1998–99 Asian Cup Winners' Cup
Tournament details | |
---|---|
Teams | 28 |
Final positions | |
Champions | Al Talaba |
The 1998–99 association football competition run by the Asian Football Confederation specifically for its members cup holders.
First round
West Asia
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
5–2 | Al Wahda
|
2–0 | 3–2 | |
0–3 | Al Talaba
|
0–0 | 0–3 | |
PAS | 10–3 | Al-Seeb | 10–1 | 0–2 |
(w/o)1 | Al Nejmeh
|
|||
Khujand | 2–5 | Pakhtakor
|
1–1 | 1–4 |
Nisa Aşgabat | 2–1 | Kaisar Kzyl-Orda | 1–0 | 1–1 |
bye | ||||
Al Nasr | bye |
1
Al Nejmeh
withdrew.
East Asia
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
5–2 | Woodlands Wellington | 4–1 | 1–1 | |
2–5 | Sarawak | 1–2 | 1–3 | |
(w/o)1 | Police SC
|
|||
1–4 | Beijing Guoan
|
1–0 | 0–4 | |
0–2 | New Radiant
|
0–0 | 0–2 | |
Happy Valley | (w/o)2 | PIA
|
||
Yangon City Development | bye3 | |||
Kashima Antlers | bye |
1
Police SC
withdrew. 2
PIA FC
withdrew. 3 Yangon City Development had been drawn against the representatives of Indonesia, where the 1997/98 season was abandoned and the cup cancelled due to political and economic turmoil in the country.
Second round
West Asia
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
4–2 | Al-Nasr | 3–0 | 1–2 | |
PAS | 1–2 | Al Talaba
|
0–1 | 1–1 |
Al Ahli | 1–7 | Al Ittihad
|
0–0 | 1–7 |
Nisa Aşgabat | 5–6 | Pakhtakor
|
5–0 | 0–6 |
East Asia
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Yangon City Development | 0–4 | Sarawak | 0–1 | 0–31 |
4–6 | Happy Valley | 3–1 | 1–5 | |
1–11 | Kashima Antlers | 1–2 | 0–9 | |
0–4 | Chunnam Dragons
|
0–2 | 0–2 |
1 Yangon City Development were unable to field a team for the second leg to player illness.
Quarterfinals
West Asia
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
(w/o)1 | Al Talaba
|
|||
4–0 | Pakhtakor
|
3–0 | 1–0 |
1
Kazma
withdrew.
East Asia
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Happy Valley | 1–7 | Chunnam Dragons
|
0–3 | 1–4 |
Sarawak | 2–14 | Kashima Antlers | 2–4 | 0–10 |
Semifinals
Al Ittihad | ||
---|---|---|
Qahtan Chathir Drain 36' |
Mohammed Al Sahafi 20' Dalian Atkinson 25' Ahmed Bahja 90' |
Chunnam Dragons | ||
---|---|---|
Yutaka Akita 12' | Lim Kwan-Sik 66' |
Third place match
Al Talaba | ||
---|---|---|
Tomoyuki Hirase 42' |
Final
Chunnam Dragons | ||
---|---|---|
Ahmed Bahja 10' (pen.) 105' Mohammed Noor 84' |
Roh Sang-Rae 14', 70' |
Referee: Ali Bujsaim ( United Arab Emirates
)