2009 Australian Short Course Swimming Championships
This article needs additional citations for verification. (July 2022) |
The 2009 Australian Short Course Swimming Championships were held at the
The events were spread over five days of competition featuring heats in the morning, with semi-finals and finals in the evening session. The format of the meet consisted of heats for all individual events with semi-finals in the 50 and 100 m individual events. The 200 and 400 m events consisted of A and B finals with no semi-finals whilst the 800 and 1500 m freestyle and relay events consisted of timed finals only.
Medal winners
Men's events
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m freestyle | Matthew Abood Sydney University (NSW) |
21.08 |
Ashley Callus North End (Qld) |
21.21 |
Kyle Richardson Commercial (Qld) |
21.26 |
100 m freestyle | Matthew Abood Sydney University (NSW) |
46.29 AR |
Tommaso D'Orsogna West Coast (WA) |
46.83 |
Kyle Richardson Commercial (Qld) |
47.19 |
200 m freestyle | Tommaso D'Orsogna West Coast (WA) |
1:42.26 ACR |
Daniel Smith Pro-Ma Miami (Qld) |
1:43.26 |
Robert Hurley Wests Illawarra (NSW) |
1:43.81 |
400 m freestyle | Daniel Smith Pro-Ma Miami (Qld) |
3:40.42 |
Thomas Fraser-Holmes Hunter (NSW) |
3:41.72 |
Robert Hurley Wests Illawarra (NSW) |
3:41.89 |
800 m freestyle | Robert Hurley Wests Illawarra (NSW) |
7:49.68 |
Shane Asbury Nunawading (Vic) |
7:54.25 |
Matthew Terry Redcliffe Leagues (Qld) |
7:55.53 |
1500 m freestyle | Thomas Fraser-Holmes Hunter (NSW) |
14:49.82 |
Jarrod Killey Hunter (NSW) |
15:10.73 |
Mitchell Thomson Albany Creek (Qld) |
15:11.41 |
50 m backstroke | Robert Hurley Wests Illawarra (NSW) |
23.57 |
Daniel Arnamnart Aquaburn (NSW) |
23.60 |
Daniel Bell New Zealand |
23.77 |
100 m backstroke | Robert Hurley Wests Illawarra (NSW) |
50.93 |
Daniel Arnamnart Aquaburn (NSW) |
51.10 |
Daniel Bell New Zealand |
1:43.26 |
200 m backstroke | Ashley Delaney Nunawading (Vic) |
1:49.62 CR |
Ayrton Dickey City of Perth (WA) |
1:53.64 |
Jared Goldthorpe Bayside (NSW) |
1:53.77 |
50 m breaststroke | Christian Sprenger Commercial (Qld) |
26.60 AR |
Karl Wurzer Hobart Aquatic (Tas) |
27.08 |
Glenn Snyders New Zealand |
27.13 |
100 m breaststroke | Glenn Snyders New Zealand |
58.88 |
Craig Calder Albury (NSW) |
59.78 |
Karl Wurzer Hobart Aquatic (Tas) |
59.81 |
200 m breaststroke | Christian Sprenger Commercial (Qld) |
2:01.98 WR |
Craig Calder Albury (NSW) |
2:08.40 |
Jeremy Meyer Traralgon (Vic) |
2:08.66 |
50 m butterfly | Matt Jaukovic Sydney University (NSW) |
22.28 CR |
Corney Swanepoel New Zealand |
22.60 |
Geoff Huegill SOPAC (NSW) |
22.80 |
100 m butterfly | Adam Pine Ginninderra (ACT) |
49.71 CR |
Corney Swanepoel New Zealand |
50.42 |
Matt Jaukovic Sydney University (NSW) |
50.57 |
200 m butterfly | Chris Wright Commercial (Qld) |
1:51.11 AR |
Nick D'Arcy Noosa (Qld) |
1:51.40 |
Moss Burmester New Zealand |
1:52.45 |
100 m individual medley | Leith Brodie Albany Creek (Qld) |
51.96 AR |
Tommaso D'Orsogna West Coast (WA) |
52.71 |
Daniel Bell New Zealand |
53.49 |
200 m individual medley | Leith Brodie Albany Creek (Qld) |
1:52.86 CR |
Sam Ashby Nunawading (Vic) |
1:56.10 |
Tommaso D'Orsogna West Coast (WA) |
1:56.28 |
400 m individual medley | Thomas Fraser-Holmes Hunter (NSW) |
4:07.48 |
Leith Brodie Albany Creek (Qld) |
4:10.86 |
Declan Potts Norwood (SA) |
4:14.00 |
4 × 100 m freestyle relay | Melbourne Vicentre 'A' (Vic) Cameron Prosser Ryan Nolan Justin Griggs Lloyd Townsing |
3:12.77 ACR |
Commercial 'A' (Qld) Chris Wright Jayden Hadler Mathew Brooks Kyle Richardson |
3:14.82 |
Cranbrook Eastern Edge (NSW) Tom Miller Ben Campbell Christopher Karow Alexander Ross |
3:16.17 |
4 × 200 m freestyle relay | Commercial 'A' (Qld) Adam Kable Jayden Hadler Kyle Richardson Chris Wright |
7:03.76 | St. Peters Western (Qld) Cameron Smith Kenrick Monk Nathan Cobbe Grant Irvine |
7:08.72 |
Hunter 'A' (NSW) Thomas Fraser-Holmes Jarrod Killey Tim Lane Samuel Parker |
7:14.71 |
4 × 100 m medley relay | Commercial 'A' (Qld) Michael Jackson Christian Sprenger Chris Wright Kyle Richardson |
3:27.65 ACR |
Melbourne Vicentre 'A' (Vic) Daniel Blackborrow Daniel Crook Paul Benson Cameron Prosser |
3:32.94 |
Nunawading 'A' (Vic) Jeremy Saunders |
3:33.80 |
Legend: WR – World record; CR – Commonwealth record; OR – Oceanian record; AR – Australian record; ACR – Australian All Comers record; Club – Australian Club record
Women's events
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m freestyle | Sally Foster Central Aquatic (WA) |
23.94 |
Hayley Palmer New Zealand |
24.39 |
Alice Mills Chandler (Qld) |
24.59 |
100 m freestyle | Libby Trickett SOPAC (NSW) |
51.01 WR |
Sally Foster Central Aquatic (WA) |
52.48 |
Marieke Guehrer (Vic)Melbourne Vicentre |
52.61 |
200 m freestyle | Felicity Galvez SOPAC (NSW) |
1:54.88 |
Merinda Dingjan Southside Wesley (WA) |
1:55.10 |
Kelly Stubbins Haileybury Waterlions (Vic) |
1:55.55 |
400 m freestyle | Ellen Fullerton Pro-Ma Miami (Qld) |
4:02.76 |
Blair Evans City of Perth (WA) |
4:04.60 |
Katie Goldman Pro-Ma Miami (Qld) |
4:04.64 |
800 m freestyle | Katie Goldman Pro-Ma Miami (Qld) |
8:22.93 |
Blair Evans City of Perth (WA) |
8:23.00 |
Kylie Palmer Albany Creek (Qld) |
8:30.35 |
1500 m freestyle | Belinda Bennett Nunawading (Vic) |
16:17.87 |
Luane Rowe Willoughby (NSW) |
16:37.85 |
Stephanie Demestichas Tigersharks (Vic) |
16:46.14 |
50 m backstroke | Emily Seebohm Brothers (Qld) |
27.03 ACR |
Charlotte Clarke Norwood (SA) |
27.09 |
Tayliah Zimmer Nunawading (Vic) |
27.26 |
100 m backstroke | Emily Seebohm Brothers (Qld) |
57.47 CR |
Tayliah Zimmer Nunawading (Vic) |
57.95 |
Belinda Hocking Albury (NSW) |
57.97 |
200 m backstroke | Belinda Hocking Albury (NSW) |
2:02.91 AR |
Tayliah Zimmer Nunawading (Vic) |
2:06.11 |
Bridgette-Rose Taylor Commercial (Qld) |
2:07.11 |
50 m breaststroke | Sarah Katsoulis Nunawading (Vic) |
29.61 CR |
Leisel Jones Nunawading (Vic) |
30.14 |
Kristy Morrison Castle Hill RSL Dolphins (NSW) |
30.41 |
100 m breaststroke | Leisel Jones Nunawading (Vic) |
1:04.04 |
Kristy Morrison Castle Hill RSL Dolphins (NSW) |
1:06.41 |
Chelsea Carpenter Nunawading (Vic) |
1:06.44 |
200 m breaststroke | Leisel Jones Nunawading (Vic) |
2:19.35 |
Rebecca Kemp Mackay (Qld) |
2:24.37 |
Chelsea Carpenter Nunawading (Vic) |
2:24.53 |
50 m butterfly | Felicity Galvez SOPAC (NSW) |
25.45 |
Marieke Guehrer (Vic)Melbourne Vicentre |
25.53 |
Jessicah Schipper Commercial (Qld) |
25.98 |
100 m butterfly | Jessicah Schipper Commercial (Qld) |
55.68 WR |
Felicity Galvez SOPAC (NSW) |
56.15 |
Samantha Hamill Kawana Waters (Qld) |
58.27 |
200 m butterfly | Jessicah Schipper Commercial (Qld) |
2:03.32 CR |
Felicity Galvez SOPAC (NSW) |
2:04.09 |
Amy Smith St. Peters Western (Qld) |
2:04.79 |
100 m individual medley | Emily Seebohm Brothers (Qld) |
58.54 WR |
Sally Foster Central Aquatic (WA) |
59.54 |
Tiffany Papaemanouil Norwood (SA) |
1:00.47 |
200 m individual medley | Emily Seebohm Brothers (Qld) |
2:08.09 AR |
Ellen Fullerton Pro-Ma Miami (Qld) |
2:09.17 |
Alicia Coutts Redlands (Qld) |
2:09.23 |
400 m individual medley | Ellen Fullerton Pro-Ma Miami (Qld) |
4:28.72 AR |
Samantha Hamill Kawana Waters (Qld) |
4:31.24 |
Blair Evans City of Perth (WA) |
4:36.48 |
4 × 100 m freestyle relay | St. Peters Western (Qld) Yolane Kukla Jessica Henshaw Rachael Gorrie Amy Smith |
3:40.79 |
Pro-Ma Miami 'A' (Qld) Melanie Durso Amy Levings Katie Goldman Ellen Fullerton |
3:41.36 |
Nunawading 'A' (Vic) Tayliah Zimmer Belinda Parslow Ellese Zalewski Belinda Bennett |
3:41.90 |
4 × 200 m freestyle relay | Pro-Ma Miami 'A' (Qld) Amy Levings Katie Goldman Melanie Durso Ellen Fullerton |
7:57.39 |
Nunawading 'A' (Vic) Ellese Zalewski Belinda Parslow Chelsea Carpenter Belinda Bennett |
7:59.53 |
St. Peters Western (Qld) Amy Smith Yolane Kukla Rachael Gorrie Samantha Hoschke-Edwards |
8:05.12 |
4 × 100 m medley relay | Nunawading 'A' (Vic) Tayliah Zimmer Leisel Jones Ellese Zalewski Belinda Parslow |
3:57.24 |
Commercial 'A' (Qld) Bridgette-Rose Taylor Mikkayla Maselli-Sheridan Jessicah Schipper Sophie Edington |
4:02.66 |
St. Peters Western (Qld) Rachael Gorrie Tess David Amy Smith Yolane Kukla |
4:04.00 |
Legend: WR – World record; CR – Commonwealth record; OR – Oceanian record; AR – Australian record; ACR – Australian All Comers record; Club – Australian Club record
Points table
Place | Club | Points |
---|---|---|
1 | Nunawading (Vic) | 1521.5 |
2 | Commercial | 789 |
3 | Norwood (SA) | 618 |
4 | Pro-Ma Miami (Qld) | 523.5 |
5 | Melbourne Vicentre (Vic) | 457.5 |
6 | St. Peters Western (Qld) | 396 |
7 | SOPAC Swim Club (NSW) | 328.5 |
8 | Hunter (NSW) | 311 |
9 | Redcliffe Leagues (Qld) | 287 |
10 | Brothers (Qld) | 287 |
Full points listing:[1]
See also
References
- ^ Averyl. "Microsoft Word - final point score.doc" (PDF). Archived from the original (PDF) on 6 September 2009. Retrieved 29 August 2009.
- "2009 Telstra Australian Short Course Championships: Full Results" (PDF). Swimming Australia.[permanent dead link]