2014 FIBA Under-17 World Championship for Women
Tournament details | |
---|---|
Host country | Czech Republic |
Dates | 28 June – 6 July |
Teams | 16 |
Venue(s) | 2 (in 2 host cities) |
Final positions | |
Champions | United States (3rd title) |
Tournament statistics | |
MVP | Ángela Salvadores |
Top scorer | Salvadores (19.9) |
Top rebounds | Park (13.4) |
Top assists | An (3.9) |
Official website | |
Website | |
The 2014
Slovakia were to originally host the championship, but its national federation was suspended by the FIBA Central Board on 7 April. The Slovakian team still participated provided they meet the conditions imposed by FIBA.[1] On 26 May, the FIBA Central Board lifted its suspension, and the national team can still participate. The tournament would still be hosted by the Czech Republic, though.[2]
The United States successfully captured their third title in a row by defeating Spain, in a rematch of the last edition's final, 77–75 in the final.[3]
Qualification
16 teams were qualified for this edition:
- 2013 FIBA Africa Under-16 Championship for Women
- 2013 FIBA Asia Under-16 Championship for Women
- 2013 FIBA Americas Under-16 Championship for Women[4]
- 2013 FIBA Europe Under-16 Championship for Women
- Spain
- Czech Republic
- The Czech Republic was awarded hosting duties on 7 April after the Slovakia Basketball Federation was suspended by the FIBA Central Board.
- Hungary
- Italy
- France
-
- 2013 FIBA Oceania Under-17 Championship for Women[5]
- Host nation
- Slovakia
- Slovakia's hosting duties were stripped on 7 April in favor of the Czech Republic when their national federation was suspended. The team's participation was pending the result of the suspension. FIBA lifted the suspension on 26 May, therefore allowing Slovakia to compete.
-
Preliminary round
The draw was held in Bratislava, Slovakia on 26 February 2014.[6][7]
Group A
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Hungary | 3 | 3 | 0 | 237 | 226 | +11 | 6 |
Czech Republic | 3 | 2 | 1 | 217 | 201 | +16 | 5 |
Canada | 3 | 1 | 2 | 203 | 194 | +9 | 4 |
South Korea | 3 | 0 | 3 | 166 | 202 | −36 | 3 |
28 June
18:00 |
Czech Republic | 61–51 | South Korea |
Scoring by quarter: 11–14, 15–11, 13–11, 22–15 | ||
6 | Pts: Park Ji-su 22 Rebs: Park Ji-su 9 Asts: Park Ji-su 4 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Petros Papapetrou (GRE), Hortencia Sanchéz (MEX), Sarty Nghixulifwa (NAM) |
28 June
20:15 |
Canada | 73–76 (OT) | Hungary |
Scoring by quarter: 11–20, 16–12, 21–18, 16–14, Overtime: 9–12 | ||
3 | Pts: 4 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Milosav Kaluđerović (MNE), Kate Webb (ENG), Christian Wilmore (BAH) |
29 June
18:00 |
Hungary | 88–85 (OT) | Czech Republic |
Scoring by quarter: 26–20, 21–22, 14–12, 15–22, Overtime: 12–9 | ||
3 | Pts: Reisingerová 28 Rebs: Reisingerová 16 Asts: Malečková 7 |
29 June
20:15 |
South Korea | 47–68 | Canada |
Scoring by quarter: 5–22, 11–15, 20–14, 11–17 | ||
Lee Ji-woo 4 |
Pts: Kirkpatrick 16 Rebs: Chandler 8 Asts: Kirkpatrick 6 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Borys Shulga (UKR), Si-Man Alice Lei (MAC), Aliaksandr Strytsa (BLR) |
1 July
18:00 |
Czech Republic | 71–62 | Canada |
Scoring by quarter: 23–14, 15–17, 14–15, 19–16 | ||
4 | Pts: Carleton 21 Rebs: Carleton 6 Asts: Carleton 4 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Borys Shulga (UKR), Petros Papapetrou (GRE), Christian Wilmore (BAH) |
1 July
20:15 |
Hungary | 73–68 | South Korea |
Scoring by quarter: 24–9, 18–8, 19–30, 12–21 | ||
5 | Pts: Park Ji-su 25 Rebs: Park Ji-su 6 Asts: An He-ji 11 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Hortencia Sanchéz (MEX), Zdenku Zubak (SVK), Kate Webb (ENG) |
Group B
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Spain
|
3 | 3 | 0 | 231 | 145 | +86 | 6 |
Brazil | 3 | 2 | 1 | 193 | 153 | +40 | 5 |
Italy | 3 | 1 | 2 | 137 | 173 | −36 | 4 |
Egypt | 3 | 0 | 3 | 149 | 239 | −90 | 3 |
28 June
13:30 |
Brazil | 87–47 | Egypt |
Scoring by quarter: 17–7, 17–10, 27–17, 26–13 | ||
6 | Pts: El-Gedawy 14 Rebs: El-Gedawy 5 Asts: El-Gedawy 2 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Aliaksandr Syrytsa (BLR), Si-Man Alice Lei (MAC), Zdenko Zubak (SVK) |
28 June
15:45 |
Spain |
71–39 | Italy |
Scoring by quarter: 25–8, 12–10, 21–8, 13–13 | ||
3 | Pts: Ciavarella 12 Rebs: Cubaj 7 Asts: Zecchin 2 |
29 June
13:30 |
Italy | 33–54 | Brazil |
Scoring by quarter: 3–4, 2–15, 10–15, 18–20 | ||
3 | Pts: de Moura 14 Rebs: Josefino 8 Asts: Alexandrino 2 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Petros Papapetrou (GRE), Zdenko Zubak (SVK), Hortencia Sanchéz (MEX) |
29 June
15:45 |
Egypt | 54–87 | Spain |
Scoring by quarter: 9–19, 13–23, 17–27, 15–18 | ||
3 | Pts: 4 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Sarty Nghixulifwa (NAM), Kate Webb (ENG), Christian Wilmore (BAH) |
1 July
13:30 |
Brazil | 52–73 | Spain |
Scoring by quarter: 15–22, 12–17, 15–17, 10–17 | ||
3 | Pts: Salvadores 18 Rebs: Salvadores 9 Asts: Salvadores 5 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Nan Ye (CHN), Milosav Kaluđerović (MNE), Sarty Nghixulifwa (NAM) |
1 July
15:45 |
Italy | 65–48 | Egypt |
Scoring by quarter: 14–7, 20–15, 11–12, 20–14 | ||
5 | Pts: Talaat 11 Rebs: Talaat 20 Asts: Talaat 3 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Tiara Cruse (USA), Si-Man Alice LEI (MAC), Aliaksandr Syrytsa (BLR) |
Group C
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Australia | 3 | 3 | 0 | 176 | 139 | +37 | 6 |
Japan | 3 | 2 | 1 | 160 | 137 | +23 | 5 |
Slovakia
|
3 | 1 | 2 | 152 | 143 | +9 | 4 |
Mexico | 3 | 0 | 3 | 114 | 183 | −69 | 3 |
28 June
13:30 |
Australia | 54–46 | Japan |
Scoring by quarter: 10–10, 17–9, 8–8, 19–19 | ||
6 | Pts: Endo 13 Rebs: Waki 14 Asts: Mizuno 4 |
28 June
15:45 |
Mexico | 36–54 | Slovakia |
Scoring by quarter: 5–12, 6–8, 10–17, 15–17 | ||
2 | Pts: Stašová 12 Rebs: Striesová 10 Asts: Remenarová, Stašová 3 |
29 June
13:30 |
Slovakia |
51–58 | Australia |
Scoring by quarter: 12–19, 16–14, 13–7, 10–18 | ||
3 | Pts: Forcadilla 17 Rebs: Pineau, Forcadilla 6 Asts: Tupaea 5 |
29 June
15:45 |
Japan | 65–36 | Mexico |
Scoring by quarter: 17–12, 13–10, 24–10, 11–4 | ||
5 | Pts: Rivera 8 Rebs: Huidobro 7 Asts: four players 1 |
1 July
13:30 |
Australia | 64–42 | Mexico |
Scoring by quarter: 12–15, 15–10, 19–11, 18–6 | ||
3 | Pts: Rodríguez 11 Rebs: Ortíz 4 Asts: V. Mazzocco 2 |
1 July
15:45 |
Slovakia |
47–49 | Japan |
Scoring by quarter: 10–10, 14–11, 7–17, 16–11 | ||
2 | Pts: Nishioka 11 Rebs: Nakada 10 Asts: four players 1 |
Group D
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
United States | 3 | 3 | 0 | 235 | 103 | +132 | 6 |
France | 3 | 2 | 1 | 181 | 175 | +6 | 5 |
China | 3 | 1 | 2 | 145 | 177 | −32 | 4 |
Mali | 3 | 0 | 3 | 100 | 206 | −106 | 3 |
28 June
18:00 |
United States | 69–41 | China |
Scoring by quarter: 12–4, 14–15, 25–13, 18–9 | ||
5 | Pts: Wang Haimei, Wang Zhen 10 Rebs: Wang Zhen 6 Asts: Wang Haimei 5 |
28 June
20:15 |
Mali | 45–66 | France |
Scoring by quarter: 8–20, 10–8, 7–27, 20–11 | ||
3 | Pts: Cammas 18 Rebs: Djaldi-Tabdi 10 Asts: four players 3 |
29 June
18:00 |
France | 40–88 | United States |
Scoring by quarter: 11–24, 13–17, 15–21, 1–26 | ||
3 | Pts: Samuelson 17 Rebs: Cox 8 Asts: Durr 4 |
29 June
20:15 |
China | 62–33 | Mali |
Scoring by quarter: 8–5, 15–7, 23–11, 16–10 | ||
5 | Pts: N'Diaye 11 Rebs: M. Coulibaly 7 Asts: Maiga, O. Dembele 2 |
1 July
18:00 |
United States | 78–22 | Mali |
Scoring by quarter: 29–6, 21–4, 16–3, 12–9 | ||
5 | Pts: M. Coulibaly 9 Rebs: M. Coulibaly 8 Asts: S. Traore 3 |
1 July
20:15 |
France | 75–42 | China |
Scoring by quarter: 23–11, 20–12, 17–8, 15–11 | ||
3 | Pts: Wang Zhen 10 Rebs: Zhang Lingge, Ha Wenxi 4 Asts: Dilana 3 |
Final round
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||||||
A1 | Hungary | 100 | |||||||||||||||||
B4 | Egypt | 47 | |||||||||||||||||
A1 | Hungary | 61 | |||||||||||||||||
C2 | Japan | 51 | |||||||||||||||||
C2 | Japan | 69 | |||||||||||||||||
D3 | China | 44 | |||||||||||||||||
A1 | Hungary | 63 | |||||||||||||||||
D1 | United States | 91 | |||||||||||||||||
A3 | Canada | 52 | |||||||||||||||||
B2 | Brazil | 40 | |||||||||||||||||
A3 | Canada | 45 | |||||||||||||||||
D1 | United States | 86 | |||||||||||||||||
C4 | Mexico | 35 | |||||||||||||||||
D1 | United States | 91 | |||||||||||||||||
D1 | United States | 77 | |||||||||||||||||
B1 | Spain
| 75 | |||||||||||||||||
A2 | Czech Republic | 61 | |||||||||||||||||
B3 | Italy | 57 | |||||||||||||||||
A2 | Czech Republic | 61 | |||||||||||||||||
C1 | Australia | 50 | |||||||||||||||||
C1 | Australia | 72 | |||||||||||||||||
D4 | Mali | 34 | |||||||||||||||||
A2 | Czech Republic | 41 | |||||||||||||||||
B1 | Spain
| 73 | |||||||||||||||||
A4 | South Korea | 51 | Third place | ||||||||||||||||
B1 | Spain
| 80 | |||||||||||||||||
B1 | Spain
| 73 | A1 | Hungary | 67 | ||||||||||||||
D2 | France | 54 | A2 | Czech Republic | 61 | ||||||||||||||
C3 | Slovakia
| 42 | |||||||||||||||||
D2 | France | 47 |
Round of 16
2 July
13:30 |
Canada | 52–40 | Brazil |
Scoring by quarter: 13–13, 8–9, 12–12, 19–6 | ||
4 | Pts: de Moura 13 Rebs: de Moura 7 Asts: da Silva 4 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Petros Papapetrou (GRE), Aliaksandr Syrytsa (BLR), Hortencia Sanchéz (MEX) |
2 July
13:30 |
Australia | 72–34 | Mali |
Scoring by quarter: 11–8, 19–7, 23–8, 19–11 | ||
3 | Pts: N'Diaye 15 Rebs: M. Coulibaly 9 Asts: three players 1 |
2 July
15:45 |
Hungary | 100–47 | Egypt |
Scoring by quarter: 27–11, 22–10, 27–15, 24–11 | ||
7 | Pts: El-Gedawy 17 Rebs: El-Gedawy 7 Asts: three players 2 |
2 July
15:45 |
Japan | 69–44 | China |
Scoring by quarter: 14–11, 17–8, 24–16, 14–9 | ||
: three players 2 | Pts: Zhang Manman, Ha Wenxi 11 Rebs: Zhang Lingge 8 Asts: Zhang Manman 2 |
2 July
18:00 |
Czech Republic | 61–57 | Italy |
Scoring by quarter: 16–24, 17–15, 12–14, 16–4 | ||
5 | Pts: Santucci 15 Rebs: Porcu 7 Asts: Ciavarella 4 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Borys Shulga (UKR), Kate Webb (ENG), Milosav Kaluđerović (MNE) |
2 July
18:00 |
Slovakia |
42–47 | France |
Scoring by quarter: 14–4, 11–16, 13–10, 4–17 | ||
3 | Pts: Bankole 22 Rebs: Chartereau 13 Asts: Bankole 2 |
2 July
20:15 |
South Korea | 51–80 | Spain |
Scoring by quarter: 11–15, 12–21, 8–18, 20–26 | ||
3 | Pts: Salvadores 22 Rebs: Salvadores 11 Asts: Cazorla 7 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Tiara Cruse (USA), Si-Man Alice Lei (MAC), Christian Wilmore (BAH) |
2 July
20:15 |
Mexico | 35–91 | United States |
Scoring by quarter: 14–23, 7–36, 9–18, 5–14 | ||
3 | Pts: Ogunbowale 19 Rebs: Samuelson 9 Asts: Ionescu 5 |
9th–16th place playoffs
Quarterfinals | Semifinals | Ninth place | ||||||||||||
B4 | Egypt | 51 | ||||||||||||
D3 | China | 68 | ||||||||||||
D3 | China | 44 | ||||||||||||
B2 | Brazil | 48 | ||||||||||||
B2 | Brazil | 60 | ||||||||||||
C4 | Mexico | 44 | ||||||||||||
B2 | Brazil | 68 | ||||||||||||
A4 | South Korea | 63 | ||||||||||||
B3 | Italy | 44 | ||||||||||||
D4 | Mali | 46 | ||||||||||||
D4 | Mali | 68 | Eleventh place | |||||||||||
A4 | South Korea | 76 | ||||||||||||
A4 | South Korea | 55 | D3 | China | 61 | |||||||||
C3 | Slovakia
| 40 | D4 | Mali | 27 |
Semifinals | Thirteenth place | |||||
5 July | ||||||
Egypt | 70 | |||||
6 July | ||||||
Mexico (OT) | 76 | |||||
Mexico | 52 | |||||
5 July | ||||||
Italy | 64 | |||||
Slovakia | 38 | |||||
Third place | ||||||
6 July | ||||||
Slovakia | 63 |
9th–16th place quarterfinals
4 July
09:00 |
Egypt | 51–68 | China |
Scoring by quarter: 9–14, 10–18, 16–17, 16–19 | ||
: three players 2 | Pts: Zhang Lingge 15 Rebs: Zhang Lingge 9 Asts: Zhang Lingge 5 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Milosav Kaluđerović (MNE), Yudith Hodelin (CUB), Tiara Cruse (USA) |
4 July
11:15 |
Brazil | 60–44 | Mexico |
Scoring by quarter: 16–6, 10–11, 17–12, 17–15 | ||
3 | Pts: Rodríguez 11 Rebs: V. Mazzocco 9 Asts: three players 2 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: David Romano (ISR), Hamid Mohamed (LIB), Gizella Györgyi (NOR) |
4 July
13:30 |
Italy | 44–46 | Mali |
Scoring by quarter: 14–7, 9–20, 14–7, 7–12 | ||
: five players 1 | Pts: N'Diaye 25 Rebs: A. Coulibaly, M. Coulibaly 10 Asts: five players 1 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Aliaksandr Syrytsa (BLR), Nan Ye (CHN), Sarty Nghixulifwa (NAM) |
4 July
15:45 |
South Korea | 55–40 | Slovakia |
Scoring by quarter: 16–8, 14–9, 10–13, 15–10 | ||
4 | Pts: Horvátová 8 Rebs: Blanarová 11 Asts: three players 2 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Susana López (ESP), Ahmed Al-Bulushi (OMA), Timoci Sailada (FIJ) |
13th–16th place semifinals
5 July
09:00 |
Egypt | 70–76 (OT) | Mexico |
Scoring by quarter: 22–24, 13–15, 10–7, 18–17, Overtime: 7–13 | ||
5 | Pts: Ramos 11 Rebs: Ramos 11 Asts: Rodríguez 3 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Petros Papapetrou (GRE), Nan Ye (CHN), Christian Wilmore (BAH) |
5 July
11:15 |
Italy | 57–38 | Slovakia |
Scoring by quarter: 9–9, 16–12, 13–10, 19–7 | ||
4 | Pts: Mištinová 19 Rebs: Sedlaková 12 Asts: Kováčiková 2 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Markos Michaelides (SUI), Hamid Mohamed (LIB), Yudith Hodelin (CUB) |
9th–12th place semifinals
5 July
13:30 |
China | 44–48 | Brazil |
Scoring by quarter: 9–13, 15–10, 11–10, 9–15 | ||
3 | Pts: Motta 12 Rebs: Alexandrino 9 Asts: Alexandrino 5 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Maripier Malo (CAN), Hortencia Sanchéz (MEX), Stanislav Kučera (CZE) |
5 July
15:45 |
Mali | 68–76 | South Korea |
Scoring by quarter: 12–7, 20–20, 17–27, 19–22 | ||
2 | Pts: Park Ji-su 20 Rebs: Park Ji-su 15 Asts: Park Gyeon-grim 4 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Ivor Matějek (CZE), Si-Man Alice Lei (MAC), Gentian Cici (ALB) |
15th place game
6 July
09:00 |
Egypt | 55–63 | Slovakia |
Scoring by quarter: 7–12, 14–14, 19–14, 15–23 | ||
4 | Pts: Remenarová, Lelkes 14 Rebs: Remenarová 14 Asts: Remenarová, Sedlaková 3 |
13th place game
6 July
11:15 |
Mexico | 52–64 | Italy |
Scoring by quarter: 10–21, 23–8, 8–5, 11–30 | ||
2 | Pts: Santucci 18 Rebs: Keys, Cubaj 6 Asts: Cubaj, Ciavarella 2 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Stanislav Kučera (CZE), Ahmed Al-Bulushi (OMA), Andreia Silva (BRA) |
Eleventh place game
6 July
13:00 |
China | 61–27 | Mali |
Scoring by quarter: 12–4, 12–10, 14–6, 23–7 | ||
5 | Pts: M. Coulibaly 8 Rebs: O. Dembele 8 Asts: three players 1 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Juan Fernández (ARG), Gizella Györgiy (NOR), Sarty Nghixulifwa (NAM) |
Ninth place game
6 July
15:45 |
Brazil | 68–63 | South Korea |
Scoring by quarter: 12–14, 19–13, 10–20, 26–16 | ||
2 | Pts: Kim Ji-young, Park Ji-su 19 Rebs: Park Ji-su 14 Asts: An He-ji 5 |
Zimní stadion Klatovy, Klatovy
Referees: Milosav Kaluđerović (MNE), Yudith Hodelin (CUB), Tiara Cruse (USA) |
5th–8th place playoffs
Semifinals | Fifth place | |||||
5 July | ||||||
Japan | 45 | |||||
6 July | ||||||
Canada | 46 | |||||
Canada | 39 | |||||
5 July | ||||||
Australia | 69 | |||||
Australia | 65 | |||||
France | 48 | |||||
Seventh place | ||||||
6 July | ||||||
Japan | 65 | |||||
France | 60 |
5–8th place semifinals
5 July
13:00 |
Japan | 45–46 | Canada |
Scoring by quarter: 8–8, 12–11, 12–14, 13–13 | ||
3 | Pts: Brewer 17 Rebs: Carleton 9 Asts: four players 2 |
5 July
15:15 |
Australia | 65–48 | France |
Scoring by quarter: 17–14, 16–5, 17–13, 14–16 | ||
: four players 2 | Pts: Berkani 10 Rebs: Djaldi-Tabdi 6 Asts: Duchet 4 |
Seventh place game
6 July
13:30 |
Japan | 65–60 | France |
Scoring by quarter: 18–10, 15–17, 10–17, 22–16 | ||
4 | Pts: Muzet 16 Rebs: Djaldi-Tabdi 13 Asts: Duchet, Berkani 3 |
Aréna Slovany, Plzeň
Referees: Aliaksandr Syrytsa (BLR), Hamid Mohamed (LIB), Hortencia Sanchéz (MEX) |
Fifth place game
6 July
15:15 |
Canada | 39–69 | Australia |
Scoring by quarter: 5–14, 12–17, 10–20, 12–18 | ||
2 | Pts: Maley, Rocci 10 Rebs: Maley 10 Asts: Tupaea 6 |
Championship
Quarterfinals
4 July
13:00 |
Hungary | 61–51 | Japan |
Scoring by quarter: 17–19, 18–7, 6–13, 20–12 | ||
Dubei, Aho 4 |
Pts: Endo 19 Rebs: Nakada 7 Asts: Endo 2 |
4 July
15:15 |
Canada | 45–86 | United States |
Scoring by quarter: 5–16, 9–25, 12–27, 19–18 | ||
3 | Pts: Holmes 24 Rebs: Ogunbowale 8 Asts: Durr 4 |
4 July
18:00 |
Czech Republic | 61–50 | Australia |
Scoring by quarter: 13–16, 12–9, 27–15, 9–10 | ||
2 | Pts: Tupaea 14 Rebs: Sharp, Maley 10 Asts: Tupaea 3 |
Aréna Slovany, Plzeň
Referees: Markos Michaelides (SUI), Hortencia Sanchéz (MEX), Maripier Malo (CAN) |
4 July
20:15 |
Spain |
73–54 | France |
Scoring by quarter: 19–21, 15–7, 19–9, 20–17 | ||
5 | Pts: Bankole 14 Rebs: Bankole, Djaldi-Tabdi 7 Asts: Berkani 6 |
Semifinals
5 July
18:00 |
Czech Republic | 41–73 | Spain |
Scoring by quarter: 6–21, 9–19, 19–15, 7–18 | ||
4 | Pts: Cazorla 13 Rebs: I. López 8 Asts: three players 3 |
5 July
20:15 |
Hungary | 63–91 | United States |
Scoring by quarter: 26–32, 13–14, 12–23, 12–22 | ||
4 | Pts: Samuelson 25 Rebs: Anigwe 14 Asts: Durr 6 |
Third place game
6 July
18:00 |
Hungary | 67–61 | Czech Republic |
Scoring by quarter: 13–25, 23–12, 15–11, 16–13 | ||
4 | Pts: Reisingerová 13 Rebs: Reisingerová 13 Asts: Reisingerová, Matusková 3 |
Final
6 July
20:15 |
United States | 77–75 | Spain |
Scoring by quarter: 17–16, 19–15, 22–25, 19–19 | ||
4 | Pts: Salvadores 40 Rebs: Junio 8 Asts: Junio 4 |
Final standings
Rank | Team | Record |
---|---|---|
United States | 7–0 | |
Spain |
6–1 | |
Hungary | 6–1 | |
4 | Czech Republic | 4–3 |
5 | Australia | 6–1 |
6 | Canada | 3–4 |
7 | Japan | 4–3 |
8 | France | 3–4 |
9 | Brazil | 5–2 |
10 | South Korea | 2–5 |
11 | China | 3–4 |
12 | Mali | 1–6 |
13 | Italy | 3–4 |
14 | Mexico | 1–6 |
15 | Slovakia |
2–5 |
16 | Egypt | 0–7 |
Awards
2014 Under-17 World Championship for Women winner |
---|
United States Third title |
Most Valuable Player
|
---|
Ángela Salvadores[8] |
- All-Tournament Team
- Ángela Salvadores
- Katie Lou Samuelson
- Joyner Holmes
- Virág Kiss
- Debora Dubei
Statistical leaders
|
|
|
References
- ^ "PR N°17 - Czech Republic to host FIBA U17 World C'ship for Women instead of Slovak Republic". FIBA. 12 April 2014. Archived from the original on April 13, 2014. Retrieved 12 April 2014.
- ^ "PR N°26 - FIBA reinstates Slovak Basketball Association". fiba.com. FIBA. 26 May 2014. Archived from the original on May 28, 2014. Retrieved 27 May 2014.
- ^ "FIBAU17W - USA retain crown after thriller with Spain". fiba.com. 6 July 2014. Archived from the original on July 9, 2014. Retrieved 6 July 2014.
- ^ "2013 FIBA Americas U-16 Championship for Women". Archived from the original on 2016-03-16. Retrieved 2014-03-15.
- ^ 2013 FIBA Oceania U-17 Championship for Women
- ^ Draw results
- ^ Schedule
- ^ "FIBA U17W - Salvadores named MVP, heads All-Tournament Team". fiba.com. 6 July 2014. Archived from the original on July 9, 2014. Retrieved 6 July 2014.