta 84' |
Bordeaux won 4–0 on aggregate.
Leeds United won 6–5 on aggregate.
Club Brugge | 5–0 | CSKA Kyiv |
---|---|---|
Martens 4', 73', 90' Verheyen 7' Mendoza 42' |
Report |
Club Brugge won 7–0 on aggregate.
Servette | 1–0 | Real Zaragoza |
---|---|---|
Oruma 87' | Report |
Servette won 1–0 on aggregate.
Tirol Innsbruck | 2–2 | Fiorentina |
---|---|---|
Gilewicz 25', 75' | Report | Nuno Gomes 26' Morfeo 41' |
Fiorentina won 4–2 on aggregate.
Ajax | 0–1 | Copenhagen |
---|---|---|
Report | Jensen 82' |
Copenhagen won 1–0 on aggregate.
Helsingborg | 1–3 | Ipswich Town |
---|---|---|
Eklund 7' | Report | Hreiðarsson 69' Stewart 81', 88' |
Ipswich Town won 3–1 on aggregate.
Parma won 3–1 on aggregate.
Chelsea | 1–1 | Hapoel Tel Aviv |
---|---|---|
Zola 64' | Report | Osterc 35' |
Hapoel Tel Aviv won 3–1 on aggregate.
6–1 | Halmstad | |
---|---|---|
71' | Report | Nordstrand 41' |
Sporting CP won 7–2 on aggregate.
Valencia | 6–1 | Legia Warsaw |
---|---|---|
78' | Report | Svitlica 76' |
Valencia won 7–2 on aggregate.
Third round
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
PAOK | 4–6 | PSV Eindhoven | 3–2 | 1–4 |
Fiorentina | 0–3 | Lille | 0–1 | 0–2 |
Valencia | 1–1 (5–4 p) | Celtic | 1–0 | 0–1 ( a.e.t. )
|
Servette | 3–0 | Hertha BSC | 0–0 | 3–0 |
Ipswich Town | 2–4 | Internazionale | 1–0 | 1–4 |
Rangers | 0–0 (4–3 p) | Paris Saint-Germain | 0–0 | 0–0 ( a.e.t. )
|
Feyenoord | 3–2 | Freiburg | 1–0 | 2–2 |
AEK Athens | 4–3 | Litex Lovech | 3–2 | 1–1 |
Grasshopper | 3–4 | Leeds United | 1–2 | 2–2 |
4–1 | Brøndby | 1–1 | 3–0 | |
Bordeaux | 1–2 | Roda JC
|
1–0 | 0–2 |
Slovan Liberec | 5–2 | Mallorca | 3–1 | 2–1 |
Hapoel Tel Aviv | 3–1 | Lokomotiv Moscow | 2–1 | 1–0 |
Copenhagen | 0–2 | Borussia Dortmund | 0–1 | 0–1 |
3–1 | Sporting CP
|
2–0 | 1–1 | |
Club Brugge | 4–4 (a) | Lyon | 4–1 | 0–3 |
First leg
Hapoel Tel Aviv | 2–1 | Lokomotiv Moscow |
---|---|---|
Osterc 42' Domb 89' |
Report | Izmailov 56' |
Servette | 0–0 | Hertha BSC |
---|---|---|
Report |
Copenhagen | 0–1 | Borussia Dortmund |
---|---|---|
Report | Herrlich 90' |
Slovan Liberec | 3–1 | Mallorca |
---|---|---|
Jun 50' |
Report | Biagini 60' |
Club Brugge | 4–1 | Lyon |
---|---|---|
90' | Report | Luyindula 83' |
AEK Athens | 3–2 | Litex Lovech |
---|---|---|
Tsiartas 10' Zagorakis 18' Konstantinidis 23' |
Report | Janković 30' Răchită 71' |
Grasshopper | 1–2 | Leeds United |
---|---|---|
Chapuisat 17' | Report | Harte 73' Smith 78' |
Fiorentina | 0–1 | Lille |
---|---|---|
Report | Bakari 24' |
Ipswich Town | 1–0 | Internazionale |
---|---|---|
Armstrong 81' | Report |
Sporting CP | ||
---|---|---|
Shevchenko 37' Inzaghi 77' |
Report |
Second leg
Borussia Dortmund | 1–0 | Copenhagen |
---|---|---|
Sørensen 89' | Report |
Borussia Dortmund won 2–0 on aggregate.
Lokomotiv Moscow | 0–1 | Hapoel Tel Aviv |
---|---|---|
Report | Osterc 48' |
Hapoel Tel Aviv won 3–1 on aggregate.
Roda JC won 2–1 on aggregate.
Parma | ||
---|---|---|
Report | 82' |
Parma won 4–1 on aggregate.
Servette won 3–0 on aggregate.
Litex Lovech | 1–1 | AEK Athens |
---|---|---|
Yurukov 90' | Report | Gamarra 16' |
AEK Athens won 4–3 on aggregate.
Lille | 2–0 | Fiorentina |
---|---|---|
Cheyrou 32' Sterjovski 78' |
Report |
Lille won 3–0 on aggregate.
Lyon | 3–0 | Club Brugge |
---|---|---|
Anderson 19', 23', 90+3' | Report |
4–4 on aggregate. Lyon won on away goals.
PSV Eindhoven | 4–1 | PAOK |
---|---|---|
Vennegoor of Hesselink 2', 58' Gakhokidze 33' Van Bommel 90' |
Report | Okkas 59' |
PSV Eindhoven won 6–4 on aggregate.
Celtic | 1–0 (a.e.t.) | Valencia |
---|---|---|
Larsson 45' | Report | |
Penalties | ||
Lambert Thompson Larsson Stiliyan Petrov Sutton Hartson Valgaeren |
4–5 |
1–1 on aggregate. Valencia won 5–4 on penalties.
Freiburg | 2–2 | Feyenoord |
---|---|---|
Kehl 21' Kobiashvili 49' (pen.) |
Report | Leonardo 86' |
Feyenoord won 3–2 on aggregate.
Mallorca | 1–2 | Slovan Liberec |
---|---|---|
Eto'o 80' (pen.) | Report | Gyan 56' Štajner 69' |
Slovan Liberec won 5–2 on aggregate.
Internazionale | 4–1 | Ipswich Town |
---|---|---|
Vieri 19', 34', 71' Kallon 46' |
Report | Armstrong 79' (pen.) |
Internazionale won 4–2 on aggregate.
Leeds United | 2–2 | Grasshopper |
---|---|---|
Kewell 19' Keane 45' |
Report | Núñez 42', 89' |
Leeds United won 4–3 on aggregate.
Paris Saint-Germain | 0–0 (a.e.t.) | Rangers |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
3–4 | Amoruso Latapy Konterman Caniggia Numan Ferguson |
0–0 on aggregate. Rangers won 4–3 on penalties.
Milan won 3–1 on aggregate.
Fourth round
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Internazionale | 5–3 | AEK Athens | 3–1 | 2–2 |
Valencia | 5–2 | Servette | 3–0 | 2–2 |
PSV Eindhoven | 1–0 | Leeds United | 0–0 | 1–0 |
Rangers | 3–4 | Feyenoord | 1–1 | 2–3 |
Lyon | 2–5 | Slovan Liberec | 1–1 | 1–4 |
Lille | 1–1 (a) | Borussia Dortmund | 1–1 | 0–0 |
Hapoel Tel Aviv | 2–1 | Parma
|
0–0 | 2–1 |
1–1 (2–3 p) | Milan
|
0–1 | 1–0 ( a.e.t. )
|
First leg
Parma | ||
---|---|---|
Report |
Lille | 1–1 | Borussia Dortmund |
---|---|---|
Bassir 72' | Report | Ewerthon 67' |
Internazionale | 3–1 | AEK Athens |
---|---|---|
J. Zanetti 14' Kallon 37' Ventola 56' |
Report | Zagorakis 8' |
Second leg
Slovan Liberec | 4–1 | Lyon |
---|---|---|
Nezmar 1', 82' Štajner 75' Neumann 85' |
Report | Müller 17' |
Slovan Liberec won 5–2 on aggregate.
1–2 | Hapoel Tel Aviv | |
---|---|---|
Bonazzoli 85' | Report | Osterc 31' Pisont 54' |
Hapoel Tel Aviv won 2–1 on aggregate.
Feyenoord won 4–3 on aggregate.
Valencia won 5–2 on aggregate.
AEK Athens | 2–2 | Internazionale |
---|---|---|
Konstantinidis 23' Nikolaidis 56' |
Report | Greško 20' Ventola 57' |
Internazionale won 5–3 on aggregate.
1–1 on aggregate. Borussia Dortmund won on away goals.
1–1 on aggregate. Milan won 3–2 on penalties.
Leeds United | 0–1 | PSV Eindhoven |
---|---|---|
Report | Vennegoor of Hesselink 89' |
PSV Eindhoven won 1–0 on aggregate.
Quarter-finals
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
2–1 | Valencia | 1–1 | 1–0 | |
PSV Eindhoven | 2–2 (4–5 p) | Feyenoord | 1–1 | 1–1 ( a.e.t. )
|
Slovan Liberec | 0–4 | Borussia Dortmund | 0–0 | 0–4 |
Hapoel Tel Aviv | 1–2 | Milan
|
1–0 | 0–2 |
First leg
PSV Eindhoven | 1–1 | Feyenoord |
---|---|---|
Kežman 47' | Report | Van Hooijdonk 45+2' |
Slovan Liberec | 0–0 | Borussia Dortmund |
---|---|---|
Report |
Second leg
Feyenoord | 1–1 (a.e.t.) | PSV Eindhoven |
---|---|---|
Van Hooijdonk 90+3' | Report | Van Bommel 75' |
Penalties | ||
Ono Paauwe Van Wonderen Bosvelt Van Hooijdonk |
5–4 | Bruggink Ooijer Gakhokidze Heintze Kežman |
2–2 on aggregate. Feyenoord won 5–4 on penalties.
Borussia Dortmund | 4–0 | Slovan Liberec |
---|---|---|
Amoroso 51' Koller 57' Ricken 70' Ewerthon 89' |
Report |
Borussia Dortmund won 4–0 on aggregate.
2–0 | Hapoel Tel Aviv | |
---|---|---|
Rui Costa 5' Gershon 45' (o.g.) |
Report |
Milan won 2–1 on aggregate.
Internazionale won 2–1 on aggregate.
Semi-finals
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
2–3 | Feyenoord | 0–1 | 2–2 | |
Borussia Dortmund | 5–3 | Milan
|
4–0 | 1–3 |
First leg
Second leg
Internazionale | ||
---|---|---|
Van Hooijdonk 17' Tomasson 34' |
Report | C. Zanetti 83' Kallon 89' (pen.) |
Feyenoord won 3–2 on aggregate.
3–1 | Borussia Dortmund | |
---|---|---|
Serginho 90+2' (pen. ) |
Report | Ricken 90+4' |
Borussia Dortmund won 5–3 on aggregate.
Final
Feyenoord | 3–2 | Borussia Dortmund |
---|---|---|
Van Hooijdonk 33' (pen.), 40' Tomasson 50' |
Report [5] |
Amoroso 47' (pen.) Koller 58' |
Top scorers
Rank | Player | Club | Goals[7] | Minutes played |
---|---|---|---|---|
1 | Pierre van Hooijdonk | Feyenoord | 8 | 750' |
2 | Mário Jardel | Sporting CP
|
6 | 490' |
Richard Núñez | Grasshoppers | 516' | ||
Mohamed Kallon | Inter Milan | 902' | ||
5 | Jan Nezmar | Slovan Liberec | 5 | 355' |
Yiasoumis Yiasoumi | PAOK
|
382' | ||
Pauleta | Bordeaux | 539' | ||
Márcio Amoroso | Borussia Dortmund | 644' | ||
Milan Osterc | Hapoel Tel Aviv | 797' |
See also
Notes
- ^ a b c CSKA Kyiv played their home matches at Dynamo Stadium, Kyiv, instead of their regular stadium, CSK ZSU Stadium, Kyiv, as it did not meet UEFA requirements.
- ^ Match played in GSP Stadium in Nicosia, Cyprus after UEFA ruled out any European competition matches to be played in Israel for security reasons.[4]
References
- ^ "UEFA European Cups 2001/2002: Results and Qualification". Archived from the original on 19 December 2011. Retrieved 2 November 2012.
- ^ a b Narva Trans awarded 3–0 as Elfsborg fielded an ineglible player, Christian Lundström. The score at the moment was 1–3.
- ^ Bond, David (12 September 2001). "European matches are suspended". Evening Standard. p. 77. Retrieved 3 August 2023 – via Newsppaers.com.
- ^ Simon Burnton (7 March 2002). "Uefa rules out games in Israel". The Guardian. Retrieved 4 January 2017.
- ^ "Full Time Report" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. Retrieved 1 September 2012.
- ^ "Lineups and referees". UEFA.com. Union of European Football Associations. 8 May 2002. Archived from the original on 20 January 2016. Retrieved 1 February 2011.
- ^ "UEFA Europa League 2001/02 - History - Statistics". UEFA. Retrieved 20 November 2013.
External links
- 2001–02 All matches UEFA Cup – season at UEFA website
- Official Site
- Results at RSSSF.com
- All scorers 2001–02 UEFA Cup according to (excluding preliminary round) according to protocols UEFA + all scorers preliminary round
- 2001/02 UEFA Cup – results and line-ups (archive)
- Regulations of UEEFA Cup 2001–02[permanent dead link]