Source: Wikipedia, the free encyclopedia.
Marcos Ambrose won his first V8 Supercar Championship with Stone Brothers Racing .
Greg Murphy finished second for the second consecutive season.
Mark Skaife finished third, ending a three season long winning streak.
The 2003 V8 Supercar Championship Series was a motor racing series for
Holden Racing Team
drivers.
Teams and drivers
The following drivers and teams competed in the 2003
V8 Supercar Championship Series. The series consisted of eleven rounds of sprint racing and two rounds (the
Sandown 500 and the
Bathurst 1000 ) of endurance racing with each car piloted by two drivers.
Manufacturer
Vehicle
Team
Drivers
Events
Endurance Event Drivers
Ford
Falcon AU
Ford Performance Racing
5
Glenn Seton
1–3
—
Rod Nash Racing ( )
19
David Besnard
1–6
—
00 Motorsport
7
Rodney Forbes
1–3
—
Larkham Motorsport
10
Mark Larkham
1–8, 11–13
—
20
Jason Bargwanna
1–7
Grant Johnson
9–10
Kerry Wade
Noske Motorsport
23
Mark Noske
1–8, 11–13
—
Neal Bates
9–10
Rick Bates
Paul Little Racing
75
Anthony Tratt
1–7
—
Thexton Motor Racing
99
David Thexton
1–4, 6–13
Brett Peters * Stephen Voight **
Falcon BA
Stone Brothers Racing
4
Marcos Ambrose
All
Russell Ingall
9
Russell Ingall
1–8, 11–13
—
Mark Noske
9–10
Mark Winterbottom
Ford Performance Racing
5
Glenn Seton
4–8, 11–13
—
Darren Hossack
9–10
Adam Macrow
6
Craig Lowndes
All
Glenn Seton
Rod Nash Racing ( )
7
David Besnard
11–13
—
19
7–10
Owen Kelly
00 Motorsport
7
Rodney Forbes
4, 6
—
00
5
Greg Ritter
1–4, 6
Larkham Motorsport
10
Mark Larkham
9–10
Jason Bargwanna
20
Jason Bargwanna
8, 11–13
—
Dick Johnson Racing
17
Steven Johnson
All
Warren Luff
18
Max Wilson
All
David Brabham
Brad Jones Racing
21
Brad Jones
All
John Bowe
888
John Bowe
1–8, 11–13
—
John Cleland
9–10
Andrew Jones
Steven Ellery Racing
31
Steven Ellery
All
Luke Youlden
65
Paul Radisich
All
Rickard Rydell
66
Dean Canto
All
Matthew White
Paul Little Racing
75
Anthony Tratt
8–13
Paul Stokell
Holden
Commodore VX
Tom Walkinshaw Racing Australia ( )John Kelly Racing ( )
15
Rick Kelly
1–8, 11–13
—
Cameron McLean
9–10
Andy Priaulx
51
Greg Murphy
1–7
—
Lansvale Smash Repairs
3
Cameron McConville
All
Tim Leahey
Perkins Engineering
8
Paul Dumbrell
All
Tomas Mezera
11
Steven Richards
1–6
—
Paul Weel Racing
16
Paul Weel
1–8, 11–13
—
Marcus Marshall
9–10
Greg Ritter
50
Jason Bright
All
Paul Weel
Team Kiwi Racing
021
Craig Baird
All
Mark Porter
Romano Racing
24
Paul Romano
1
—
Paul Morris Motorsport
24
Wayne Wakefield
3–4, 7–8, 10
Andy McElrea
Alan Gurr
9
Garry Rogers Motorsport
33
Jamie Whincup
1–9, 11–12
Allan Simonsen
Nathan Pretty
10
Commodore VY
Holden Racing Team
1
Mark Skaife
All
Todd Kelly
2
Todd Kelly
1–8, 11–13
—
Jim Richards
9–10
Tony Longhurst
John Kelly Racing ( )
51
Greg Murphy
8–13
Rick Kelly
Perkins Engineering
11
Steven Richards
1–3, 6–13
Larry Perkins
Paul Morris Motorsport
29
Paul Morris
All
John Faulkner
Garry Rogers Motorsport
33
Jamie Whincup
13
—
34
Garth Tander
All
Nathan Pretty * Jamie Whincup **
Team Dynamik
44
Simon Wills
All
Jason Richards
45
Jason Richards
1–8, 11–13
—
Nicolas Minassian
9–10
Wayne Wakefield * Jan Magnussen **
Wildcard Entries
Ford
Falcon AU
Fernández Racing
55
José Fernández
10
David Russell
Sydney Star Racing
89
Mal Rose
10
Grant Elliott **
Holden
Commodore VX
Robert Smith Racing
13
Phillip Scifleet
9–10
Steve Owen
72
Alan Gurr
10
Jonny Reid
Lansvale Smash Repairs
24
David Krause
13
—
John Faulkner Racing
46
Tony Ricciardello
9–10
Dale Brede
Phoenix Motorsport
59
Jamie Miller
10
Ron Searle
Robert Jones Racing
69
Robert Jones
10
Peter Doulman
* = Drove in Sandown 500 only
** = Drove in Bathurst 1000 only
Driver changes
Team changes
Ford Performance Racing
expanded to a three car team.
Perkins Engineering scaled down to a two car team.
Following the collapse of
Results and standings
Race calendar
The 2003
V8 Supercar Championship Series
consisted of 13 rounds which included eleven sprint rounds of one, two or three races and two longer distance endurance races requiring two drivers per car.
Rd.
Round Name, Circuit
City / state
Date
Format
Winner
Team
Report
1
Clipsal 500 Adelaide , Adelaide Street Circuit
Adelaide , South Australia
20–23 Mar
2 races
Mark Skaife
Holden Racing Team
Report
2
Phillip Island
Victoria
11–13 Apr
1 race
Craig Lowndes
Ford Performance Racing
3
Eastern Creek Raceway
2–4 May
1 race
Marcos Ambrose
Stone Brothers Racing
4
Winton Motor Raceway
Victoria
23–25 May
1 race
Marcos Ambrose
Stone Brothers Racing
5
Barbagallo Raceway
6–8 Jun
3 races
Marcos Ambrose
Stone Brothers Racing
6
Hidden Valley Raceway
Darwin , Northern Territory
27–29 Jun
3 races
Marcos Ambrose
Stone Brothers Racing
7
Ipswich , Queensland
18–20 Jul
1 race
Russell Ingall
Stone Brothers Racing
8
Oran Park Raceway
Sydney , New South Wales
15–17 Aug
1 race
Marcos Ambrose
Stone Brothers Racing
9
Sandown International Raceway
Victoria
12–14 Sep
1 race
Mark Skaife Todd Kelly
Holden Racing Team
Report
10
Bob Jane T-Marts 1000 , Mount Panorama Circuit
Bathurst , New South Wales
9–12 Oct
1 race
Greg Murphy Rick Kelly
K-mart Racing Team
Report
11
Gillette V8 Supercar Challenge , Surfers Paradise Street Circuit
23–26 Oct
2 races
Russell Ingall
Stone Brothers Racing
12
Pukekohe , New Zealand
7–9 Nov
3 races
Greg Murphy
K-mart Racing Team
Report
13
Eastern Creek Raceway
28–30 Nov
2 races
Marcos Ambrose
Stone Brothers Racing
Drivers championship
Drivers were required to drop the points earned at their worst round from their total, regardless of how many rounds were entered. Drivers who only entered one round lost all their points.
Colour
Result
Gold
Winner
Silver
Second place
Bronze
Third place
Green
Points finish
Blue
Non-points finish
Non-classified finish (NC)
Purple
Retired (Ret)
Red
Did not qualify (DNQ)
Did not pre-qualify (DNPQ)
Black
Disqualified (DSQ)
White
Did not start (DNS)
Withdrew (WD)
Race cancelled (C)
Blank
Did not practice (DNP)
Did not arrive (DNA)
Excluded (EX)
Bold - Pole position
Italics - Fastest lap
See also
References
External links