2003–04 Ukrainian Cup
Kubok Ukrainy | |
---|---|
Tournament details | |
Country | Ukraine |
Teams | 64 |
Final positions | |
Champions | 2004—05 → |
The 2003–04 Ukrainian Cup was the 13th annual edition of
FC Dnipro Dnipropetrovsk
in the final.
Round and draw dates
All draws held at FFU headquarters (Building of Football) in Kyiv unless stated otherwise.
Round | Draw date | Game date | |
---|---|---|---|
First leg | Second leg | ||
Round of 64 | ? | 8–10 August 2003 | |
Round of 32 | ? | 23–24 August 2003 | |
Round of 16 | ? | 28–29 October 2003 | |
Quarter-finals | ? | 15–16 November 2003 | 19–21 November 2003 |
Semi-finals | ? | 7 March 2004 | 21 April 2004 |
Final | 30 May 2004 at NSC "Olimpiyskiy", Kyiv
|
Competition Schedule
First round
Second round
FC Spartak Sumy | 1:5 | FC Vorskla Poltava | |
FC Nyva Vinnytsia | 1:2 | FC Chornomorets Odesa | |
FC Naftovyk Okhtyrka | 1:2 | FC Metalurh Zaporizhzhia | ( a.e.t. )
|
FC Spartak Ivano-Frankivsk | 5:3 | FC Metalist Kharkiv | |
FC Nafkom-Akademiya Irpin | 0:1 | FC Dnipro Dnipropetrovsk
|
|
FC Zakarpattia Uzhhorod
|
0:1 | FC Kryvbas Kryvyi Rih | |
FC Krasyliv | 1:4 | SC Tavriya Simferopol | |
FC Polissya Zhytomyr | 2:3 | FC Borysfen Boryspil | ( a.e.t. )
|
FC CSKA Kyiv | 0:2 | FC Illichivets Mariupol
|
|
FC Zorya Luhansk | 2:5 | FC Obolon Kyiv | |
MFK Mykolaiv
|
0:6 | FC Dynamo Kyiv | |
FC Tytan Armyansk
|
1:4 | FC Volyn Lutsk | |
FC Veres Rivne
|
1:4 | FC Metalurh Donetsk | |
FC Palmira Odesa | 0:2 | FC Shakhtar Donetsk | |
FC Hazovyk-Skala Stryi
|
1:4 | FC Arsenal Kyiv | |
FC Dnister Ovidiopol
|
1:2 | FC Stal Alchevsk |
Third Round
FC Dnipro Dnipropetrovsk
|
3:0 | FC Arsenal Kyiv | |
FC Metalurh Donetsk | 1:1 | SC Tavriya Simferopol | (pk: 8:9) |
FC Illichivets Mariupol
|
5:0 | FC Vorskla Poltava | |
FC Borysfen Boryspil | 1:2 | FC Metalurh Zaporizhzhia | |
FC Kryvbas Kryvyi Rih | 0:4 | FC Shakhtar Donetsk | |
FC Dynamo Kyiv | 1:0 | FC Volyn Lutsk | |
FC Stal Alchevsk | 3:0 | FC Obolon Kyiv | |
FC Spartak Ivano-Frankivsk | 0:1 | FC Chornomorets Odesa |
Quarterfinals
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
FC Metalurh Zaporizhzhia | 1–3 | FC Chornomorets Odesa | 1–1 | 0–2 |
FC Illichivets Mariupol
|
0–9 | FC Dynamo Kyiv | 0–8 | 0–1 |
FC Stal Alchevsk | 1–3 | FC Shakhtar Donetsk | 0–0 | 1–3 |
FC Dnipro Dnipropetrovsk
|
6–2 | SC Tavriya Simferopol | 4–1 | 2–1 |
Semifinals
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
FC Chornomorets Odesa | 0–2 | FC Shakhtar Donetsk | 0–1 | 0–1 |
FC Dnipro Dnipropetrovsk
|
2–2 (2–1 p) | FC Dynamo Kyiv | 2–0 | 0–2 ( a.e.t. )
|
Final
Dnipro Dnipropetrovsk | ||
---|---|---|
Byelik 1' Stoican 30' Tymoshchuk 88' |
Report | Shelayev 31' |
NSC Olimpiyskiy, Kyiv
Attendance: 68,000
Referee: Serhiy Shebek