Russian basketball clubs in international competitions
Appearance
Russian basketball clubs in European and worldwide competitions is the performance record of men's professional
Super Liga A (1991–92 to 2009–10), Professional Basketball League (PBL) (2010–11 to 2012–13), and the VTB United League (2013–14 to present).[citation needed
]
After the 2022 Russian invasion of Ukraine FIBA banned Russian teams and officials from participating in its competitions.[1]
History
Russian men's professional basketball clubs have played in European-wide basketball competitions since September 1992 (nine months after the
took place in Prague, Czech Republic.[citation needed
]
The same season (2005–06), a few days before the EuroLeague Final Four in Prague,
Spiroudome, Charleroi, Belgium. For the next decade, Russian basketball clubs won many trophies in all European-wide competitions.[citation needed
]
After the
2022 Russian invasion of Ukraine, FIBA banned Russian teams and officials from participating in FIBA 3x3 Basketball competitions.[2]
The finals
Season | Champion | Result | Runner-up | Date | Venue | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
FIBA European League & EuroLeague (1st tier) | |||||||
CSKA Moscow | 73–69 | Maccabi Tel Aviv | 30/04/2006 | Sazka Arena, Prague
| |||
Panathinaikos | 93–91 | CSKA Moscow | 06/05/2007 | OAKA, Athens
| |||
CSKA Moscow | 91–77 | Maccabi Tel Aviv | 04/05/2008 | Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid, Madrid | |||
Panathinaikos | 73–71 | CSKA Moscow | 03/05/2009 | O2 World, Berlin
| |||
Olympiacos | 62–61 | CSKA Moscow | 13/05/2012 | Sinan Erdem Dome, Istanbul | |||
CSKA Moscow | 101–96 (OT) | Fenerbahçe |
15/05/2016 | Mercedes-Benz Arena, Berlin
| |||
CSKA Moscow | 91–83 | Anadolu Efes | 19/05/2019 | Fernando Buesa Arena, Vitoria-Gasteiz | |||
EuroCup Basketball (2nd tier) | |||||||
Dynamo Moscow | 73–60 | Aris TT Bank | 11/04/2006 | Spiroudome, Charleroi
| |||
80–74 | Khimki | 13/04/2009 | Pala Alpitour, Turin
| ||||
UNICS | 92–77 | Cajasol |
17/04/2011 | PalaVerde, Treviso | |||
Khimki | 77–68 | Valencia Basket | 15/04/2012 | Basketball Center, Khimki
| |||
Lokomotiv Kuban | 75–64 | Uxúe Bilbao Basket | 13/04/2013 | RTL Spiroudome, Charleroi
| |||
Valencia Basket | 165–140 (two-leg) | UNICS | 01 & 07/05/2014 | ... Font de San Lluís, Valencia |
Basket-Hall, Kazan | ||
Khimki | 174–130 (two-leg) | Herbalife Gran Canaria | 24 & 29/04/2014 | Gran Canaria Arena, Las Palmas | Basketball Center, Khimki
| ||
Darüşşafaka | 2–0 Play-off |
Lokomotiv Kuban | 10 & 13/04/2018 | Basket-Hall, Krasnodar | Volkswagen Arena, Istanbul
| ||
FIBA Korać Cup (3rd tier) | |||||||
SLUC Nancy | 172–167 (two-leg) | Lokomotiv Mineralnye Vody | 10 & 17/04/2002 | Palais des Sports Jean Weille, Nancy | SK Ekspress, Rostov-on-Don | ||
FIBA EuroChallenge (3rd tier) | |||||||
UNICS | 87–63 | Maroussi TIM | 24/04/2004 | Basket-Hall, Kazan | |||
Dynamo Saint Petersburg | 85–74 | Kyiv | 28/04/2005 | Abdi İpekçi Arena, Istanbul | |||
88–63 | Khimki | 09/04/2006 | Palace of Sports, Kyiv
| ||||
Göttingen | 83–75 | Krasnye Krylia | 02/05/2010 | Lokhalle Göttingen, Göttingen | |||
Krka | 83–77 | Lokomotiv Kuban | 01/05/2011 | Sleuyter Arena, Ostend
| |||
Krasnye Krylia | 77–76 | Pinar Karşıyaka | 28/04/2013 | Karşıyaka Arena, İzmir | |||
2013–14 |
Grissin Bon Reggio Emilia | 79–65 | Triumph Lyubertsy |
27/04/2014 | PalaDozza, Bologna
| ||
FIBA EuroCup Challenge (4th tier) | |||||||
75–74 | Lokomotiv Rostov | 10/04/2005 | Ploiești
| ||||
Ural Great Perm | 154–147 (two-leg) | Khimik | 16 & 23/03/2006 | Dvorets Sporta, Yuzhne | Universal Sports Palace Molot, Perm | ||
184–166 (two-leg) | Keravnos | 22 & 29/03/2007 | Costas Papaellinas Arena, Nicosia | Samara
|
EuroLeague (1st-tier)
Season to season
Year | Team | _______ Earlier stage _______ | ________ Last 24 to 32 ________ | ________ Last 12 to 16 ________ | _________ Last 6 to 8 _________ | _________ Semifinals _________ | ____________ Final ____________ |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1992–93 | CSKA Moscow | Commodore Den Helder | Zadar | ||||
1993–94 | CSKA Moscow | Smelt Olimpija | |||||
1994–95 | CSKA Moscow | Dinamo București | Olympique Antibes | 3rd of 8 teams | Olympiacos | ||
1995–96 | CSKA Moscow | Fidefinanz Bellinzona | 1st of 8 teams | Pau-Orthez
|
Panathinaikos | Real Madrid Teka | |
1996–97 | CSKA Moscow | 2nd of 6 teams | 5th of 6 teams | ||||
Dynamo Moscow | 6th of 6 teams | 6th of 6 teams | |||||
1997–98 | CSKA Moscow | 4th of 6 teams | 2nd of 6 teams | FC Barcelona | Partizan | ||
1998–99 | CSKA Moscow | 3rd of 6 teams | 3rd of 6 teams | Efes Pilsen | |||
Avtodor Saratov
|
6th of 6 teams | 6th of 6 teams | |||||
CSK VVS Samara
|
6th of 6 teams | 6th of 6 teams | |||||
1999–00 | CSKA Moscow | 2nd of 6 teams | 2nd of 6 teams | Cibona | |||
2000–01 | CSKA Moscow | 2nd of 10 teams | Telindus Oostende | ASVEL | Maccabi Tel Aviv | Efes Pilsen (4th) | |
2000–01 | Saint Petersburg Lions | 5th of 6 teams | |||||
2001–02 | Ural Great Perm | 3rd of 8 teams | 4th of 4 teams | ||||
CSKA Moscow | 4th of 8 teams | 3rd of 4 teams | |||||
2002–03 | CSKA Moscow | 1st of 8 teams | 1st of 4 teams | Bye | FC Barcelona | Montepaschi Siena (4th)
| |
2003–04 | CSKA Moscow | 1st of 8 teams | 1st of 4 teams | Bye | Maccabi Tel Aviv | ||
2004–05 | CSKA Moscow | 1st of 8 teams | 1st of 4 teams | Ülker | Tau Cerámica | Panathinaikos (4th) | |
2005–06 | CSKA Moscow | 3rd of 8 teams | 1st of 4 teams | Efes Pilsen | Winterthur FC Barcelona | Maccabi Tel Aviv | |
2006–07 | CSKA Moscow | 1st of 8 teams | 1st of 4 teams | Maccabi Tel Aviv | Unicaja | Panathinaikos | |
Dynamo Moscow | 2nd of 8 teams | 2nd of 4 teams | Panathinaikos | ||||
2007–08 | CSKA Moscow | 1st of 8 teams | 1st of 4 teams | Olympiacos | Tau Cerámica | Maccabi Tel Aviv | |
2008–09 | CSKA Moscow | 1st of 6 teams | 1st of 4 teams | Partizan | Regal FC Barcelona | Panathinaikos | |
2009–10 | CSKA Moscow | 1st of 6 teams | 1st of 4 teams | Caja Laboral | Regal FC Barcelona | Partizan | |
Khimki | 3rd of 6 teams | 3rd of 4 teams | |||||
2010–11 | CSKA Moscow | 6th of 6 teams | |||||
Khimki | 5th of 6 teams | ||||||
2011–12 | CSKA Moscow | 1st of 6 teams | 1st of 4 teams | Gescrap Bizkaia Bilbao | Panathinaikos | Olympiacos | |
UNICS | 3rd of 6 teams | 2nd of 4 teams | FC Barcelona Regal | ||||
2012–13 | CSKA Moscow | 2nd of 6 teams | 1st of 8 teams | Laboral Kutxa | Olympiacos | FC Barcelona Regal | |
Khimki | 2nd of 6 teams | 5th of 8 teams | |||||
2013–14 | CSKA Moscow | 2nd of 6 teams | 1st of 8 teams | Panathinaikos | Maccabi Tel Aviv | FC Barcelona (4th) | |
Lokomotiv Kuban | 3rd of 6 teams | 5th of 8 teams | |||||
2014–15 | CSKA Moscow | 1st of 6 teams | 1st of 8 teams | Panathinaikos | Olympiacos | ||
Nizhny Novgorod | 4th of 6 teams | 8th of 8 teams | |||||
UNICS | 5th of 6 teams | ||||||
2015–16 | CSKA Moscow | 1st of 6 teams | 1st of 8 teams | Crvena zvezda Telekom | Lokomotiv Kuban | ||
Khimki | 2nd of 6 teams | 5th of 8 teams | |||||
Lokomotiv Kuban | 1st of 6 teams | 2nd of 8 teams | FC Barcelona Lassa | CSKA Moscow | Laboral Kutxa | ||
2016–17 | CSKA Moscow | 2nd of 16 teams | Baskonia | Olympiacos | Real Madrid | ||
UNICS | 15th of 16 teams | ||||||
2017–18 | CSKA Moscow | 1st of 16 teams | Khimki | Real Madrid | Žalgiris (4th) | ||
Khimki | 8th of 16 teams | CSKA Moscow | |||||
2018–19 | CSKA Moscow | 2nd of 16 teams | Kirolbet Baskonia | Real Madrid | Anadolu Efes | ||
Khimki | 13th of 16 teams |
FIBA Saporta Cup (2nd-tier)
Season to season
Year | Team | _______ Earlier stage _______ | ___________ Last 48 ___________ | ________ Last 24 to 32 ________ | ________ Last 12 to 16 ________ | _________ Last 6 to 8 _________ | _________ Semifinals _________ | ____________ Final ____________ |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1992–93 | Stroitel Samara | Pro-Specs EBBC
| ||||||
CSKA Moscow | USK Praha | 4th of 6 teams | ||||||
1993–94 | Spartak Saint Petersburg | Nobiles Włocławek | ||||||
1994–95 | Avtodor Saratov
|
Bonus
| ||||||
1995–96 | Dynamo Moscow | Olimpas | CSU Sibiu | 2nd of 6 teams | Bye | Taugrés | ||
1996–97 | Avtodor Saratov
|
1st of 6 teams | London Towers | Śląsk Wrocław | ||||
Akvarius Volgograd | 5th of 6 teams | |||||||
1997–98 | Avtodor Saratov
|
2nd of 6 teams | Marc-Körmend | Tatami Rhöndorf | Samara | Žalgiris | ||
Samara | 2nd of 6 teams | Mazowzanka | Torpan Pojat | Avtodor Saratov
| ||||
1998–99 | UNICS | 2nd of 6 teams | Ventspils | |||||
Spartak Moscow | 6th of 6 teams | |||||||
1999–00 | Avtodor Saratov
|
6th of 6 teams | ||||||
Arsenal Tula | 5th of 6 teams | |||||||
2000–01 | UNICS | 1st of 6 teams | Hapoel Galil Elyon | Telindus Racing Antwerpen | Maroussi | |||
2001–02 | UNICS | 3rd of 6 teams | Iraklis Thessaloniki
|
Montepaschi Siena
| ||||
FIBA Korać Cup (3rd-tier)
Season to season
See also
European basketball clubs in European and worldwide competitions from:
- Czechoslovakia
- France
- Greece
- Italy
- Spain
- Turkey
- USSR
- Yugoslavia