11th Congress of the Philippines
(Redirected from
List of members of the 11th Congress of the Philippines
)
Philippines portal |
The 11th Congress of the Philippines (
Estrada impeachment
was the highlight of the 11th Congress.
Sessions
- First Regular Session: July 27, 1998 – June 4, 1999
- First Special Session: January 4 – February 5, 1999
- Second Regular Session: July 26, 1999 – June 9, 2000
- Second Special Session: January 3 – February 4, 2000
- Third Regular Session: July 24, 2000 – June 8, 2001
- Third Special Session: January 1 – February 16, 2001
Legislation
Laws passed by the 11th Congress:
Leadership
Senate
- President of the Senate
- Marcelo Fernan (LAMMP) (1998–1999)
- Blas Ople (LAMMP)(1999–2000)
- Franklin Drilon (LAMMP) (2000)
- Aquilino Pimentel Jr. (PDP–Laban) (2000–2001)
- Senate President Pro-Tempore
- Majority Floor Leader
- Franklin Drilon (LAMMP) (1998–2000)
- Francisco Tatad (Gabay Bayan) (2000–2001)
- Loren Legarda (Lakas-NUCD-UMDP) (2001)
- Minority Floor Leader
- Teofisto Guingona (Lakas-NUCD-UMDP) (1998–2001)
- Francisco Tatad (Gabay Bayan)(2001)
House of Representatives
- Speaker of the House of Representatives
- Lone District Las Piñas
- Arnulfo P. Fuentabella (LAMMP), 3rd District Camarines Sur, elected on November 13, 2000
- Feliciano R. Belmonte Jr. (Lakas-NUCD-UMDP), 4th District Quezon City, elected on January 24, 2001
- Deputy Speakers
- Luzon:
- Visayas: Lakas-NUCD-UMDP), 2nd District of Bohol
- Mindanao: Daisy Avance-Fuentes, (LAMMP), 2nd District of South Cotabato
- Majority Floor Leader
- LAMMP, 1st District of Cebu
- Minority Floor Leader
- Lakas-NUCD-UMDP), 4th District Quezon City
- Arnulfo P. Fuentebella (NPC), 3rd District Camarines Sur, elected on January 24, 2001
Members
Composition
Party | Senate | House of Representatives | |
---|---|---|---|
Aksyon | 1 | 1 | |
KBL | 0 | 1 | |
LAMMP | 9 | 76 | |
LDP | * | 31 | |
Lakas |
7 | 37 | |
Liberal | 1 | 14 | |
Nacionalista | 0 | 2 | |
NPC | * | 41 | |
PDP–Laban |
1 | 1 | |
PRP | 2 | 0 | |
Independent |
2 | 4 | |
Sectoral representatives |
NA | 16 | |
Vacancies | 1 | 0 | |
Total | 24 | 224 |
*part of the LAMMP coalition.
Senate
The following are the terms of the senators of this Congress, according to the date of election:
- For senators elected on May 8, 1995: June 30, 1995 – June 30, 2001
- For senators elected on May 11, 1998: June 30, 1998 – June 30, 2004
House of Representatives
The term of office of the current members of the House of Representatives is from June 30, 1998, to June 30, 2001.
District representatives
Province/City
|
District | Representative | Party | Term | |
---|---|---|---|---|---|
Abra | Lone | Vicente Ysidro P. Valera | LDP | 1 | |
Agusan del Norte | 1st | Leovigildo B. Banaag | LDP/LAMMP | 1 | |
2nd | Roan I. Libarios | LAMMP | 1 | ||
Agusan del Sur | Lone | Alex G. Bascug | LAMMP | 1 | |
Aklan | Lone | Allen S. Quimpo | LAMMP | 3 | |
Albay | 1st | Kristel B. Lagman-Luistro | LDP/LAMMP | 1 | |
2nd | Norma B. Imperial | LAMMP | 1 | ||
3rd | Joey Salceda | LAMMP | 1 | ||
Antipolo | Lone | Victor Sumulong | NPC | 1 | |
Antique
|
Lone | Jovito Plameras Jr. | LAMMP | 1 | |
Aurora | Lone | Bella Angara | LDP/LAMMP | 2 | |
Apayao | Lone | Elias K. Bulut | LDP/LAMMP | 1 | |
Bacolod | Lone | Juan N. Orola Jr. | LAMMP | 1 | |
Baguio | Lone | Bernardo M. Vergara | Lakas–NUCD–UMDP | 3 | |
Basilan | Lone | Abdulgani A. Salapuddin | LAMMP | 1 | |
Bataan | 1st | Antonino P. Roman | LAMMP | 1 | |
2nd | Enrique T. Garcia Jr. | LDP | 2 | ||
Batanes | Lone | Florencio Abad | Liberal | 2 | |
Batangas | 1st | Eduardo Ermita[d] | Lakas–NUCD
|
3 | |
2nd | Edgar L. Mendoza | LAMMP | 1 | ||
3rd | Jose Macario Laurel IV | Nacionalista | 1 | ||
4th | Ralph Recto | LDP/LAMMP | 3 | ||
Benguet | Lone | Ronald M. Cosalan | LAMMP | 2 | |
Biliran | Lone | Gerardo S. Espina | Lakas–NUCD–UMDP | 2 | |
Bohol | 1st | Ernesto F. Herrera | LAMMP | 1 | |
2nd | Erico Aumentado | LAMMP | 3 | ||
3rd | Eladio M. Jala | LDP/LAMMP | 1 | ||
Bukidnon | 1st | Nereus O. Acosta | Liberal | 1 | |
2nd | Reginaldo N. Tilanduca | NPC | 3 | ||
3rd | Juan Miguel F. Zubiri | NPC | 3 | ||
Bulacan | 1st | Wilhelmino Sy-Alvarado | LAMMP | 1 | |
2nd | Pedro M. Pancho | Lakas–NUCD–UMDP | 3 | ||
3rd | Ricardo C. Silverio | Lakas–NUCD–UMDP | 3 | ||
4th | Angelito Sarmiento | LAMMP | 3 | ||
Cagayan | 1st | Jack Enrile | Independent | 1 | |
2nd | Edgar R. Lara | NPC/LAMMP | 3 | ||
3rd | Rodolfo E. Aguinaldo[e] | LAMMP | 1 | ||
Cagayan de Oro | Lone | Constantino G. Jaraula | LAMMP | 1 | |
Caloocan | 1st | Enrico R. Echieverri | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | |
2nd | Luis A. Asistio | NPC/LAMMP | 3 | ||
Camarines Norte | Lone | Roy A. Padilla Jr. | NPC/LAMMP | 1 | |
Camarines Sur | 1st | Rolando G. Andaya Jr. | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | |
2nd | Jaime S. Jacob | Aksyon | 1 | ||
3rd | Arnulfo Fuentebella | NPC/LAMMP | 2 | ||
4th | Salvio B. Fortuno | LAMMP | 1 | ||
Camiguin | Lone | Jurdin Jesus M. Romualdo | LAMMP | 1 | |
Capiz | 1st | Mar Roxas[f] | Liberal | 2 | |
2nd | Vicente J. Andaya Jr. | LAMMP | 2 | ||
Catanduanes | Lone | Leandro B. Verceles Jr. | NPC | 3 | |
Cavite | 1st | Plaridel M. Abaya | NPC/LAMMP | 2 | |
2nd | Ayong Maliksi | LDP/LAMMP/Partido Magdalo | 1 | ||
3rd | Napoleon R. Beratio | LDP/LAMMP | 1 | ||
Cebu | 1st | Eduardo R. Gullas | LAMMP | 3 | |
2nd | Simeon L. Kintanar | Alayon/LAMMP
|
1 | ||
3rd | Antonio P. Yapha | Alayon/LAMMP
|
1 | ||
4th | Clavel A. Martinez | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | ||
5th | Joseph H. Durano | Alayon/LAMMP
|
1 | ||
6th | Efren T. Herrera | LAMMP | 1 | ||
Cebu City | 1st | Raoul B. Del Mar | LDP/LAMMP | 1 | |
2nd | Nancy R. Cuenco | LDP/LAMMP | 1 | ||
Compostela Valley
|
1st | Rogelio M. Sarmiento | LAMMP | 3 | |
2nd | Prospero S. Amatong | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | ||
Cotabato | 1st | Anthony P. Dequiña | LAMMP | 3 | |
2nd | Gregorio T. Ipong | LAMMP | 1 | ||
Davao City | 1st | Rodrigo Duterte | LAMMP/PDP–Laban | 1 | |
2nd | Manuel M. Garcia | Lakas–NUCD–UMDP | 3 | ||
3rd | Ruy Elias C. Lopez | NPC/LAMMP | 1 | ||
Davao del Norte | 1st | Pantaleon Alvarez | PMP/LAMMP | 1 | |
2nd | Antonio R. Floirendo Jr. | LAMMP | 1 | ||
Davao del Sur | 1st | Douglas R. Cagas | LAMMP | 1 | |
2nd | Franklin P. Bautista | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | ||
Davao Oriental | 1st | Maria Elena T. Palma-Gil | Lakas–NUCD–UMDP | 3 | |
2nd | Joel Mayo Z. Almario | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | ||
Eastern Samar | Lone | Marcelino C. Libanan | LAMMP | 1 | |
Guimaras | Lone | Emily R. Lopez | LAMMP | 1 | |
Ifugao | Lone
|
Benjamin B. Cappleman | LDP/LAMMP | 3 | |
Ilocos Norte | 1st | Rodolfo Fariñas | LAMMP | 1 | |
2nd | Imee Marcos | KBL/LAMMP | 1 | ||
Ilocos Sur | 1st | Salacnib F. Baterina | LAMMP | 1 | |
2nd | Grace G. Singson | LDP/LAMMP | 1 | ||
Iloilo | 1st | Ninfa S. Garin | LAMMP | 1 | |
2nd | Augusto L. Syjuco Jr. | LAMMP | 1 | ||
3rd | Manuel P. Parcon | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | ||
4th | Narciso D. Monfort | Lakas–NUCD–UMDP | 2 | ||
5th | Rolex T. Suplico | LDP/LAMMP | 1 | ||
Iloilo City | Lone | Raul M. Gonzales | Nacionalista/Lakas–NUCD–UMDP | 2 | |
Isabela | 1st | Rodolfo Albano III | NPC/LAMMP | 1 | |
2nd | Faustino S. Dy Jr. | NPC/LAMMP | 3 | ||
3rd | Ramon M. Reyes | LAMMP | 1 | ||
4th | Heherson Alvarez[g] | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | ||
Kalinga | Lone | Lawrence B. Wacnang | LDP | 1 | |
La Union | 1st | Manuel C. Ortega | NPC/LAMMP | 1 | |
2nd | Tomas M. Dumpit | NPC/LAMMP | 1 | ||
Laguna | 1st | Uliran T. Joaquin | LAMMP | 1 | |
2nd | Joaquin M. Chipeco Jr. | LDP/LAMMP | 2 | ||
3rd | Danton Q. Bueser | Liberal | 1 | ||
4th | Rodolfo S. San Luis | LDP/LAMMP | 1 | ||
Lanao del Norte | 1st | Alipio Cirilo V. Badelles | LAMMP | 1 | |
2nd | Macabangkit Lanto | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | ||
Lanao del Sur | 1st | Mamintal Adiong Sr. | LAMMP | 3 | |
2nd | Benasing O. Macarambon Jr. | NPC | 1 | ||
Las Piñas | Lone | Manny Villar | LAMMP | 3 | |
Leyte | 1st | Alfred S. Romualdez | NPC/LAMMP | 1 | |
2nd | Sergio Antonio F. Apostol | Lakas–NUCD–UMDP | 3 | ||
3rd | Eduardo K. Veloso | NPC | 1 | ||
4th | Maria Victoria L. Locsin | LAMMP | 1 | ||
5th | Maria Catalina L. Loreto-Go | LAMMP | 1 | ||
Maguindanao | 1st | Didagen P. Dilangalen | LAMMP | 2 | |
2nd | Simeon A. Datumanong | Lakas–NUCD–UMDP | 3 | ||
Makati | 1st | Joker Arroyo | Independent | 3 | |
2nd | Butz Aquino | LDP/LAMMP | 1 | ||
Malabon–Navotas | Lone | Ricky Sandoval | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | |
Mandaluyong | Lone | Neptali Gonzales II | LDP/LAMMP | 2 | |
Manila | 1st | Ernesto A. Nieva | LAMMP | 1 | |
2nd | Nestor C. Ponce Jr. | Liberal | 1 | ||
3rd | Harry Angping | LAMMP | 1 | ||
4th | Rodolfo C. Bacani | Liberal | 1 | ||
5th | Joey D. Hizon | Liberal | 1 | ||
6th | Rosenda Ann H. Ocampo | NPC/LAMMP | 3 | ||
Marikina | Lone | Romeo D. Candazo | Liberal | 3 | |
Marinduque | Lone | Edmundo O. Reyes Jr. | LAMMP | 1 | |
Masbate | 1st | Vida V. Espinosa | LAMMP | 2 | |
2nd | Emilio R. Espinosa Jr. | NPC/LAMMP | 1 | ||
3rd | Fausto L. Seachon Jr. | NPC/LAMMP | 2 | ||
Misamis Occidental | 1st | Percival B. Catane | Lakas–NUCD–UMDP | 3 | |
2nd | Hilarion J. Ramiro Jr. | Independent | 1 | ||
Misamis Oriental | 1st | Oscar S. Moreno | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | |
2nd | Augusto H. Baculio | LDPLAMMP | 1 | ||
Mountain Province | Lone | Josephine C. Dominguez | LDP/LAMMP | 1 | |
Muntinlupa | Lone | Ignacio Bunye | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | |
Negros Occidental | 1st | Julio A. Ledesma IV | NPC/UNA/LAMMP | 2 | |
2nd | Alfredo G. Marañon | NPC/UNA/LAMMP | 2 | ||
3rd | Edith A. Yotoko-Villanueva | LDP | 1 | ||
4th | Carlos O. Cojuangco | NPC/LAMMP | 1 | ||
5th | Jose Apolinario Lozada | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | ||
6th | Genaro M. Alvarez Jr. | NPC/UNA/LAMMP | 2 | ||
Negros Oriental | 1st | Jacinto V. Paras | LDP/LAMMP | 1 | |
2nd | Emilio C. Macias II | NPC/LAMMP | 1 | ||
3rd | Herminio G. Teves | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | ||
Northern Samar | 1st | Harlin C. Abayon I | Liberal | 1 | |
2nd | Romualdo T. Vicencio | Liberal | 1 | ||
Nueva Ecija | 1st | Josefina M. Joson | NPC/BALANE/LAMMP | 1 | |
2nd | Simeon E. Garcia Jr. | LAMMP | 1 | ||
3rd | Pacifico M. Fajardo | Lakas–NUCD–UMDP | 3 | ||
4th | Julita Lorenzo-Villareal | LAMMP | 2 | ||
Nueva Vizcaya | Lone | Carlos Padilla | LDP/LAMMP | 2 | |
Occidental Mindoro | Lone | Ricardo V. Quintos | LDP | 1 | |
Oriental Mindoro | 1st | J. Renato V. Leviste | Lakas–NUCD
|
3 | |
2nd | Manuel G. Andaya | LAMMP | 1 | ||
Palawan | 1st | Vicente A. Sandoval | LDP | 2 | |
2nd | Alfredo Amor E. Abueg Jr. | LAMMP | 3 | ||
Pampanga | 1st | Francis L. Nepomuceno | NPC/LAMMP | 1 | |
2nd | Zenaida C. Cruz-Ducut | NPC/LAMMP | 2 | ||
3rd | Oscar S. Rodriguez | NPC/LAMMP | 2 | ||
4th | Juan Pablo Bondoc | NPC/LAMMP | 1 | ||
Pangasinan | 1st | Hernani A. Braganza | Lakas–NUCD–UMDP | 2 | |
2nd | Teodoro C. Cruz | LAMMP | 1 | ||
3rd | Generoso D.C. Tulagan | NPC | 1 | ||
4th | Benjamin S. Lim | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | ||
5th | Amadeo R. Perez Jr. | LAMMP | 3 | ||
6th | Ranjit R. Shahani | LDP | 2 | ||
Parañaque | Lone | Roilo Golez[h] | LAMMP | 2 | |
Pasay | Lone | Rolando A. Briones | LAMMP | 1 | |
Pasig | Lone | Henry P. Lanot | LDP | 1 | |
Quezon | 1st | Rafael P. Nantes | LAMMP | 1 | |
2nd | Marcial C. Punzalan Jr.[i] | LAMMP | 3 | ||
3rd | Danilo Suarez | LAMMP | 3 | ||
4th | Wigberto Tañada | Liberal | 2 | ||
Quezon City | 1st | Reynaldo A. Calalay | LAMMP | 2 | |
2nd | Dante V. Liban | LAMMP | 3 | ||
3rd | Mike Defensor | Liberal | 2 | ||
4th | Feliciano Belmonte Jr. | Lakas–NUCD–UMDP | 3 | ||
Quirino | Lone | Maria Angela E. Cua | LAMMP | 1 | |
Rizal | 1st | Gilberto Duavit Sr. | NPC/LAMMP
|
3 | |
2nd | Isidro S. Rodriguez Jr. | NPC
|
1 | ||
Romblon | Lone | Eleandro Jesus F. Madrona | LAMMP | 3 | |
Samar | 1st | Rodolfo T. Tuazon | LAMMP | 3 | |
2nd | Antonio Eduardo B. Nachura | Liberal | 1 | ||
San Juan | Lone | Jose Mari Gonzalez | LAMMP | 1 | |
Sarangani | Lone | Juan Domino[j] | Independent
|
1 | |
Siquijor | Lone | Orlando A. Fua Jr. | NPC | 1 | |
Sorsogon | 1st | Francis Escudero | NPC | 1 | |
2nd | Rodolfo F. Gonzales | NPC/LAMMP | 1 | ||
South Cotabato | 1st | Luwalhati Antonino | LAMMP | 3 | |
2nd | Daisy P. Avance-Fuentes | NPC/LAMMP | 3 | ||
Southern Leyte | Lone | Roger G. Mercado | Lakas–NUCD–UMDP | 2 | |
Sultan Kudarat | Lone | Angelo O. Montilla | NPC/LAMMP | 2 | |
Sulu | 1st | Hussin U. Amin | LAMMP | 1 | |
2nd | Asani S. Tammang | LAMMP | 3 | ||
Surigao del Norte | 1st | Constantino H. Navarro Jr. | LAMMP | 2 | |
2nd | Ace Barbers | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | ||
Surigao del Sur | 1st | Prospero Pichay Jr. | Lakas–NUCD–UMDP | 1 | |
2nd | Jesnar R. Falcon | LAMMP | 2 | ||
Taguig–Pateros | Lone | Alan Peter Cayetano | LAMMP | 1 | |
Tarlac | 1st | Gilbert Teodoro | NPC/LAMMP | 1 | |
2nd | Benigno Aquino III | Liberal | 1 | ||
3rd | Jesli Lapus | LAMMP | 1 | ||
Tawi-Tawi | Lone | Nur G. Jaafar | LAMMP | 3 | |
Valenzuela
|
Lone | Magtanggol Gunigundo
|
Lakas–NUCD–UMDP | 1 | |
Zambales | 1st | James J. Gordon Jr. | Lakas–NUCD–UMDP | 2 | |
2nd | Antonio M. Diaz | LAMMP | 3 | ||
Zamboanga City | Lone | Celso Lobregat | LDP | 1 | |
Zamboanga del Norte | 1st | Romeo G. Jalosjos | NPC | 2 | |
2nd | Roseller Barinaga | LAMMP | 1 | ||
3rd | Angeles R. Carloto II | Lakas–NUCD–UMDP | 3 | ||
Zamboanga del Sur | 1st | Alejandro S. Urro | LDP | 3 | |
2nd | Aurora E. Cerilles | LAMMP | 1 | ||
3rd | George T. Hofer | LAMMP | 1 |
Sectoral representatives
Party-list | Representative | Term |
---|---|---|
Alyansang Bayanihan ng mga Magsasaka, Manggagawang Bukid at Mangingisda (ABA) | Leonie Montemayor | 1 |
Abanse! Pinay | Pat Sarenas | 1 |
Akbayan | Etta Rosales | 1 |
Adhikain at Kilusan ng Ordinaryong Tao Para sa Lupa, Pabahay, Hanapbuhay at Kaunlaran (AKO) | Ariel Zartiga | 1 |
Alagad
|
Diogenes Osabel | 1 |
Association of Philippine Electric Cooperatives (APEC) | Melvyn Eballe | 1 |
Rene Silos | 1 | |
Butil
|
Benjamin Cruz | 1 |
Philippine Coconut Producers Federation (Cocofed) | Tito Calderon | 1 |
Cooperative NATCCO Network Party (COOP-NATCCO) | Cresente C. Paez | 1 |
Sanlakas | Renato B. Magtubo | 1 |
National Federation of Small Coconut Farmers Organization (SCFO) | Greg Unde | 1 |
Probinsya Muna Development Initiative (PROMDI)
|
Joy Augustus Young | 1 |
Veterans Federation Party (VFP) | Eddie Pilapil | 1 |
Notes
- ^ Died on July 11, 1999.
- ^ Appointed as Vice President of the Philippines on February 7, 2001.
- ^ Appointed as Secretary of Education, Culture and Sports on February 9, 2001.
- ^ Appointed as Secretary of National Defense on January 25, 2001.
- ^ Died on June 12, 2001.
- ^ Appointed as Secretary of Trade and Industry on January 2, 2000.
- ^ Appointed as Secretary of Environment and Natural Resources on March 29, 2001.
- ^ Appointed as National Security Adviser on February 19, 2001.
- ^ Died on May 12, 2001.
- ^ Did not serve term due to disqualification by Commission on Elections for lack of residency.
See also
- Congress of the Philippines
- Senate of the Philippines
- House of Representatives of the Philippines
- 1998 Philippine general election
References
- ^ "List of All House Members: 11th Congress" (PDF). congress.gov.ph. Archived from the original (PDF) on August 3, 2010. Retrieved March 14, 2009.
External links
- "List of Senators". Senate of the Philippines. Archived from the original on September 14, 2006. Retrieved September 16, 2006.
- "The LAWPHiL Project – Philippine Laws and Jurispudance Databank". Arellano Law Foundation. Archived from the original on September 1, 2006. Retrieved September 16, 2006.
Further reading
- Philippine House of Representatives Congressional Library
- Paras, Corazon L. (2000). The Presidents of the Senate of the Republic of the Philippines. ISBN 971-8832-24-6.
- Pobre, Cesar P. (2000). Philippine Legislature 100 Years. ISBN 971-92245-0-9.