EuroBasket 1997
Tournament details | |
---|---|
Host country | Spain |
Dates | 24 June – 6 July |
Teams | 16 |
Venue(s) | 3 (in 3 host cities) |
Final positions | |
Champions | Yugoslavia (2nd title) |
Runners-up | Italy |
Third place | Russia |
Fourth place | Greece |
Tournament statistics | |
MVP | Aleksandar Đorđević |
Top scorer | Oded Kattash (22.0 points per game) |
The 1997 FIBA European Championship, commonly called FIBA EuroBasket 1997, was the 30th
FIBA EuroBasket regional basketball championship held by FIBA Europe, which also served as Europe qualifier for the 1998 FIBA World Championship, giving a berth to the top four (or five, depending on Greece reaching one of the top four places) teams in the final standings. It was held in Spain between 24 June and 6 July 1997. Sixteen national teams entered the event under the auspices of FIBA Europe, the sport's regional governing body. The cities of Badalona, Barcelona and Girona hosted the tournament. Serbia won its second FIBA European title (seventh FIBA European title under the name of Yugoslavia), by defeating Italy with a 61–49 score in the final. Serbia's Saša Đorđević was voted the tournament's MVP
.
Venues
Location | Picture | City | Arena | Capacity | Status | Round |
---|---|---|---|---|---|---|
Badalona | Palau Municipal d'Esports de Badalona | 12,760 | Opened in 1991 | Groups C, D and F Thirteenth-to-sixteenth-place playoffs | ||
Barcelona | Palau Sant Jordi | 17,000 | Opened in 1990 | Knockout stage and Final Fifth-to-eighth-place playoffs Ninth-to-twelfth-place playoffs | ||
Girona | Palau Girona-Fontajau
|
5,049 | Opened in 1993 | Groups A, B and E |
Qualification
Competition | Date | Vacancies | Qualified |
---|---|---|---|
Host nation | – | 1 | Spain |
Champions from EuroBasket 1995 | 21 June – 2 July 1995 | 1 | Yugoslavia |
Qualified through Qualifying Round | 22 May 1996 – 28 February 1999 | 14 | Bosnia and Herzegovina Croatia France Germany Greece Israel Italy Latvia Lithuania Poland Russia Slovenia Turkey Ukraine |
Squads
Format
- The teams were split in four groups of four teams each where they played a round robin. The top three teams from each group advance to the second stage.
- In the second stage, two groups of six teams were formed and played a round robin. The results between teams that faced during the preliminary round are carried over. The top four teams from each group in the second stage advance to the knockout quarterfinals to compete for the Championship. The winners in the semifinals compete for the European Championship, while the losers from the semifinals play a consolation game for the third place.
- The losers in the quarterfinals compete in a separate bracket to define 5th through 8th place in the final standings.
- The four teams eliminated in the second stage compete in another bracket to define 9th through 12th place in the final standings.
- The four teams eliminated in the preliminary round compete in another bracket to define 13th through 16th place in the final standings.
Preliminary round
Qualified for the second round |
- Times given below are in UTC+2).
Group A
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Greece | 3 | 3 | 0 | 226 | 200 | +26 | 6 |
Russia | 3 | 2 | 1 | 224 | 185 | +39 | 5 |
Turkey | 3 | 1 | 2 | 178 | 223 | −45 | 4 |
Bosnia and Herzegovina | 3 | 0 | 3 | 193 | 213 | −20 | 3 |
25 June
18:00 |
Greece | 74–52 | Turkey |
Scoring by half: 39–23, 35–29 | ||
6 | Pts: Ene, Sarıca 14 Rebs: Türkcan 6 Asts: Tunçeri 2 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 2,500 Referees: Gennaro Colucci (ITA), Peter Klingbiel (GER) |
26 June
16:00 |
Turkey | 70–62 | Bosnia and Herzegovina |
Scoring by half: 29–26, 41–36 | ||
5 | Pts: Firić, Marković 17 Rebs: Bukva 6 Asts: Bećiragić 7 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 1,500 Referees: Krzysztof Koralewski (POL), Volodymyr Drabikovskyi (UKR) |
26 June
18:00 |
Russia | 72–74 | Greece |
Scoring by half: 33–43, 39–31 | ||
5 | Pts: Oikonomou, Rentzias 16 Rebs: Rentzias 5 Asts: Koronios 5 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 2,500 Referees: Viliam Koller (SVK), Danko Radić (CRO) |
27 June
16:00 |
Russia | 87–56 | Turkey |
Scoring by half: 50–24, 37–32 | ||
: Karasev, Panov 4 | Pts: Türkcan 14 Rebs: Türkcan 10 Asts: Evliyaoğlu, Tunçeri 2 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 1,500 Referees: Tomislav Jovančić (YUG), Víctor Mas (ESP) |
27 June
18:00 |
Greece | 78–76 | Bosnia and Herzegovina |
Scoring by half: 42–34, 36–42 | ||
3 | Pts: Marković 26 Rebs: Bukva 4 Asts: Firić 3 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 2,000 Referees: Peter Klingbiel (GER), Agnis Perkons (LAT) |
Group B
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Lithuania | 3 | 3 | 0 | 245 | 215 | +30 | 6 |
Israel | 3 | 2 | 1 | 217 | 225 | −8 | 5 |
France | 3 | 1 | 2 | 250 | 257 | −7 | 4 |
Slovenia | 3 | 0 | 3 | 210 | 225 | −15 | 3 |
25 June
20:30 |
Slovenia | 75–80 | France |
Scoring by half: 34–37, 41–43 | ||
Nesterovič 10 : Zdovc 3Asts |
Pts: Foirest, Gadou 15 Rebs: Julian 9 Asts: Sciarra 5 |
Palau Girona-Fontajau, Girona Attendance: 2,500 Referees: Krzysztof Koralewski (POL), Viliam Koller (SVK) |
25 June
22:30 |
Lithuania | 75–60 | Israel |
Scoring by half: 30–31, 45–29 | ||
: Karnišovas 6 | Pts: Kattash 25 Rebs: Steinhauer 7 Asts: Kattash 3 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 1,500 Referees: Danko Radić (CRO), Tomislav Jovančić (YUG) |
26 June
20:30 |
France | 88–94 | Lithuania |
Scoring by half: 42–49, 46–45 | ||
8 | Pts: Einikis 31 Rebs: Einikis 13 Asts: Karnišovas, Lukminas 4 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 1,500 Referees: Gennaro Colucci (ITA), Peter Klingbiel (GER) |
26 June
22:30 |
Israel | 69–68 | Slovenia |
Scoring by half: 36–40, 33–28 | ||
4 | Pts: Nesterovič 13Asts: 3 Players 3 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 2,000 Referees: Víctor Mas (ESP), Agnis Perkons (LAT) |
27 June
20:30 |
France | 82–88 | Israel |
Scoring by half: 42–42, 40–46 | ||
5 | Pts: Kattash 34 Rebs: Steinhauer 6 Asts: Kattash 4 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 2,000 Referees: Vilim Koller (SVK), Volodymyr Drabikovskyi (UKR) |
27 June
22:30 |
Lithuania | 76–67 | Slovenia |
Scoring by half: 41–37, 35–30 | ||
8 | Pts: Nesterovič 9 2Asts: Daneu |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 2,000 Referees: Krzysztof Koralewski (POL), Philippe Leemann (SUI) |
Group C
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Italy | 3 | 3 | 0 | 239 | 209 | +30 | 6 |
Yugoslavia | 3 | 2 | 1 | 281 | 239 | +42 | 5 |
Poland | 3 | 1 | 2 | 227 | 263 | −36 | 4 |
Latvia | 3 | 0 | 3 | 243 | 279 | −36 | 3 |
25 June
16:00 |
Latvia | 75–85 | Italy |
Scoring by half: 34–46, 41–39 | ||
4 | Pts: Bonora 15 Rebs: Frosini 6 Asts: Bonora 6 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 1,000 Referees: Carl Jungebrand (FIN), Almir Akšamija (BIH) |
25 June
18:00 |
Yugoslavia | 104–76 | Poland |
Scoring by half: 47–41, 57–35 | ||
4 | Pts: Tomczyk, Wójcik 13 Rebs: 3 Players 4 Asts: Pluta 3 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 2,000 Referees: Romualdas Brazauskas (LTU), Aleksander Gorshkov (RUS) |
26 June
16:00 |
Poland | 86–79 | Latvia |
Scoring by half: 50–36, 36–43 | ||
4 | Pts: Štelmahers 18 Rebs: Bondarenko, Miglinieks 6 Asts: Miglinieks 6 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 1,000 Referees: Iztok Rems (SLO), Recep Ankaralı(TUR) |
26 June
22:30 |
Italy | 74–69 | Yugoslavia |
Scoring by half: 42–35, 32–34 | ||
3 | Pts: Đorđević 29 Rebs: Bodiroga 4 Asts: Đorđević 4 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 3,500 Referees: Reuven Virovnik (ISR), Bruno Gasperin (FRA) |
27 June
18:00 |
Yugoslavia | 108–89 | Latvia |
Scoring by half: 51–41, 57–48 | ||
: Đorđević 8 | Pts: 6 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 1,000 Referees: Carl Jungebrand (FIN), Nikolaos Pitsilkas (GRE) |
27 June
22:30 |
Italy | 80–65 | Poland |
Scoring by half: 46–36, 34–29 | ||
: Myers 6 | Pts: Zieliński 13 Rebs: Szybilski 6 Asts: Zieliński 4 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 3,500 Referees: Romualdas Brazauskas (LTU), Kamen Toshev (BUL) |
Group D
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Tie |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Spain | 3 | 3 | 0 | 227 | 184 | +43 | 6 | |
Croatia | 3 | 1 | 2 | 234 | 228 | +6 | 4 | 1–1, +13 |
Germany | 3 | 1 | 2 | 195 | 202 | −7 | 4 | 1–1, +1 |
Ukraine | 3 | 1 | 2 | 209 | 251 | −42 | 4 | 1–1, −14 |
25 June
20:30 |
Ukraine | 54–82 | Spain |
Scoring by half: 25–45, 29–37 | ||
4 | Pts: Martínez 16 8Rebs: Reyes Asts: 4 Players 3 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 3,000 Referees: Iztok Rems (SLO), Bruno Gasperin (FRA) |
25 June
22:30 |
Croatia | 75–55 | Germany |
Scoring by half: 45–26, 30–29 | ||
9 | Pts: Wucherer 20 Rebs: Femerling 7 Asts: Harnisch 3 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 1,500 Referees: Reuven Virovnik (ISR), Kamen Toshev (BUL) |
26 June
18:00 |
Germany | 81–60 | Ukraine |
Scoring by half: 37–28, 44–32 | ||
6 | Pts: Lokhmanchuk 16 Rebs: Lokhmanchuk 8 Asts: Murzin 3 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 2,500 Referees: Nikolaos Pitsilkas (GRE), Almir Akšamija (BIH) |
26 June
20:30 |
Spain | 78–71 | Croatia |
Scoring by half: 41–45, 37–26 | ||
3 | Pts: Mulaomerović 16 Rebs: Prkačin 5 Asts: Mulaomerović 5 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 5,000 Referees: Carl Jungebrand (FIN), Romualdas Brazauskas (LTU) |
27 June
16:00 |
Croatia | 88–95 | Ukraine |
Scoring by half: 39–47, 49–48 | ||
: Mulaomerović 8 | Pts: Lokhmanchuk 19 Rebs: Khyzhniak 5 Asts: Bazelevsky 4 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 1,000 Referees: Bruno Gasperin (FRA), Recep Ankaralı (TUR) |
27 June
20:30 |
Spain | 67–59 | Germany |
Scoring by half: 34–32, 33–27 | ||
: Jofresa 5 | Pts: Rödl 17 Rebs: Hupmann 12 Asts: Rödl 5 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 6,000 Referees: Reuven Virovnik (ISR), Aleksander Gorshkov (RUS) |
Second round
Qualified for the quarterfinals |
Group E
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Greece | 5 | 5 | 0 | 386 | 343 | +43 | 10 |
Russia | 5 | 4 | 1 | 432 | 343 | +89 | 9 |
Lithuania | 5 | 3 | 2 | 392 | 399 | −7 | 8 |
Turkey | 5 | 2 | 3 | 356 | 396 | −40 | 7 |
Israel | 5 | 1 | 4 | 370 | 410 | −40 | 6 |
France | 5 | 0 | 5 | 392 | 437 | −45 | 5 |
29 June
18:00 |
Turkey | 81–71 | Israel |
Scoring by half: 26–35, 55–36 | ||
: Ene 5 | Pts: Steinhauer 23 Rebs: Steinhauer 8 Asts: Henefeld 5 |
29 June
20:30 |
Russia | 93–80 | France |
Scoring by half: 49–40, 44–40 | ||
4 | Pts: Julian 17 Rebs: Julian 8 Asts: Gadou 3 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 4,000 Referees: Krzysztof Koralewski (POL), Almir Akšamija (BIH) |
29 June
22:30 |
Greece | 73–66 | Lithuania |
Scoring by half: 34–28, 39–38 | ||
2 | Pts: Štombergas 16 Rebs: Einikis 8 Asts: 3 Players 4 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 4,000 Referees: Iztok Rems (SLO), Gennaro Colucci (ITA) |
30 June
18:00 |
Israel | 69–87 | Russia |
Scoring by half: 31–43, 38–44 | ||
3 | Pts: Mikhaylov 7 3Asts: Babkov |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 3,000 Referees: Víctor Mas (ESP), Gennaro Colucci (ITA) |
30 June
20:30 |
France | 71–80 | Greece |
Scoring by half: 33–37, 38–43 | ||
5 | Pts: Alvertis 17 Rebs: 3 Players 5 Asts: Christodoulou 4 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 3,500 Referees: Tomislav Jovančić (YUG), Peter Klingbiel (GER) |
30 June
22:30 |
Lithuania | 93–85 | Turkey |
Scoring by half: 45–39, 48–46 | ||
7 | Pts: Kutluay 32 Rebs: Türkcan 4 Asts: Ene, Kutluay 4 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 3,000 Referees: Kzysztof Koralewski (POL), Almir Akšamija (BIH) |
1 July
18:00 |
Greece | 85–82 | Israel |
Scoring by half: 44–48, 41–34 | ||
3 | Pts: Kattash 29 Rebs: Sheffer 6 Asts: Sheffer 5 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 3,000 Referees: Krzysztof Koralewski (POL), Almir Akšamija (BIH) |
1 July
20:30 |
Turkey | 82–71 | France |
Scoring by half: 33–31, 49–40 | ||
: Kutluay 5 | Pts: Julian 16 Rebs: Gadou 9 Asts: Fauthoux, Gadou 3 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 3,500 Referees: Danko Radić (CRO), Gennaro Colucci (ITA) |
1 July
22:30 |
Russia | 93–64 | Lithuania |
Scoring by half: 50–37, 43–27 | ||
4 | Pts: Karnišovas 17 Rebs: Karnišovas 5 Asts: Jasikevičius 3 |
Palau Girona-Fontajau, Girona
Attendance: 3,000 Referees: Kzysztof Koralewski (POL), Almir Akšamija (BIH) |
Group F
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Italy | 5 | 5 | 0 | 358 | 324 | +34 | 10 |
Yugoslavia | 5 | 4 | 1 | 404 | 355 | +49 | 9 |
Spain | 5 | 3 | 2 | 379 | 333 | +46 | 8 |
Poland | 5 | 2 | 3 | 365 | 440 | −75 | 7 |
Croatia | 5 | 1 | 4 | 352 | 348 | +4 | 6 |
Germany | 5 | 0 | 5 | 325 | 383 | −58 | 5 |
29 June
18:00 |
Yugoslavia | 88–73 | Germany |
Scoring by half: 47–30, 41–43 | ||
6 | Pts: Hupmann 15 Rebs: Hupmann 7 Asts: Rödl 6 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 2,000 Referees: Carl Jungebrand (FIN), Agnis Perkons (LAT) |
29 June
20:30 |
Italy | 63–60 | Spain |
Scoring by half: 25–36, 38–24 | ||
: Pittis 7 | Pts: Herreros 15 Rebs: Dueñas 7 Asts: Jofresa 4 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 8,000 Referees: Viliam Koller (SVK), Nikolaos Pitsilkas (GRE) |
29 June
22:30 |
Poland | 77–76 | Croatia |
Scoring by half: 38–50, 39–26 | ||
: Zieliński 6 | Pts: Rimac 20 Rebs: Kelečević 7 Asts: Mulaomerović 8 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 4,000 Referees: Reuven Virovnik (ISR), Volodymyr Drabikovskyi (UKR) |
30 June
18:00 |
Germany | 62–67 | Italy |
Scoring by half: 28–27, 34–40 | ||
: Rödl 4 | Pts: Fučka, Myers 13 Rebs: Fučka 5 Asts: Bonora 3 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 5,000 Referees: Philippe Leemann (SUI), Volodymyr Drabikovskyi (UKR) |
30 June
20:30 |
Spain | 104–61 | Poland |
Scoring by half: 52–29, 52–32 | ||
8 | Pts: Wójcik, Zieliński 10 Rebs: Darnikowski 5 Asts: Zieliński 4 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 5,000 Referees: Bruno Gasperin (FRA), Kamen Toshev (BUL) |
30 June
22:30 |
Croatia | 62–64 | Yugoslavia |
Scoring by half: 31–22, 31–42 | ||
: Rimac 4 | Pts: Đorđević 19 Rebs: Rebrača 8 Asts: Đorđević, Obradović 3 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 4,500 Referees: Nikolaos Pitsilkas (GRE), Romualdas Brazauskas (LTU) |
1 July
18:00 |
Poland | 86–76 | Germany |
Scoring by half: 42–35, 44–41 | ||
4 | Pts: Rödl 15 Rebs: Hupmann 7 Asts: Rödl 7 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 1,500 Referees: Romualdas Brazauskas (LTU), Nikolaos Pitsilkas (GRE) |
1 July
20:30 |
Yugoslavia | 79–70 | Spain |
Scoring by half: 39–35, 40–35 | ||
5 | Pts: Reyes 20 Rebs: Reyes 8 Asts: Rodríguez, Smith 3 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 7,000 Referees: Carl Jungebrand (FIN), Reuven Virovnik (ISR) |
1 July
22:30 |
Italy | 74–68 | Croatia |
Scoring by half: 38–36, 36–32 | ||
6 | Pts: Rimac 19 Rebs: Kovačić 8 Asts: Mulaomerović 4 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 1,000 Referees: Viliam Koller (SVK), Volodymyr Drabikovsyi (UKR) |
Knockout stage
Championship bracket
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
4 July – 16:00 | ||||||||||
Greece | 72 | |||||||||
5 July – 20:30 | ||||||||||
Poland | 62 | |||||||||
Greece | 80 | |||||||||
4 July – 18:00 | ||||||||||
Yugoslavia | 88 | |||||||||
Lithuania | 60 | |||||||||
6 July – 21:30 | ||||||||||
Yugoslavia | 75 | |||||||||
Yugoslavia | 61 | |||||||||
4 July – 20:30 | ||||||||||
Italy | 49 | |||||||||
Russia | 70 | |||||||||
5 July – 22:30 | ||||||||||
Spain | 67 | |||||||||
Russia | 65 | |||||||||
4 July – 22:30 | ||||||||||
Italy | 67 | Third place | ||||||||
Turkey | 43 | |||||||||
6 July – 19:15 | ||||||||||
Italy | 66 | |||||||||
Greece | 77 | |||||||||
Russia | 97 | |||||||||
Quarterfinals
4 July
16:00 |
Greece | 72–62 | Poland |
Scoring by half: 38–39, 34–23 | ||
, Koronios 3 | Pts: Tomczyk 16 Rebs: Szybilski 7 Asts: Zieliński 4 |
4 July
18:00 |
Lithuania | 60–75 | Yugoslavia |
Scoring by half: 27–31, 33–44 | ||
4 | Pts: Danilović 21 Rebs: Topić 8 Asts: Lončar 4 |
Palau Sant Jordi, Barcelona
Attendance: 8,000 Referees: Viliam Koller (SVK), Philippe Leemann (SUI) |
4 July
20:30 |
Russia | 70–67 | Spain |
Scoring by half: 29–37, 41–30 | ||
4 | Pts: Orenga 17 Rebs: Smith 7 Asts: Smith 3 |
Palau Sant Jordi, Barcelona
Attendance: 10,000 Referees: Iztok Rems (SLO), Nikolaos Pitsilkas (GRE) |
4 July
22:30 |
Turkey | 43–66 | Italy |
Scoring by half: 20–28, 23–38 | ||
2 | Pts: Marconato 16 Rebs: Marconato 12 Asts: Bonora 5 |
Palau Sant Jordi, Barcelona
Attendance: 5,500 Referees: Tomislav Jovančić (YUG), Bruno Gasperin (FRA) |
Semifinals
5 July
20:30 |
Greece | 80–88 | Yugoslavia |
Scoring by half: 39–43, 41–45 | ||
: 4 Players 1 | Pts: Bodiroga 22 Rebs: Tomašević 9 Asts: Đorđević 6 |
Palau Sant Jordi, Barcelona
Attendance: 8,000 Referees: Romualdas Brazauskas (LTU), Krzysztof Koralewski (POL) |
5 July
22:30 |
Russia | 65–67 | Italy |
Scoring by half: 38–33, 27–34 | ||
Mikhaylov 6 : 4 Players 2Asts |
Pts: Myers 19 Rebs: Marconato 10 Asts: Bonora 6 |
Palau Sant Jordi, Barcelona
Attendance: 8,000 Referees: Danko Radić (CRO), Viliam Koller (SVK) |
Third place
6 July
19:15 |
Greece | 77–97 | Russia |
Scoring by half: 43–43, 34–54 | ||
4 | Pts: Mikhaylov 35Rebs: Mikhaylov 15 Asts: Mikhaylov 4 |
Final
6 July
21:30 |
Yugoslavia | 61–49 | Italy |
Scoring by half: 28–23, 33–26 | ||
4 | Pts: Myers 17 Rebs: Fučka, Marconato 6 Asts: Coldebella 2 |
5th to 8th place
Classification round | Fifth place | |||||
5 July – 16:00 | ||||||
Poland | 55 | |||||
6 July – 13:00 | ||||||
Lithuania | 76 | |||||
Lithuania | 93 | |||||
5 July – 18:00 | ||||||
Spain | 94 | |||||
Spain | 86 | |||||
Turkey | 71 | |||||
Seventh place | ||||||
6 July – 11:00 | ||||||
Poland | 89 | |||||
Turkey | 87 |
5 July
16:00 |
Poland | 55–76 | Lithuania |
Scoring by half: 25–41, 30–35 | ||
: Zieliński 2 | Pts: Einikis, Karnišovas 21 Rebs: Karnišovas 9 Asts: Lukminas 6 |
Palau Sant Jordi, Barcelona
Attendance: 1,000 Referees: Reuven Virovnik (ISR), Nikolaos Pitsilkas (GRE) |
6 July
18:00 |
Spain | 86–81 | Turkey |
Scoring by half: 49–36, 37–45 | ||
8 | Pts: Kutluay 23 Rebs: Türkcan 6 Asts: 3 Players 2 |
Palau Sant Jordi, Barcelona
Attendance: 5,000 Referees: Gennaro Colucci (ITA), Peter Klingbiel (GER) |
6 July
11:00 |
Poland | 89–87 (OT) | Turkey |
Scoring by half: 43–34, 34–43 Overtime: 12–10 | ||
7 | Pts: Kutluay 29 Rebs: Türkcan 15 Asts: 6 Players 2 |
Palau Sant Jordi, Barcelona
Attendance: 1,000 Referees: Bruno Gasperin (FRA), Kamen Toshev (BUL) |
6 July
13:00 |
Lithuania | 93–94 | Spain |
Scoring by half: 44–40, 49–54 | ||
6 | Pts: Martínez 6Asts: Herreros 4 |
Palau Sant Jordi, Barcelona
Attendance: 4,000 Referees: Tomislav Jovančić (YUG), Philippe Leemann (SUI) |
9th to 12th place
Classification round | Ninth place | |||||
4 July – 10:00 | ||||||
Israel | 84 | |||||
5 July – 12:00 | ||||||
Germany | 75 | |||||
Israel | 91 | |||||
4 July – 12:00 | ||||||
France | 84 | |||||
France | 84 | |||||
Croatia | 79 | |||||
Eleventh place | ||||||
5 July – 10:00 | ||||||
Germany | 93 | |||||
Croatia | 100 |
4 July
10:00 |
Israel | 84–75 | Germany |
Scoring by half: 39–41, 45–34 | ||
: Kattash 5 | Pts: Rödl, Wucherer 18 Rebs: Femerling 9 Asts: Harnisch 4 |
Palau Sant Jordi, Barcelona
Attendance: 1,500 Referees: Gennaro Colucci (ITA), Aleksander Gorshkov (RUS) |
4 July
12:00 |
France | 84–79 | Croatia |
Scoring by half: 40–37, 44–42 | ||
5 | Pts: Rimac 19 Rebs: Kelečević, Prkačin 5 Asts: Mulaomerović 5 |
Palau Sant Jordi, Barcelona
Attendance: 2,000 Referees: Víctor Mas (ESP), Kamen Toshev (BUL) |
5 July
10:00 |
Germany | 93–100 | Croatia |
Scoring by half: 41–59, 52–41 | ||
: 3 Players 4 | Pts: Mulaomerović 27 Rebs: Pejčinović 10 Asts: Mulaomerović 11 |
5 July
12:00 |
Israel | 91–84 | France |
Scoring by half: 43–48, 48–36 | ||
: Kattash, Steinhauer 4 | Pts: Risacher 23 Rebs: Dubos 7 Asts: 3 Players 3 |
Palau Sant Jordi, Barcelona
Attendance: 3,000 Referees: Iztok Rems (SLO), Agnis Perkons (LAT) |
13th to 16th place
Classification round | Thirteenth place | |||||
29 June – 10:00 | ||||||
Bosnia and Herzegovina | 61 | |||||
30 June – 12:00 | ||||||
Slovenia | 73 | |||||
Slovenia | 75 | |||||
29 June – 12:00 | ||||||
Ukraine | 80 | |||||
Latvia | 76 | |||||
Ukraine | 84 | |||||
Fifteenth place | ||||||
30 June – 10:00 | ||||||
Bosnia and Herzegovina | 96 | |||||
Latvia | 94 |
29 June
10:00 |
Bosnia and Herzegovina | 61–73 | Slovenia |
Scoring by half: 21–46, 40–27 | ||
4 | Pts: 4 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 1,000 Referees: Bruno Gasperin (FRA), Aleksander Gorshkov (RUS) |
29 June
12:00 |
Latvia | 76–84 | Ukraine |
Scoring by half: 42–35, 34–49 | ||
3 | Pts: Lokhmanchuk 21 Rebs: Lokhmanchuk 6 Asts: Bazelevsky 2 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 1,500 Referees: Philippe Leemann (SUI), Kamen Toshev (BUL) |
30 June
10:00 |
Bosnia and Herzegovina | 96–94 | Latvia |
Scoring by half: 32–52, 64–42 | ||
: Alihodžić 3 | Pts: 10 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 1,000 Referees: Reuven Virovnik (ISR), Viliam Koller (SVK) |
30 June
12:00 |
Slovenia | 75–80 | Ukraine |
Scoring by half: 46–45, 29–35 | ||
: 3 Players 2 | Pts: Okunsky 18 Rebs: Okunsky 7 Asts: Pudzyrey 5 |
Palau Municipal d'Esports de Badalona, Badalona
Attendance: 1,000 Referees: Carl Jungebrand (FIN), Recep Ankaralı (TUR) |
Statistical leaders
Individual Tournament Highs
Points[1]
|
Rebounds[2]
|
Assists[3]
|
Steals[4]
|
Minutes[5]
|
Individual Game Highs
Department | Name | Total | Opponent |
---|---|---|---|
Points | Nenad Marković | 44 | Latvia |
Rebounds | 15 | Greece Poland | |
Assists | Damir Mulaomerović | 11 | Germany |
Steals | 5 Players | 7 | |
Turnovers | Denis Wucherer | 8 | Croatia |
Team Tournament Highs
Offensive PPG[6]
|
Rebounds[7]
|
Assists[8]
|
Steals[9]
|
Team Game highs
Department | Name | Total | Opponent |
---|---|---|---|
Points | Yugoslavia | 108 | Latvia |
Rebounds | Italy | 37 | Turkey |
Assists | Lithuania | 25 | Turkey |
Steals | Russia | 26 | Bosnia and Herzegovina |
Field goal percentage | Lithuania | 63.8% (30/47) | Turkey |
3-point field goal percentage | Lithuania | 70.0% (7/10) | Turkey |
Free throw percentage | Israel | 90.3% (10/11) | France |
Turnovers | Bosnia and Herzegovina | 24 | Slovenia |
Awards
1997 FIBA EuroBasket champions |
---|
Yugoslavia 2nd title |
1997 FIBA EuroBasket MVP: Sašha Đjorđjević ( Yugoslavia) |
All-Tournament Team[10] |
---|
Saša Đorđević (MVP) |
Dominik Tomczyk |
Dejan Bodiroga |
Željko Rebrača |
Mikhail Mikhaylov
|
Final standings
Qualified for the 1998 FIBA World Championship | |
Qualified for the 1998 FIBA World Championship as host |
Rank | Team | Record |
---|---|---|
Yugoslavia | 8–1 | |
Italy | 8–1 | |
Russia | 7–2 | |
4 | Greece | 7–2 |
5 | Spain | 6–3 |
6 | Lithuania | 5–4 |
7 | Poland | 4–5 |
8 | Turkey | 3–6 |
9 | Israel | 4–4 |
10 | France | 2–6 |
11 | Croatia | 2–6 |
12 | Germany | 1–7 |
13 | Ukraine | 3–2 |
14 | Slovenia | 1–4 |
15 | Bosnia and Herzegovina | 1–4 |
16 | Latvia | 0–5 |
4th
| |||
Yugoslavia Dejan Bodiroga Predrag Danilović Saša Obradović Nikola Lončar Miroslav Radošević Miroslav Berić Aleksandar Đorđević Željko Rebrača Nikola Bulatović Zoran Savić Dejan Tomašević Milenko Topić |
Italy Claudio Coldebella Davide Bonora Paolo Moretti Flavio Carera Dan Gay |
Vitaliy Nosov
|
References
- ^ PPG Leaders at FIBA.com
- ^ RPG Leaders at FIBA.com
- ^ APG Leaders at FIBA.com
- ^ SPG Leaders at FIBA.com
- ^ MPG Leaders at FIBA.com
- ^ Team Leaders – PPG
- ^ Team Leaders – RPG
- ^ Team Leaders – APG
- ^ Team Leaders – SPG
- ^ Linguasport.com Tournament Team.
External links
- 1997 European Championship for Men archive.FIBA.com