EuroBasket 2003
(Redirected from
2003 EuroBasket
)
Tournament details | |
---|---|
Host country | Sweden |
Dates | 5–14 September |
Teams | 16 |
Venue(s) | 5 (in 5 host cities) |
Final positions | |
Champions | Lithuania (3rd title) |
Runners-up | Spain |
Third place | Italy |
Fourth place | France |
Tournament statistics | |
Games played | 40 |
MVP | Šarūnas Jasikevičius |
Top scorer | Pau Gasol (25.8 points per game) |
The 2003 FIBA European Championship, commonly called FIBA EuroBasket 2003, was the 33rd
FIBA EuroBasket regional basketball championship held by FIBA Europe, which also served as the Europe qualifier for the 2004 Summer Olympics, giving a berth to the top three teams in the final standings. It was held in Sweden between 5 September and 14 September 2003. Sixteen national teams entered the event under the auspices of FIBA Europe, the sport's regional governing body. The cities of Borås, Luleå, Norrköping, Södertälje and Stockholm hosted the tournament. Lithuania won its third FIBA European title by defeating Spain with a 93–84 score in the final. Lithuania's Šarūnas Jasikevičius was voted the tournament's MVP
.
Venues
Location | Picture | City | Arena | Capacity | Status | Round |
---|---|---|---|---|---|---|
Borås | Boråshallen | 3,000 | Opened in 1957 | Group D | ||
Luleå | Coop Norrbotten Arena | 6,500 | Opened in 1970 | Group A | ||
Norrköping | Himmelstalundshallen | 4,280 | Opened in 1977 | Group B | ||
Södertälje | Scaniarinken
|
7,250 | Opened in 1970 | Group C | ||
Stockholm | Stockholm Globe Arena
|
7,250 | Opened in 1989 | Knockout stages |
Qualification
Competition | Date | Vacancies | Qualified |
---|---|---|---|
Host nation | – | 1 | Sweden |
Champions of 2002 FIBA World Championship | 29 August – 8 September 2002 | 1 | Serbia and Montenegro |
Qualified through Qualifying Round | 21 November 2001 – 25 January 2003 | 14 | Bosnia and Herzegovina Croatia France Germany Greece Israel Italy Latvia Lithuania Russia Slovenia Spain Turkey Ukraine |
Group A | Group B | Group C | Group D |
---|---|---|---|
Format
- The teams were split in four groups of four teams each where they played a round robin. The first team from each group qualified directly to the knockout stage. To define the other four teams that advanced to the knockout stage, second and third-placed teams from each group where cross-paired (2A vs. 3B, 3A vs. 2B, 2C vs. 3D, 3C vs. 2D) and the winner from each match advanced to the knockout stage.
- In the knockout quarterfinals, the winners advanced to the semifinals. The winners from the semifinals competed for the championship in the final, while the losing teams play a consolation game for the third place.
- The losing teams from the quarterfinals play in a separate bracket to define 5th through 8th place in the final standings.
Squads
At the start of tournament, all 16 participating countries had 12 players on their roster.
Preliminary round
Qualified for the quarterfinals | |
Qualified for the second round |
- Times given below are in UTC+2).
Group A
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
France | 3 | 3 | 0 | 271 | 210 | +61 | 6 |
Slovenia | 3 | 2 | 1 | 232 | 217 | +15 | 5 |
Italy | 3 | 1 | 2 | 199 | 234 | −35 | 4 |
Bosnia and Herzegovina | 3 | 0 | 3 | 210 | 251 | −41 | 3 |
September 5
21:00 |
France | 98–76 | Bosnia and Herzegovina |
Scoring by quarter: 29–22, 18–22, 27–15, 24–17 |
Coop Arena, Luleå
Attendance: 1,541 Referees: Ilija Belošević (SRB), Oscar Lefwerth (SWE) |
September 6
16:00 |
Bosnia and Herzegovina | 62–73 | Slovenia |
Scoring by quarter: 23–24, 12–13, 19–11, 8–25 |
Coop Arena, Luleå
Attendance: 2,083 Referees: Volodymyr Drabikovskyi (UKR), Oscar Lefwerth (SWE) |
September 6
18:30 |
Italy | 52–85 | France |
Scoring by quarter: 18–21, 9–18, 14–22, 11–24 |
Coop Arena, Luleå
Attendance: 2,504 Referees: Ilija Belošević (SRB), Fedor Dmitriev (BLR) |
September 7
15:15 |
Slovenia | 82–88 | France |
Scoring by quarter: 24–19, 18–21, 22–20, 18–28 |
Coop Arena, Luleå
Attendance: 1,552 Referees: Memduh Öget (TUR), Fedor Dmitriev (BLR) |
September 7
18:15 |
Bosnia and Herzegovina | 72–80 | Italy |
Scoring by quarter: 23–23, 20–18, 12–20, 17–19 |
Coop Arena, Luleå
Attendance: 1,652 Referees: Ilija Belošević (SRB), Volodymyr Drabikovskyi (UKR) |
Group B
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Lithuania | 3 | 3 | 0 | 279 | 224 | +55 | 6 |
Germany | 3 | 2 | 1 | 251 | 260 | −9 | 5 |
Israel | 3 | 1 | 2 | 234 | 255 | −21 | 4 |
Latvia | 3 | 0 | 3 | 252 | 277 | −25 | 3 |
5 September
18:00 |
Lithuania | 92–91 (OT) | Latvia |
Scoring by quarter: 14–23, 20–17, 24–18, 23–23, Overtime: 11–10 | ||
8 | Pts: Štelmahers 22 Rebs: Kambala 8 Asts: Štelmahers 4 |
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 2,940 Referees: Miguel Betancor (ESP), Tonči Anzulović (CRO) |
September 5
15:15 |
Germany | 86–81 | Israel |
Scoring by quarter: 23–15, 22–23, 19–13, 22–30 | ||
4 | Pts: Tapiro 21 Rebs: Tapiro 6 Asts: Burstein, Halperin 2 |
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 2,444 Referees: Lazaros Voreadis (GRE), Vladimir Okhrimenko (RUS) |
September 6
17:00 |
Israel | 62–94 | Lithuania |
Scoring by quarter: 19–23, 6–17, 18–28, 19–26 | ||
2 | Pts: Štombergas 16 Rebs: Praškevičius, Slanina 6 Asts: Jasikevičius 5 |
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 3,666 Referees: Lazaros Voreadis (GRE), Tonči Anzulović(CRO) |
September 6
14:00 |
Latvia | 86–94 | Germany |
Scoring by quarter: 14–27, 27–21, 21–22, 24–24 | ||
: Valters 4 | Pts: Nowitzki 32 Rebs: Nowitzki 9 Asts: Demirel 4 |
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 3,387 Referees: Miguel Betancor (ESP), Grzegorz Ziemblicki (POL) |
September 7
15:15 |
Lithuania | 93–71 | Germany |
Scoring by quarter: 22–19, 24–14, 30–20, 17–18 | ||
9 | Pts: Pesic 3 |
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 3,569 Referees: Lazaros Voreadis (GRE), Vladimir Okhrimenko (RUS) |
September 7
18:15 |
Israel | 91–75 | Latvia |
Scoring by quarter: 29–14, 23–18, 20–21, 19–22 | ||
: Burstein 6 | Pts: Ostlers 17 Rebs: Ostlers 6 Asts: Štelmahers 5 |
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 3,850 Referees: Miguel Betancor (ESP), Grzegorz Ziemblicki (POL) |
Group C
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Spain | 3 | 3 | 0 | 263 | 196 | +67 | 6 |
Russia | 3 | 2 | 1 | 264 | 240 | +24 | 5 |
Serbia and Montenegro | 3 | 1 | 2 | 225 | 238 | −13 | 4 |
Sweden | 3 | 0 | 3 | 191 | 269 | −78 | 3 |
September 5
18:00 |
Serbia and Montenegro | 80–95 | Russia |
Scoring by quarter: 25–25, 20–22, 17–22, 18–26 | ||
5 | Pts: Kirilenko 29 Rebs: Kirilenko 10 Asts: 6 Players 2 |
September 5
21:00 |
Spain | 99–52 | Sweden |
Scoring by quarter: 19–14, 25–10, 17–12, 38–16 | ||
5 | Pts: J. Larsson 15 Rebs: Nnamaka 8 Asts: Burke, J. Larsson 3 |
Scaniarinken, Södertälje
Attendance: 6,346 Referees: Bruno Gasperin (FRA), Ademir Zurapovic (BIH) |
September 6
21:00 |
Sweden | 68–78 | Serbia and Montenegro |
Scoring by quarter: 17–29, 19–11, 13–13, 19–25 | ||
5 | Pts: Stojaković 23 Rebs: Drobnjak 13 Asts: Jarić 7 |
Scaniarinken, Södertälje
Attendance: 6,956 Referees: Ademir Zurapovic (BIH), Stelian Banica (ROU) |
September 6
18:00 |
Russia | 77–89 | Spain |
Scoring by quarter: 18–31, 23–20, 11–17, 25–21 | ||
: Khryapa 3 | Pts: Gasol 35 Rebs: Gasol, Jiménez, F. Reyes 6 Asts: Marco 3 |
Scaniarinken, Södertälje
Referees: Bruno Gasperin (FRA), Roman Kolar (SLO) |
September 7
15:45 |
Serbia and Montenegro | 67–75 | Spain |
Scoring by quarter: 23–14, 15–18, 14–19, 15–24 | ||
: Stojaković 3 | Pts: Navarro 22 Rebs: Jiménez 8 Asts: Jiménez 4 |
Scaniarinken, Södertälje
Referees: Luigi Lamonica (ITA), Roman Kolar (SLO) |
September 7
18:15 |
Sweden | 71–92 | Russia |
Scoring by quarter: 27–29, 15–16, 12–25, 17–22 | ||
: Burke 5 | Pts: Kirilenko 22 Rebs: Likholitov 9 Asts: Khryapa 4 |
Scaniarinken, Södertälje
Attendance: 6,037 Referees: Bruno Gasperin (FRA), Stelian Banica (ROU) |
Group D
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Greece | 3 | 3 | 0 | 231 | 219 | +12 | 6 |
Turkey | 3 | 2 | 1 | 222 | 216 | +6 | 5 |
Croatia | 3 | 1 | 2 | 241 | 223 | +18 | 4 |
Ukraine | 3 | 0 | 3 | 213 | 249 | −36 | 3 |
September 5
21:00 |
Greece | 77–76 | Croatia |
Scoring by quarter: 22–26, 16–21, 16–14, 23–15 | ||
3 | Pts: Prkačin 18 Rebs: Giriček 8 Asts: Giriček 3 |
September 5
18:00 |
Ukraine | 69–77 | Turkey |
Scoring by quarter: 23–18, 19–14, 10–22, 17–23 | ||
4 | Pts: Okur 19 Rebs: Türkcan, Türkoğlu 8 Asts: Arslan 5 |
Boråshallen, Borås
Attendance: 1,735 Referees: Richard Stokes (ENG), Jens Staudenmayer (GER) |
September 6
21:00 |
Turkey | 70–75 | Greece |
Scoring by quarter: 26–16, 10–25, 23–13, 11–21 | ||
2 | Pts: Rentzias 15 Rebs: Diamantidis, Rentzias 6 Asts: Diamantidis 4 |
Boråshallen, Borås
Attendance: 3,007 Referees: Virginijus Dovidavičius (LTU), Shmuel Bachar (ISR) |
September 6
18:00 |
Croatia | 93–71 | Ukraine |
Scoring by quarter: 15–15, 27–18, 26–14, 25–24 | ||
5 | Pts: Lebediev, Okunskyy 15 Rebs: 3 Players 4 Asts: Rayevskyy 4 |
Boråshallen, Borås
Attendance: 1,855 Referees: Richard Stokes (ENG), Arnis Ozols (LAT) |
September 7
15:45 |
Greece | 79–73 | Ukraine |
Scoring by quarter: 9–22, 10–17, 35–16, 25–18 | ||
: 3 Players 3 | Pts: Drozdov 19 Rebs: Balashov 10 Asts: Okunskyy, Rayevskyy 4 |
Boråshallen, Borås
Attendance: 1,575 Referees: Virginijus Dovidavičius (LTU), Arnis Ozols (LAT) |
September 7
18:15 |
Turkey | 75–72 | Croatia |
Scoring by quarter: 18–21, 17–17, 21–12, 19–22 | ||
4 | Pts: Mulaomerović 16 Rebs: Prkačin 14 Asts: Mulaomerović 7 |
Boråshallen, Borås
Attendance: 2,460 Referees: Richard Stokes (ENG), Jens Staudenmayer (GER) |
Knockout stage
Championship bracket
Play-off 8 September 2003 | Quarterfinals 10–11 September 2003 | Semifinals 13 September 2003 | Final 14 September 2003 | ||||||||||||||||
France | 76 | ||||||||||||||||||
Russia | 81 | Russia | 69 | ||||||||||||||||
Croatia | 77 | France | 70 | ||||||||||||||||
Lithuania | 74 | ||||||||||||||||||
Lithuania | 98 | ||||||||||||||||||
Turkey | 76 | Serbia and Montenegro | 82 | ||||||||||||||||
Serbia and Montenegro | 80 | Lithuania | 93 | ||||||||||||||||
Spain | 84 | ||||||||||||||||||
Spain | 78 | ||||||||||||||||||
Slovenia | 76 | Israel | 64 | ||||||||||||||||
Israel | 78 | Spain | 81 | Third place | |||||||||||||||
Italy | 79 | ||||||||||||||||||
Greece | 59 | France | 67 | ||||||||||||||||
Germany | 84 | Italy | 62 | Italy | 69 | ||||||||||||||
Italy | 86 |
Play-off
September 8
20:30 |
Slovenia | 76–78 | Israel |
Scoring by quarter: 28–16, 15–21, 10–23, 23–18 | ||
3 | Pts: Green 14 Rebs: Green 10 Asts: Tapiro 9 |
September 8
20:30 |
Germany | 84–86 | Italy |
Scoring by quarter: 28–19, 23–25, 13–22, 20–20 | ||
4 | Pts: Bulleri 17 Rebs: Galanda 8 Asts: Bulleri 8 |
Himmelstalundshallen, Norrköping
Attendance: 3,240 Referees: Miguel Betancor (ESP), Grzegorz Ziemblicki (POL) |
September 8
20:00 |
Russia | 81–77 | Croatia |
Scoring by quarter: 15–21, 19–20, 24–20, 23–16 | ||
3 | Pts: Mulaomerović 26 Rebs: Bagarić 8 Asts: Mulaomerović, Prkačin 3 |
Quarterfinals
September 10
18:00 |
France | 76–69 | Russia |
Scoring by quarter: 21–18, 21–21, 21–14, 13–16 | ||
: Parker 3 | Pts: Kirilenko 22 Rebs: Khryapa 8 Asts: Karasev 4 |
Stockholm Globe Arena, Stockholm Referees: Lazaros Voreadis (GRE), Shmuel Bachar (ISR) |
September 10
21:15 |
Lithuania | 98–82 | Serbia and Montenegro |
Scoring by quarter: 30–19, 27–24, 23–23, 18–16 | ||
11 | Pts: Ostojić 17 Rebs: Drobnjak 9 Asts: Jarić, Vujanić 3 |
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 8,252 Referees: Luigi Lamonica (ITA), Roman Kolar (SLO) |
September 11
18:00 |
Spain | 78–64 | Israel |
Scoring by quarter: 28–22, 16–14, 14–15, 20–13 | ||
4 | Pts: Sharp 16 Rebs: Tapiro 6 Asts: Tapiro 5 |
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 8,466 Referees: Memduh Öget (TUR), Grzegorz Ziemblicki (POL) |
September 11
21:00 |
Greece | 59–62 | Italy |
Scoring by quarter: 16–17, 20–15, 11–17, 12–13 | ||
2 | Pts: Galanda 14 Rebs: Galanda 6 Asts: Bulleri 3 |
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 8,578 Referees: Bruno Gasperin (FRA), Vladimir Okhrimenko (RUS) |
Semifinals
September 13
14:00 |
France | 70–74 | Lithuania |
Scoring by quarter: 16–20, 21–25, 23–13, 10–16 | ||
: 4 Players 2 | Pts: Štombergas 22 Rebs: Jasikevičius 10 Asts: Jasikevičius 7 |
Stockholm Globe Arena, Stockholm Attendance: 11,023 Referees: Lazaros Voreadis (GRE), Shmuel Bachar (ISR) |
September 13
17:00 |
Spain | 81–79 | Italy |
Scoring by quarter: 20–19, 18–25, 24–16, 19–19 | ||
, Navarro 2 | Pts: Bulleri 24 Rebs: Bulleri 6 Asts: Soragna 3 |
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 11,096 Referees: Richard Stokes (ENG), Ilija Belošević (SRB) |
Third place
September 14
17:00 |
France | 67–69 | Italy |
Scoring by quarter: 13–24, 14–15, 20–14, 20–16 | ||
1 | Pts: Marconato 16 Rebs: Marconato 10 Asts: Galanda 5 |
Stockholm Globe Arena, Stockholm Attendance: 13,102 Referees: Miguel Betancor (ESP), Lazaros Voreadis (GRE) |
Final
September 14
20:00 |
Lithuania | 93–84 | Spain |
Scoring by quarter: 20–19, 20–12, 22–17, 31–36 | ||
9 | Pts: Gasol 36 Rebs: Gasol 12 Asts: Calderón, Navarro 3 |
Stockholm Globe Arena, Stockholm Attendance: 13,274 Referees: Luigi Lamonica (ITA), Ilija Belosevic (SCG) |
5th to 8th place
Classification round | Fifth place | |||||
September 12 – 18:00 | ||||||
Russia | 77 | |||||
September 14 – 13:30 | ||||||
Serbia and Montenegro | 86 | |||||
Serbia and Montenegro | 64 | |||||
September 12 – 21:00 | ||||||
Greece | 72 | |||||
Israel | 56 | |||||
Greece | 63 | |||||
Seventh place | ||||||
September 14 – 11:00 | ||||||
Russia | 82 | |||||
Israel | 89 |
September 12
18:00 |
Russia | 77–86 | Serbia and Montenegro |
Scoring by quarter: 18–29, 22–19, 18–19, 19–19 | ||
3 | Pts: Gurović 24 Rebs: Drobnjak 9 Asts: Drobnjak 3 |
Stockholm Globe Arena, Stockholm Attendance: 9,804 Referees: Miguel Betancor (ESP), Virginijus Dovidavičius (LTU) |
September 12
21:00 |
Israel | 56–63 | Greece |
Scoring by quarter: 10–17, 12–19, 17–15, 17–12 | ||
: Halperin 3 | Pts: Fotsis 19 Rebs: Fotsis 10 Asts: Papaloukas 5 |
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 9,892 Referees: Luigi Lamonica (ITA), Stelian Banica (ROU) |
September 14
11:00 |
Russia | 82–89 | Israel |
Scoring by quarter: 18–16, 18–20, 21–22, 25–31 | ||
, Monia 4 | Pts: Tapiro 26 Rebs: Green 7 Asts: Burstein 4 |
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Attendance: 7,723 Referees: Grzegorz Ziemblicki (POL), Fedor Dmitriev (BLR) |
September 14
13:30 |
Serbia and Montenegro | 64–72 | Greece |
Scoring by quarter: 13–21, 12–16, 15–20, 24–15 | ||
5 | Pts: Chatzivrettas 21 Rebs: 3 Players 5 Asts: Diamantidis 4 |
Stockholm Globe Arena, Stockholm
Referees: Volodymyr Drabikovskyi (UKR), Shmuel Bachar (ISR) |
Statistical Leaders
Individual Tournament Highs
Points[1]
|
Rebounds[2]
|
Assists[3]
|
Steals[4]
|
Blocks[5]
|
Minutes[6]
|
Individual Game Highs
Department | Name | Total | Opponent |
---|---|---|---|
Points | Pau Gasol | 36 | Lithuania |
Rebounds | Nikola Prkačin | 14 | Turkey |
Assists | Šarūnas Jasikevičius | 11 | Serbia and Montenegro |
Steals | Ainars Bagatskis Andrei Kirilenko (twice) Meir Tapiro |
5 | Lithuania France Israel Slovenia |
Blocks | Andrei Kirilenko | 6 | Serbia and Montenegro |
Turnovers | Marko Jarić | 9 | Lithuania |
Team Tournament Highs
Offensive PPG[7]
|
Rebounds[8]
|
Assists[9]
|
Steals[10]
|
Blocks[11]
|
Team Game highs
Department | Name | Total | Opponent |
---|---|---|---|
Points | Spain | 99 | Sweden |
Rebounds | Croatia France |
47 | Turkey Italy |
Assists | France | 23 | Bosnia and Herzegovina |
Steals | France | 15 | Italy |
Blocks | Lithuania Ukraine |
8 | Israel Turkey |
Field goal percentage | Croatia | 60.8% (31/51) | Ukraine |
3-point field goal percentage | Israel | 55.6% (10/18) | Latvia |
Free throw percentage | Israel | 100% (6/6) | Spain |
Turnovers | France | 25 | Russia |
Awards
2003 FIBA EuroBasket champions |
---|
Lithuania 3rd title |
2003 FIBA EuroBasket MVP: Šarūnas Jasikevičius ( Lithuania) |
All-Tournament Team[12] |
---|
Tony Parker |
Šarūnas Jasikevičius (MVP) |
Saulius Štombergas |
Andrei Kirilenko |
Pau Gasol |
Final standings
Qualified for the 2004 Summer Olympics | |
Qualified for the 2004 Summer Olympics as host | |
Qualified for the 2004 Summer Olympics as current World Champion |
Rank | Team | Record |
---|---|---|
Lithuania | 6–0 | |
Spain | 5–1 | |
Italy | 4–3 | |
4 | France | 4–2 |
5 | Greece | 5–1 |
6 | Serbia and Montenegro | 3–4 |
7 | Israel | 3–4 |
8 | Russia | 3–4 |
9 | Germany | 2–2 |
10 | Slovenia | 2–2 |
11 | Croatia | 1–3 |
12 | Turkey | 2–2 |
13 | Latvia | 0–3 |
14 | Ukraine | 0–3 |
15 | Bosnia and Herzegovina | 0–3 |
16 | Sweden | 0–3 |
References
- ^ PPG Leaders at FIBA.com
- ^ RPG Leaders at FIBA.com
- ^ APG Leaders at FIBA.com
- ^ SPG Leaders at FIBA.com
- ^ BPG Leaders at FIBA.com
- ^ MPG Leaders at FIBA.com
- ^ Team Leaders – PPG
- ^ Team Leaders – RPG
- ^ Team Leaders – APG
- ^ Team Leaders – SPG
- ^ Team Leaders – SPG
- ^ Linguasport.com Tournament Team.
External links
- 2003 European Championship for Men archive.FIBA.com