Nigerian National Assembly delegation from Benue
Nigeria portal |
The Representatives representing Apa/Agatu, Kwande/Ushongo, Oju/Obi Vandeikya/Konshisha, Buruku, Ado/Ogbadigba/Opkokwu, Katsina-Ala/Ukum/Logo, Gboko/Tarka, and Makurdi/Guma,Gwer/Gwer-west.
Fourth Republic
The 10th Parliament (2023 till date)
OFFICE | NAME | PARTY | CONSTITUENCY | TERM |
Senator | Patrick Abba Moro
|
PDP
|
Benue South
|
2019–till date |
Senator | Emmanuel Udende | APC
|
Benue North-East
|
2023–till date |
Senator | Titus Zam | APC
|
Benue North-West
|
2023–till date |
Representative
|
Ojema Ojotu | PDP
|
Apa/Aguta | 2023–till date |
Representative
|
Terseer Ugbor | APC
|
Kwande/Ushongo | 2023–till date |
Representative
|
Sesoo Ikpagher | APC
|
Vandeikya/Konshisha | 2023–till date |
Representative
|
Sekav Iyortyom | APC
|
Buruku | 2023–till date |
Representative
|
Philip Agbese | APC
|
Ado/Ogbadigba/Opkokwu | 2023–till date |
Representative
|
Solomon Wombo | APC
|
Katsina-Ala/Ukum/Logo | 2023–till date |
Representative
|
Regina Akume | APC
|
Gboko/Tarka | 2023–till date |
Representative
|
Dickson Tarkighir | APC
|
Makurdi/Guma | 2023–till date |
Representative
|
Asema Achado | APC
|
Gwer East/Gwer West | 2023–till date |
Representative
|
Blessing Onyeche Onuh | APC
|
Oturkpo/Ohimini | 2023–till date |
The 9th Parliament (2019 - 2023)
OFFICE | NAME | PARTY | CONSTITUENCY | TERM |
Senator | Patrick Abba Moro
|
PDP
|
Benue South
|
2019–till date |
Senator | Gabriel Suswam | PDP
|
Benue North-East
|
2015–till date |
Senator | Emmanuel Yisa Orker-Jev | PDP
|
Benue North-West
|
2019–till date |
Representative
|
Godday Odagboyi Samuel | PDP
|
Apa/Aguta | 2019–till date |
Representative
|
Robert Aondona Tyough | PDP
|
Kwande/Ushongo | 2019–till date |
Representative
|
Dorathy Mato | APC
|
Vandeikya/Konshisha | 2017–till date |
Representative
|
Kpam Jimin Sokpo | PDP
|
Buruku | 2019–till date |
Representative
|
Ottah Francis Agbo | PDP
|
Ado/Ogbadigba/Opkokwu | 2019–till date |
Representative
|
Richard Iorkyaan Gbande | PDP
|
Katsina-Ala/Ukum/Logo | 2019–till date |
Representative
|
John Dyegh | APC
|
Gboko/Tarka | 2019–till date |
Representative
|
Bem Benjamin Mzondu | PDP
|
Makurdi/Guma | 2019–till date |
Representative
|
Mark Gbillah | PDP
|
Gwer East/Gwer West | 2019–till date |
Representative
|
Blessing Onyeche Onuh | APGA | Oturkpo/Ohimini | 2019–till date |
The 8th Parliament (2015 - 2019)
OFFICE | NAME | PARTY | CONSTITUENCY | TERM |
Senator | David Mark | PDP
|
Benue South
|
2015–2019 |
Senator | Barnabas Gemade
|
Benue North-East
|
2015–2019 | |
Senator | George Akume | Benue North-West
|
2015–2019 | |
Representative
|
Ochepo Adamu | PDP
|
Apa/Aguta | 2015–2019 |
Representative
|
Iorember Wayo | APC
|
Kwande/Ushongo | 2015–2019 |
Representative
|
Igede | 2015–2019 | ||
Representative
|
Herman Hembe | APC
|
Vandeikya/Konshisha | 2015–2019 |
Representative
|
Orker-Jev Yisa | APC
|
Buruku | 2015–2019 |
Representative
|
Adabah Christian | PDP
|
Ado/Ogbadigba/Opkokwu | 2015–2019 |
Representative
|
Memga Emmanuel | PDP
|
Katsina-Ala/Ukum/Logo | 2015–2019 |
Representative
|
John Dyegh | APC
|
Gboko/Tarka | 2015–2019 |
Representative
|
Dickson Tarkighir | APC
|
Makurdi/Guma | 2015–2019 |
Representative
|
Mark Gbillah | APC
|
Gwer East/Gwer West | 2015–2019 |
Representative
|
Awulu Adaji | PDP
|
Oturkpo/Ohimini | 2015–2019 |
Representative
|
Aja Samson | PDP
|
Oju/Obi | 2015–2019 |
The 7th Parliament (2011 - 2015)
OFFICE | NAME | PARTY | CONSTITUENCY | TERM |
Senator | David Mark | PDP
|
Benue South
|
2011–2015 |
Senator | Barnabas Gemade
|
APC
|
Benue North-East
|
2011–2015 |
Senator | George Akume | APC
|
Benue North-West
|
2011–2015 |
Representative
|
Ochepo Adamu | PDP
|
Apa/Aguta | 2011–2015 |
Representative
|
Aboho Ityokumba | Kwande/Ushongo | 2011–2015 | |
Representative
|
Igede | 2011–2015 | ||
Representative
|
Herman Hembe | Vandeikya/Konshisha | 2011–2015 | |
Representative
|
Buruku | 2011–2015 | ||
Representative
|
Saleh Anthony | PDP
|
Ado/Ogbadigba/Opkokwu | 2011–2015 |
Representative
|
Memga Emmanuel | PDP
|
Katsina-Ala/Ukum/Logo | 2011–2015 |
Representative
|
John Dyegh | Gboko/Tarka | 2011–2015 | |
Representative
|
Jime Emmanuel | Makurdi/Guma | 2011–2015 | |
Representative
|
Alaaga Demnenge | APC
|
Gwer East/Gwer West | 2011–2015 |
Representative
|
Awulu Adaji | PDP
|
Otukpo/Ohimini | 2011–2015 |
Representative
|
Aja Samson | PDP
|
Oju/Obi | 2011–2015 |
The 4th Parliament (1999 - 2003)
OFFICE | NAME | PARTY | CONSTITUENCY | TERM |
Senator | David Mark | PDP
|
Benue South | 1999–2003 |
Senator | Daniel Iyorkegh Saro | PDP
|
Benue North-East | 1999–2003 |
Senator | Joseph Waku | PDP
|
Benue North-West | 1999–2003 |
Representative
|
Agidani Solomon Umoru | PDP
|
Apa/Aguta | 1999–2003 |
Representative
|
Gbande Moses Akuha Tor | PDP
|
Kwande/Ushongo | 1999–2003 |
Representative
|
Idikwu Altine Oga | PDP
|
Igede | 1999–2003 |
Representative
|
Jooji Tachia | PDP
|
Vandeikya/Konshisha | 1999–2003 |
Representative
|
Malherbe Zakarie Andiir | PDP
|
Buruku | 1999–2003 |
Representative
|
Obande Samuel Onazi | PDP
|
Ado/Ogbadigba/Opkokwu | 1999–2003 |
Representative
|
Gabriel Suswam | PDP
|
Katsina-Alu/Ukum/Logo | 1999–2003 |
Representative
|
Terngu Tsegba | PDP
|
Gboko/Tarka | 1999–2003 |
Representative
|
Upaa Cletus Tivnongu Kinga | PDP
|
Makurdi/Guma | 1999–2003 |
Representative
|
Goddy Igbaraav Ikerave | PDP
|
Gwer/Gwer-West | 1999–2003 |