Source: Wikipedia, the free encyclopedia.
This is a list of the members of the
.
Member
|
Party
|
Electorate
|
State
|
In office
|
Aubrey Abbott
|
|
Country
|
Gwydir
|
NSW
|
1925–1929, 1931–1937
|
Frank Anstey
|
|
Labor
|
Bourke
|
Vic
|
1910–1934
|
Frank Baker
|
|
Labor
|
Oxley
|
Qld
|
1931–1939
|
Jack Beasley
|
|
Lang Labor
|
West Sydney
|
NSW
|
1928–1946
|
George Bell
|
|
United Australia
|
Darwin
|
Tas
|
1919–1922, 1925–1943
|
Archibald Blacklow
|
|
United Australia
|
Franklin
|
Tas
|
1931–1934
|
Arthur Blakeley
|
|
Labor
|
Darling
|
NSW
|
1917–1934
|
Stanley Bruce[1]
|
|
United Australia
|
Flinders
|
Vic
|
1918–1929, 1931–1933
|
Malcolm Cameron
|
|
United Australia
|
Barker
|
SA
|
1922–1934
|
Richard Casey
|
|
United Australia
|
Corio
|
Vic
|
1931–1940, 1949–1960
|
John Clasby[2]
|
|
United Australia
|
East Sydney
|
NSW
|
1931–1932
|
Thomas Collins
|
|
Country
|
Hume
|
NSW
|
1931–1943
|
Bernard Corser
|
|
Country
|
Wide Bay
|
Qld
|
1928–1954
|
Dick Dein
|
|
United Australia
|
Lang
|
NSW
|
1931–1934, 1935–1941 (S)
|
Samuel Dennis
|
|
United Australia
|
Batman
|
Vic
|
1931–1934
|
James Fairbairn[1]
|
|
United Australia
|
Flinders
|
Vic
|
1933–1940
|
James Fenton
|
|
United Australia
|
Maribyrnong
|
Vic
|
1910–1934
|
Frank Forde
|
|
Labor
|
Capricornia
|
Qld
|
1922–1946
|
Josiah Francis
|
|
United Australia
|
Moreton
|
Qld
|
1922–1955
|
Moses Gabb
|
|
Independent
|
Angas
|
SA
|
1919–1925, 1929–1934
|
Joe Gander
|
|
Lang Labor
|
Reid
|
NSW
|
1931–1940
|
Sydney Gardner
|
|
United Australia
|
Robertson
|
NSW
|
1922–1940
|
William Gibson
|
|
Country
|
Corangamite
|
Vic
|
1918–1929, 1931–1934
|
Albert Green
|
|
Labor
|
Kalgoorlie
|
WA
|
1922–1940
|
Roland Green
|
|
Country
|
Richmond
|
NSW
|
1922–1937
|
Henry Gregory
|
|
Country
|
Swan
|
WA
|
1913–1940
|
Sir Littleton Groom
|
|
Independent/UAP
|
Darling Downs
|
Qld
|
1901–1929, 1931–1936
|
Sir Henry Gullett
|
|
United Australia
|
Henty
|
Vic
|
1925–1940
|
Allan Guy
|
|
United Australia
|
Bass
|
Tas
|
1929–1934, 1940–1946
|
Eric Fairweather Harrison
|
|
United Australia
|
Bendigo
|
Vic
|
1931–1937
|
Eric Harrison
|
|
United Australia
|
Wentworth
|
NSW
|
1931–1956
|
Charles Hawker
|
|
United Australia
|
Wakefield
|
SA
|
1929–1938
|
William Hill
|
|
Country
|
Echuca
|
Vic
|
1919–1934
|
Jack Holloway
|
|
Labor
|
Melbourne Ports
|
Vic
|
1929–1951
|
William Holman
|
|
United Australia
|
Martin
|
NSW
|
1931–1934
|
Billy Hughes
|
|
United Australia
|
North Sydney
|
NSW
|
1901–1952
|
James Hunter
|
|
Country
|
Maranoa
|
Qld
|
1921–1940
|
Arthur Hutchin
|
|
United Australia
|
Denison
|
Tas
|
1931–1934
|
William Hutchinson
|
|
United Australia
|
Indi
|
Vic
|
1931–1949
|
Rowley James
|
|
Lang Labor
|
Hunter
|
NSW
|
1928–1958
|
John Jennings
|
|
United Australia
|
South Sydney
|
NSW
|
1931–1940
|
Albert Lane
|
|
United Australia
|
Barton
|
NSW
|
1931–1940
|
John Latham
|
|
United Australia
|
Kooyong
|
Vic
|
1922–1934
|
George Lawson
|
|
Labor
|
Brisbane
|
Qld
|
1931–1961
|
John Lawson
|
|
United Australia
|
Macquarie
|
NSW
|
1931–1940
|
Joseph Lyons
|
|
United Australia
|
Wilmot
|
Tas
|
1929–1939
|
George Mackay
|
|
United Australia
|
Lilley
|
Qld
|
1917–1934
|
Norman Makin
|
|
Labor
|
Hindmarsh
|
SA
|
1919–1946, 1954–1963
|
William Maloney
|
|
Labor
|
Melbourne
|
Vic
|
1904–1940
|
Charles Marr
|
|
United Australia
|
Parkes
|
NSW
|
1919–1929, 1931–1943
|
George Martens
|
|
Labor
|
Herbert
|
Qld
|
1928–1946
|
George Maxwell
|
|
United Australia
|
Fawkner
|
Vic
|
1917–1935
|
Philip McBride
|
|
United Australia
|
Grey
|
SA
|
1931–1937, 1937–1943 (S), 1946–1958
|
Hugh McClelland
|
|
Country
|
Wimmera
|
Vic
|
1931–1937
|
Charles McGrath
|
|
United Australia
|
Ballaarat
|
Vic
|
1913–1919, 1920–1934
|
Walter McNicoll
|
|
United Country
|
Werriwa
|
NSW
|
1931–1934
|
Walter Nairn
|
|
United Australia
|
Perth
|
WA
|
1929–1943
|
Harold George Nelson[3]
|
|
Labor
|
Northern Territory
|
NT
|
1922–1934
|
Horace Nock
|
|
Country
|
Riverina
|
NSW
|
1931–1940
|
Sir Earle Page
|
|
Country
|
Cowper
|
NSW
|
1919–1961
|
Archdale Parkhill
|
|
United Australia
|
Warringah
|
NSW
|
1927–1937
|
Thomas Paterson
|
|
Country
|
Gippsland
|
Vic
|
1922–1943
|
John Perkins
|
|
United Australia
|
Eden-Monaro
|
NSW
|
1926–1929, 1931–1943
|
John Price
|
|
United Australia
|
Boothby
|
SA
|
1928–1941
|
John Prowse
|
|
Country
|
Forrest
|
WA
|
1919–1943
|
Edward Charles Riley
|
|
Labor
|
Cook
|
NSW
|
1922–1934
|
Darby Riordan
|
|
Labor
|
Kennedy
|
Qld
|
1929–1936
|
Sol Rosevear
|
|
Lang Labor
|
Dalley
|
NSW
|
1931–1953
|
Thomas Scholfield
|
|
United Australia
|
Wannon
|
Vic
|
1931–1940
|
James Scullin
|
|
Labor
|
Yarra
|
Vic
|
1910–1913, 1922–1949
|
Fred Stacey
|
|
United Australia
|
Adelaide
|
SA
|
1931–1943
|
Frederick Stewart
|
|
United Australia
|
Parramatta
|
NSW
|
1931–1946
|
Victor Thompson
|
|
Country
|
New England
|
NSW
|
1922–1940
|
Harold Thorby
|
|
Country
|
Calare
|
NSW
|
1931–1940
|
Eddie Ward[2]
|
|
Lang Labor
|
East Sydney
|
NSW
|
1931, 1932–1963
|
David Watkins
|
|
Labor
|
Newcastle
|
NSW
|
1901–1935
|
William Watson
|
|
Independent
|
Fremantle
|
WA
|
1922–1928, 1931–1934
|
Thomas White
|
|
United Australia
|
Balaclava
|
Vic
|
1929–1951
|
Notes
References