2012–13 UEFA Europa League qualifying phase
The 2012–13 UEFA Europa League qualifying phase decided the 62 teams that would participate in the final play-off round of qualifying.
Round and draw dates
All draws were held at UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[1]
Round | Draw date and time | First leg | Second leg |
---|---|---|---|
First qualifying round | 25 June 2012, 13:30 | 5 July 2012 | 12 July 2012 |
Second qualifying round | 19 July 2012 | 26 July 2012 | |
Third qualifying round | 20 July 2012, 13:30 | 2 August 2012 | 9 August 2012 |
Matches may also be played on Tuesdays or Wednesdays instead of the regular Thursdays due to scheduling conflicts.
Format
Each tie was played over
In the draws for each round, teams were seeded based on their 2012
Teams
Below were the 168 teams involved in the qualifying phase and play-off round, grouped by their starting rounds (including 14 losing teams from the Champions League third qualifying round which entered the play-off round).[4] The 31 winners of the play-off round qualified for the group stage to join the 7 automatic qualifiers and the 10 losing teams from the Champions League play-off round.
Key to colours |
---|
Qualified for the group stage |
- Notes
- CL-CR Losing teams from the Champions League third qualifying round (Champions Route)
- CL-LR Losing teams from the Champions League third qualifying round (League Route)
First qualifying round
Seeding
Group 1 | Group 2 | Group 3 | Group 4 | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
Aktobe |
MTK Budapest |
FC Santa Coloma |
Rosenborg |
|
| ||
Group 5 | Group 6 | Group 7 | |||||
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | ||
Cliftonville |
Lech Poznań |
Metalurg Skopje |
|
Zimbru Chișinău |
Matches
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Narva Trans | 0–71 | Inter Baku
|
0–5 | 0–2 |
MTK Budapest | 2–31 | Senica | 1–1 | 1–2 |
Tirana | 2–0 | Grevenmacher | 2–0 | 0–0 |
Torpedo Kutaisi | 1–2 | Aktobe | 1–1 | 0–1 |
Borac Banja Luka | 3–3 (a) | Čelik Nikšić | 2–2 | 1–1 |
Baku | 0–2 | Mura 05 | 0–0 | 0–2 |
Elfsborg | 12–0 | Floriana | 8–0 | 4–0 |
Renova | 8–0 | Libertas
|
4–0 | 4–0 |
FC Santa Coloma | 1–4 | Osijek | 0–1 | 1–3 |
Jagodina | 0–1 | Ordabasy | 0–1 | 0–0 |
Differdange 03 | 6–0 | NSÍ Runavík | 3–0 | 3–0 |
Crusaders | 0–41 | Rosenborg | 0–3 | 0–1 |
Cefn Druids | 0–51 | MYPA
|
0–0 | 0–5 |
2–2 (a)1 | Šiauliai
|
1–0 | 1–2 | |
Bohemians | 1–5 | Þór Akureyri | 0–0 | 1–5 |
Sarajevo | 9–6 | Hibernians | 5–2 | 4–4 |
Twente | 9–0 | UE Santa Coloma | 6–0 | 3–0 |
Rudar Pljevlja | 1–2 | Shirak
|
0–1 | 1–1 |
0–3 | Honvéd | 0–1 | 0–2 | |
Dacia Chișinău | 2–0 | Celje | 1–0 | 1–0 |
3–3 (a) | Daugava Daugavpils | 0–1 | 3–2 | |
KuPS | 3–2 | Llanelli | 2–1 | 1–1 |
Cliftonville | 1–41 | Kalmar FF | 1–0 | 0–4 |
Víkingur Gøta | 0–10 | Gomel | 0–6 | 0–4 |
FH | 3–1 | Eschen/Mauren | 2–1 | 1–0 |
Lech Poznań | 3–1 | Zhetysu | 2–0 | 1–1 |
4–2 | Nõmme Kalju
|
2–2 | 2–0 | |
Birkirkara | 2–2 (a) | Metalurg Skopje | 2–2 | 0–0 |
Pyunik | 2–41 | Zeta | 0–3 | 2–1 |
1–9 | Metalurgi Rustavi | 0–3 | 1–6 | |
Olimpija Ljubljana | 6–0 | Jeunesse Esch | 3–0 | 3–0 |
EB/Streymur | 3–3 (a) | Gandzasar
|
3–1 | 0–2 |
2–2 (a) | ÍBV | 1–0 | a.e.t. )
| |
0–61 | Liepājas Metalurgs | 0–2 | 0–4 | |
4–3 | Stabæk | 2–0 | 2–3 | |
Bangor City | 1–21 | Zimbru Chișinău | 0–0 | 1–2 |
1–2 | Portadown | 0–0 | 1–2 |
- Notes
- Note 1: Order of legs reversed after original draw.
First leg
Víkingur Gøta | 0–6 | Gomel |
---|---|---|
Report | 80' |
Nõmme Kalju | ||
---|---|---|
Subašić 7' Scarlatache 30' |
Report | Wakui 5' E. Puri 70' |
Inter Baku | ||
---|---|---|
Report | ) |
Libertas | ||
---|---|---|
Bajrami 10' (pen.), 14' (pen.), 83' Skenderi 60' |
Report |
KuPS | 2–1 | Llanelli |
---|---|---|
Joenmäki 5' (pen.) Purje 19' |
Report | J. Bowen 45+1' |
Šiauliai | ||
---|---|---|
Juvenal 63' (o.g. ) |
Report |
Elfsborg | 8–0 | Floriana |
---|---|---|
Hult 5', 24', 26' (pen.) Jawo 10' Nilsson 37' Claesson 51' Frick 54' J. Larsson 62' |
Report |
Pyunik | 0–3 | Zeta |
---|---|---|
Report | Vujačić 62' Z. Peličić 81' Orlandić 90+2' |
2–0 | Stabæk | |
---|---|---|
Gruborovics 16' Wusu 66' |
Report |
Dacia Chișinău | 1–0 | Celje |
---|---|---|
Sow 42' | Report |
0–1 | Daugava Daugavpils | |
---|---|---|
Report | Kovaļovs 87' |
Tirana | 2–0 | Grevenmacher |
---|---|---|
Muçollari 40' Ferraj 45+2' |
Report |
Torpedo Kutaisi | 1–1 | Aktobe |
---|---|---|
Sabanadze 62' | Report | Bikmaev 82' |
Birkirkara | 2–2 | Metalurg Skopje |
---|---|---|
87' | Report | Nestorovski 2' Čurlinov 55' |
FC Santa Coloma | 0–1 | Osijek |
---|---|---|
Report | Miličević 77' |
Sarajevo | 5–2 | Hibernians |
---|---|---|
Suljić 2' Torlak 45+1' Karamatić 54' (pen.) Hadžić 79' Tatomirović 90' |
Report | J. Farrugia 20' Rodolfo Soares 33' |
Twente | 6–0 | UE Santa Coloma |
---|---|---|
77', 79' | Report |
Lech Poznań | 2–0 | Zhetysu |
---|---|---|
Murawski 61' Lovrencsics 65' |
Report |
Olimpija Ljubljana | 3–0 | Jeunesse Esch |
---|---|---|
Ivelja 53' Vicente 76', 90+3' |
Report |
MTK Budapest | 1–1 | Senica |
---|---|---|
Lazok 30' | Report | Blackburn 58' |
MYPA | ||
---|---|---|
Report |
0–3 | Metalurgi Rustavi | |
---|---|---|
Report | ) |
0–2 | Liepājas Metalurgs | |
---|---|---|
Report | Leliūga 40' Soloņicins 90' |
Cliftonville | 1–0 | Kalmar FF |
---|---|---|
Boyce 71' | Report |
Borac Banja Luka | 2–2 | Čelik Nikšić |
---|---|---|
Stokić 39' Dugić 42' |
Report | Bojić 36' (pen.) Agović 83' |
- Notes
- Note 2: Serpugerði Stadium, Norðragøta.
- Note 3: Gradski stadion, Tetovo.
- Note 4: Kreenholmi Stadium, Narva.
- Note 5: Gradski stadion, Tetovo.
- Note 6: Tofiq Bahramov Stadium, Baku.
- Note 7: Rudar Pljevlja played their home match at Gradski stadion, Nikšić instead of their regular stadium, Gradski stadion, Pljevlja.
- Note 8: Differdange 03 played their home match at Stade de la Frontière, Esch-sur-Alzette instead of their regular stadium, Stade du Thillenberg, Differdange.
- Note 9: Tirana played their home match at Qemal Stafa Stadium, Tirana instead of their regular stadium, Selman Stërmasi Stadium, Tirana.
- Note 10: EB/Streymur played their home match at Gundadalur, Tórshavn instead of their regular stadium, Við Margáir, Streymnes.
- Note 11: The Rock, Rhosymedre.
Second leg
Floriana | 0–4 | Elfsborg |
---|---|---|
Report | Mobaeck 19' Hiljemark 50' Frick 67' Claesson 77' |
Elfsborg won 12–0 on aggregate.
Grevenmacher | 0–0 | Tirana |
---|---|---|
Report |
Tirana won 2–0 on aggregate.
Khazar Lankaran won 4–2 on aggregate.
Portadown won 2–1 on aggregate.
Zhetysu | 1–1 | Lech Poznań |
---|---|---|
Muzhikov 44' | Report | Ślusarski 13' |
Lech Poznań won 3–1 on aggregate.
Ordabasy won 1–0 on aggregate.
1–1 | Rudar Pljevlja | |
---|---|---|
Diop 14' | Report | Mkoyan 11' (o.g.) |
Shirak won 2–1 on aggregate.
Teuta Durrës | ||
---|---|---|
Tekturmanidze 14', 19' 73' |
Report | Deliallisi 65' |
Metalurgi Rustavi won 9–1 on aggregate.
Aktobe | 1–0 | Torpedo Kutaisi |
---|---|---|
Bikmaev 75' | Report |
Aktobe won 2–1 on aggregate.
Metalurg Skopje | 0–0 | Birkirkara |
---|---|---|
Report |
2–2 on aggregate. Metalurg Skopje won on away goals.
2–0 | EB/Streymur | |
---|---|---|
H. Avagyan 67' Lomba 72' |
Report |
3–3 on aggregate. Gandzasar won on away goals.
Čelik Nikšić | 1–1 | Borac Banja Luka |
---|---|---|
Milić 54' (o.g.) | Report | Grahovac 58' |
3–3 on aggregate. Čelik Nikšić won on away goals.
2–0 | Narva Trans | |
---|---|---|
Georgievski 21' Hajiyev 86' |
Report |
Inter Baku won 7–0 on aggregate.
Levadia Tallinn | ||
---|---|---|
Rimkevičius 40' (pen.) Kozlovs 80' |
Report | Rättel 76' |
2–2 on aggregate. Levadia Tallinn won on away goals.
Sūduva Marijampolė | ||
---|---|---|
Ibe 52', 54' | Report | Šoblinskas 8' Rafael Ledesma 45+1', 84' |
3–3 on aggregate. Sūduva Marijampolė won on away goals.
Gomel | 4–0 | Víkingur Gøta |
---|---|---|
Dzemidovich 49', 56' Kashewski 71' Tsimashenka 88' |
Report |
Gomel won 10–0 on aggregate.
Jeunesse Esch | 0–3 | Olimpija Ljubljana |
---|---|---|
Report | Bešić 25' Sretenović 38' Omladič 66' |
Olimpija Ljubljana won 6–0 on aggregate.
La Fiorita | ||
---|---|---|
Askerov 85' |
Report |
Liepājas Metalurgs won 6–0 on aggregate.
5–0 | Cefn Druids | |
---|---|---|
Nongotamba 25' Saxman 37' Williams 44' O'Neill 47' Opoku 70' |
Report |
MYPA won 5–0 on aggregate.
Zimbru Chișinău | 2–1 | Bangor City |
---|---|---|
Molla 29', 31' | Report | Smyth 44' |
Zimbru Chișinău won 2–1 on aggregate.
Rosenborg won 4–0 on aggregate.
Kalmar FF | 4–0 | Cliftonville |
---|---|---|
Israelsson 10' Đorđević 16' Dauda 38' Berisha 90+1' (pen.) |
Report |
Kalmar FF won 4–1 on aggregate.
JJK | ||
---|---|---|
Kleiven 37' Stokkelien 45+2' Haugsdal 64' |
Report | van Gelderen 45' Innanen 51' |
JJK won 4–3 on aggregate.
Senica won 3–2 on aggregate.
Differdange 03 won 6–0 on aggregate.
Hibernians | 4–4 | Sarajevo |
---|---|---|
Dias 22', 35' Farrugia 40', 44' |
Report | Hadžić 13', 27' Suljić 23' Šunjevarić 90' |
Sarajevo won 9–6 on aggregate.
Twente won 9–0 on aggregate.
KuPS won 3–2 on aggregate.
Eschen/Mauren | 0–1 | FH |
---|---|---|
Report | Guðnason 12' |
FH won 3–1 on aggregate.
Mura 05 won 2–0 on aggregate.
Osijek | 3–1 | FC Santa Coloma |
---|---|---|
Kvržić 28' Perošević 56' Jugović 70' |
Report | Bousenine 81' |
Osijek won 4–1 on aggregate.
Celje | 0–1 | Dacia Chișinău |
---|---|---|
Report | Mihaliov 32' (pen.) |
Dacia Chișinău won 2–0 on aggregate.
Zeta | 1–2 | Pyunik |
---|---|---|
M. B. Radulović 16' | Report | 88' |
Zeta won 4–2 on aggregate.
0–4 | Renova | |
---|---|---|
Report | Nuhi 16' Jančevski 61', 64' (pen.) Ismaili 87' |
Renova won 8–0 on aggregate.
Þór Akureyri | 5–1 | Bohemians |
---|---|---|
Kristjánsson 36', 73', 90+3' Hjaltalín 39' Feely 50' (o.g.) |
Report | Scully 23' |
Þór Akureyri won 5–1 on aggregate.
Flamurtari Vlorë | ||
---|---|---|
Vernes 45+1' Tchami 57' |
Report |
Honvéd won 3–0 on aggregate.
2–2 on aggregate. St. Patrick's Athletic won on away goals.
- Notes
- Note 12: Grevenmacher played their home match at Stade Jos Nosbaum, Dudelange instead of their regular stadium, Op Flohr Stadion, Grevenmacher.
- Note 13: .
- Note 14: Kazhimukan Munaitpasov Stadium, Shymkent.
- Note 15: Metalurgi Rustavi played their home match at Mikheil Meskhi Stadium, Tbilisi instead of their regular stadium, Poladi Stadium, Rustavi.
- Note 16: .
- Note 17: Republican Stadium, Yerevan instead of their regular stadium, Gandzasar Stadium, Kapan.
- Note 18: Čelik Nikšić played their home match at Gradski stadion, Nikšić instead of their regular stadium, Stadion Željezare, Nikšić.
- Note 19: Shafa Stadium, Baku.
- Note 20: Myllykoski, Kouvola.
- Note 21: Runavík Stadium, Runavík.
- Note 22: Mura 05 played their home match at Športni park, Lendava instead of their regular stadium, Fazanerija City Stadium, Murska Sobota, as it did not meet UEFA requirements.[79]
- Note 23: Zeta played their home match at Stadion Pod Goricom, Podgorica instead of their regular stadium, Stadion Trešnjica, Golubovci.
Second qualifying round
Seeding
Group 1 | Group 2 | Group 3 | Group 4 | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
Young Boys |
Naftan Novopolotsk |
Anorthosis |
Þór Akureyri† |
Twente† |
Inter Turku | ||
Group 5 | Group 6 | Group 7 | Group 8 | ||||
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
Viktoria Plzeň |
Gent |
Sarajevo† |
Shakhtyor Soligorsk |
|
Senica† |
- Notes
- † Winners of the previous round whose identity was not known at the time of the draw (teams in italics defeated a team with a higher coefficient in the previous round, thus effectively taking the coefficient of their opponent in the draw for this round)
Matches
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
1–2 | Lech Poznań | 1–1 | 0–1 | |
Eskişehirspor | 3–1 | St Johnstone | 2–0 | 1–1 |
Hajduk Split | 2–1 | Skonto | 2–0 | 0–1 |
AIK | 2–1 | FH | 1–1 | 1–0 |
Renova | 1–2 | Gomel | 0–2 | 1–0 |
Naftan Novopolotsk | 6–7 | Red Star Belgrade | 3–4 | 3–3 |
Vojvodina | 5–1 | Sūduva Marijampolė
|
1–1 | 4–0 |
3–3 (a) | Zeta | 3–2 | 0–1 | |
Young Boys | 1–1 (4–1p) | Zimbru Chișinău | 1–0 | a.e.t. )
|
Lokomotiv Plovdiv | 5–7 | Vitesse Arnhem
|
4–4 | 1–3 |
Tirana | 1–6 | Aalesund | 1–1 | 0–5 |
Metalurh Donetsk | 11–2 | Čelik Nikšić | 7–0 | 4–2 |
Maccabi Netanya | 2–2 (a) | KuPS | 1–2 | 1–0 |
Mladá Boleslav | 4–0 | Þór Akureyri | 3–0 | 1–0 |
1–6 | Anorthosis | 1–3 | 0–3 | |
4–5 | Aktobe | 4–2 | 0–3 | |
Slaven Belupo | 10–2 | Portadown | 6–0 | 4–2 |
Servette | 5–1 | Gandzasar
|
2–0 | 3–1 |
Twente | 6–1 | Inter Turku | 1–1 | 5–0 |
2–6 | Admira Wacker Mödling | 1–1 | 1–5 | |
Osijek | 1–6 | Kalmar FF | 1–3 | 0–3 |
Slovan Bratislava | 1–1 (a) | Videoton | 1–1 | 0–0 |
Rapid București | 5–1 | MYPA
|
3–1 | 2–0 |
Metalurgi Rustavi | 1–524 | Viktoria Plzeň | 1–3 | 0–2 |
Mura 05 | 1–1 (a) | CSKA Sofia | 0–0 | 1–1 |
2–2 (2–4p) | Asteras Tripolis | 1–1 | a.e.t. )
| |
Differdange 03 | 2–424 | Gent | 0–1 | 2–3 |
Anzhi Makhachkala | 5–0 | Honvéd | 1–0 | 4–0 |
Levski Sofia | 2–3 | Sarajevo | 1–0 | 1–3 |
Liepājas Metalurgs | 3–7 | Legia Warsaw | 2–2 | 1–5 |
Shakhtyor Soligorsk | 1–1 (a) | Ried | 1–1 | 0–0 |
Bnei Yehuda | 3–0 | Shirak
|
2–0 | 1–0 |
Rosenborg | 4–3 | Ordabasy | 2–2 | 2–1 |
Spartak Trnava | 4–2 | Sligo Rovers | 3–1 | 1–1 |
Dacia Chișinău | 1–2 | Elfsborg | 1–0 | 0–2 |
Široki Brijeg | 2–3 | St. Patrick's Athletic
|
1–1 | a.e.t. )
|
3–0 | Senica | 2–0 | 1–0 | |
Ruch Chorzów | 6–1 | Metalurg Skopje | 3–1 | 3–0 |
AGF | 2–5 | Dila Gori | 1–2 | 1–3 |
Olimpija Ljubljana | 0–1 | Tromsø | 0–0 | a.e.t. )
|
- Notes
- Note 24: Order of legs reversed after original draw.
First leg
1–1 | Lech Poznań | |
---|---|---|
Subašić 4' | Report | Możdżeń 19' |
Naftan Novopolotsk | 3–4 | Red Star Belgrade |
---|---|---|
Zhukowski 76' |
Report | Kasalica 9', 69' Milunović 18', 34' |
Anzhi Makhachkala | 1–0 | Honvéd |
---|---|---|
Jucilei 22' | Report |
Liepājas Metalurgs | 2–2 | Legia Warsaw |
---|---|---|
Leliūga 43' Kļava 81' (pen.) |
Report | Kucharczyk 20' Kosecki 47' |
Renova | 0–2 | Gomel |
---|---|---|
Report | Dzemidovich 20' Nowak 39' |
Vitesse Arnhem | ||
---|---|---|
Tássio 90+2' |
Report | Reis 23' van Ginkel 31', 77' Bony 53' |
1–3 | Anorthosis | |
---|---|---|
Morozov 82' | Report | Spadacio 45' (pen.) Laborde 55' Toni Calvo 62' |
Metalurgi Rustavi | 1–3 | Viktoria Plzeň |
---|---|---|
Tatanashvilli 29' |
Report | Horváth 14', 59' Kolář 32' |
1–1 | Asteras Tripolis | |
---|---|---|
Schutz 46' |
Report | Usero 54' |
3–2 | Zeta | |
---|---|---|
Gruborovics 27' (pen.), 43', 47' | Report | Došljak 17' M. B. Radulović 38' |
Differdange 03 | 0–1 | Gent |
---|---|---|
Report | Arzo 27' |
Eskişehirspor | 2–0 | St Johnstone |
---|---|---|
Potuk 41' Wright 65' (o.g.) |
Report |
Metalurh Donetsk | 7–0 | Čelik Nikšić |
---|---|---|
78' | Report |
Mladá Boleslav | 3–0 | Þór Akureyri |
---|---|---|
Magera 33', 43' Šćuk 80' |
Report |
Slaven Belupo | 6–0 | Portadown |
---|---|---|
Breen 1' (o.g.) Bušić 13', 33' Rak 56', 71', 80' |
Report |
Levski Sofia | 1–0 | Sarajevo |
---|---|---|
Raykov 72' | Report |
Shirak | ||
---|---|---|
Galván 90+4' |
Report |
Ruch Chorzów | 3–1 | Metalurg Skopje |
---|---|---|
Piech 74', 83' Stawarczyk 90+1' |
Report | Memedi 69' |
AGF | 1–2 | Dila Gori |
---|---|---|
Kure 3' | Report | Vatsadze 34' Aladashvili 84' |
Dacia Chișinău | 1–0 | Elfsborg |
---|---|---|
Mihaliov 32' | Report |
Young Boys | 1–0 | Zimbru Chișinău |
---|---|---|
Frey 53' | Report |
1–1 | Admira Wacker Mödling | |
---|---|---|
Radavičius 72' | Report | Hosiner 12' |
MYPA | ||
---|---|---|
Filipe Teixeira 8' Grigore 40' Pancu 45' |
Report | Williams 26' |
Twente | 1–1 | Inter Turku |
---|---|---|
Tadić 66' |
Report | Bouwman 38' |
Maccabi Netanya | 1–2 | KuPS |
---|---|---|
Shivhon 75' | Report | Paananen 36', 45' |
Osijek | 1–3 | Kalmar FF |
---|---|---|
Miličević 5' | Report | Mendes 34' Dauda 66' Gutu 68' |
Mura 05 | 0–0 | CSKA Sofia |
---|---|---|
Report |
Slovan Bratislava | 1–1 | Videoton |
---|---|---|
Šebo 26' | Report | Filipe Oliveira 30' |
- Notes
- Note 25: Navapolatsk.
- Note 26: Anzhi Makhachkala played their home match at Saturn Stadium, Ramenskoye instead of their regular stadium, Dynamo Stadium, Makhachkala, due to security issues involving the city of Makhachkala and the autonomous republic of Dagestan.[115]
- Note 27: Gradski stadion, Tetovo.
- Note 28: Lokomotiv Stadium, Plovdiv.
- Note 29: Metalurgi Rustavi played their home match at Mikheil Meskhi Stadium, Tbilisi instead of their regular stadium, Poladi Stadium, Rustavi.
- Note 30: Shafa Stadium, Baku.
- Note 31: Differdange 03 played their home match at Stade de la Frontière, Esch-sur-Alzette instead of their regular stadium, Stade du Thillenberg, Differdange.
- Note 32: Tirana played their home match at Qemal Stafa Stadium, Tirana instead of their regular stadium, Selman Stërmasi Stadium, Tirana.
- Note 33: Bnei Yehuda played their home match at Ramat Gan Stadium in Tel Aviv District instead of their regular stadium, Bloomfield Stadium, Tel Aviv.
- Note 34: Stadion Ruchu capacity was limited to 4,000 because of renovation works.[116]
- Note 35: Maccabi Netanya played their home match at HaMoshava Stadium, Petah Tikva instead of their regular stadium, Sar-Tov Stadium, Netanya.
- Note 36: Mura 05 played their home match at Športni park, Lendava instead of their regular stadium, Fazanerija City Stadium, Murska Sobota.[79]
Second leg
0–1 | Bnei Yehuda | |
---|---|---|
Report | Menashe 31' |
Bnei Yehuda won 3–0 on aggregate.
Ordabasy | 1–2 | Rosenborg |
---|---|---|
Mansour 32' |
Report | Fredheim Holm 67' Dočkal 90+4' |
Rosenborg won 4–3 on aggregate.
Dila Gori won 5–2 on aggregate.
1–3 | Servette | |
---|---|---|
H. Avagyan 90+1' | Report | 64', 68' |
Servette won 5–1 on aggregate.
Metalurg Skopje | 0–3 | Ruch Chorzów |
---|---|---|
Report | Janoszka 9' Straka 15' Piech 63' |
Ruch won 6–1 on aggregate.
Čelik Nikšić | 2–4 | Metalurh Donetsk |
---|---|---|
Jovović 23' Zorić 50' (pen.) |
Report | 84' |
Metalurh won 11–2 on aggregate.
KuPS | 0–1 | Maccabi Netanya |
---|---|---|
Report | Saba'a 40' |
2–2 on aggregate. KuPS won on away goals.
Gomel won 2–1 on aggregate.
Milsami Orhei | ||
---|---|---|
) | Report |
Aktobe won 5–4 on aggregate.
Twente won 6–1 on aggregate.
Elfsborg | 2–0 | Dacia Chișinău |
---|---|---|
Nilsson 9', 40' | Report |
Elfsborg won 2–1 on aggregate.
Vojvodina won 5–1 on aggregate.
0–2 | Rapid București | |
---|---|---|
Report | Ilioski 42' |
Rapid București won 5–1 on aggregate.
Honvéd | 0–4 | Anzhi Makhachkala |
---|---|---|
Report | Eto'o 7', 81' Traoré 53' Shatov 68' |
Anzhi won 5–0 on aggregate.
Aalesund won 6–1 on aggregate.
Anorthosis won 6–1 on aggregate.
Kalmar won 6–1 on aggregate.
CSKA Sofia | 1–1 | Mura 05 |
---|---|---|
Popov 18' | Report | Fajić 76' |
1–1 on aggregate. Mura 05 won on away goals.
Inter Baku | ||
---|---|---|
X. Navarro 68' |
Report | Schutz 88' |
Penalties | ||
4–2 | Georgievski Tskhadadze Barmettler Genov |
2–2 on aggregate. Asteras Tripolis won 4–2 on penalties.
Ried | 0–0 | Shakhtyor Soligorsk |
---|---|---|
Report |
1–1 on aggregate. Ried won on away goals.
Tromsø | 1–0 (a.e.t.) | Olimpija Ljubljana |
---|---|---|
Koppinen 108' | Report |
Tromsø won 1–0 on aggregate.
Zimbru Chișinău | 1–0 (a.e.t.) | Young Boys |
---|---|---|
Barakhoyev 42' | Report | |
Penalties | ||
Derkach Molla Catan |
1–4 | Spycher Mayuka Nef Costanzo |
1–1 on aggregate. Young Boys won 4–1 on penalties.
Gent won 4–2 on aggregate.
APOEL | ||
---|---|---|
Report | Hélio Pinto 73' |
APOEL won 3–0 on aggregate.
Khazar Lankaran | ||
---|---|---|
Tonev 16' | Report |
Lech Poznań won 2–1 on aggregate.
3–3 on aggregate. Zeta won on away goals.
3–1 | Lokomotiv Plovdiv | |
---|---|---|
Van Ginkel 25' Van Aanholt 45+2' Bony 48' |
Report | Zlatinski 80' (pen.) |
Vitesse won 7–5 on aggregate.
Viktoria Plzeň | 2–0 | Metalurgi Rustavi |
---|---|---|
Ďuriš 7' Darida 10' |
Report |
Viktoria Plzeň won 5–1 on aggregate.
Spartak Trnava won 4–2 on aggregate.
Skonto | 1–0 | Hajduk Split |
---|---|---|
Siņeļņikovs 90+3' | Report |
Hajduk Split won 2–1 on aggregate.
Red Star Belgrade | 3–3 | Naftan Novopolotsk |
---|---|---|
Kasalica 9' Dimitrijević 15' Vešović 90+1' |
Report | Sorokin 21' Naumov 58' Kovalenko 82' |
Red Star Belgrade won 7–6 on aggregate.
1–1 on aggregate. Videoton won on away goals.
Legia Warsaw | 5–1 | Liepājas Metalurgs |
---|---|---|
Saganowski 4', 39', 79' Gol 57' Żyro 61' |
Report | Kamešs 45+1' |
Legia Warsaw won 7–3 on aggregate.
St Johnstone | 1–1 | Eskişehirspor |
---|---|---|
Tadé 35' | Report | Sarı 52' |
Eskişehirspor won 3–1 on aggregate.
Portadown | 2–4 | Slaven Belupo |
---|---|---|
Lecky 45+2' McCafferty 67' (pen.) |
Report | Bubnjić 10' Brlek 14' Šaban 62', 64' |
Slaven Belupo won 10–2 on aggregate.
St. Patrick's Athletic won 3–2 on aggregate.
Sarajevo | 3–1 | Levski Sofia |
---|---|---|
Husejinović 12', 62' Suljić 14' |
Report | de Carvalho 34' (pen.) |
Sarajevo won 3–2 on aggregate.
Žalgiris Vilnius | ||
---|---|---|
Schwab 4' Ježek 14' (pen.), 52' Ouédraogo 31' Hosiner 70' |
Report | Kuklys 22' |
Admira Wacker Mödling won 6–2 on aggregate.
FH | 0–1 | AIK |
---|---|---|
Report | Lorentzson 40' |
AIK won 2–1 on aggregate.
Þór Akureyri | 0–1 | Mladá Boleslav |
---|---|---|
Report | Magera 31' |
Mladá Boleslav won 4–0 on aggregate.
- Notes
- Note 37: Kazhimukan Munaitpasov Stadium, Shymkent.
- Note 38: Dila Gori played their home match at Mikheil Meskhi Stadium, Tbilisi instead of their regular stadium, Tengiz Burjanadze Stadium, Gori.
- Note 39: Republican Stadium, Yerevan instead of their regular stadium, Gandzasar Stadium, Kapan.
- Note 40: .
- Note 41: Čelik Nikšić played their home match at Gradski stadion, Nikšić instead of their regular stadium, Stadion Željezare, Nikšić.
- Note 42: Balgarska Armia Stadium, Sofia, as it was undergoing renovation work.
- Note 43: Zeta played their home match at Stadion Pod Goricom, Podgorica instead of their regular stadium, Stadion Trešnjica, Golubovci.
Third qualifying round
Seeding
Group 1 | Group 2 | Group 3 | |||
---|---|---|---|---|---|
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
Marseille |
Omonia |
Liverpool |
Arsenal Kyiv |
Athletic Bilbao |
|
Group 4 | Group 5 | ||||
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | ||
Internazionale |
Rapid București† |
- Notes
- † Winners of the previous round whose identity was not known at the time of the draw (teams in italics defeated a team with a higher coefficient in the previous round, thus effectively taking the coefficient of their opponent in the draw for this round)
Matches
Team 1 | Agg.
|
Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Videoton | 4–0 | Gent | 1–0 | 3–0 |
AIK | 3–1 | Lech Poznań | 3–0 | 0–1 |
Eskişehirspor | 1–4 | Marseille | 1–1 | 0–3 |
Red Star Belgrade | 0–0 (6–5p) | Omonia | 0–0 | a.e.t. )
|
Sarajevo | 2–2 (a) | Zeta | 2–1 | 0–1 |
Admira Wacker Mödling | 2–4 | Sparta Prague | 0–2 | 2–2 |
Kalmar FF | 1–3 | Young Boys | 1–0 | 0–3 |
Dundee United | 2–7 | Dynamo Moscow | 2–2 | 0–5 |
Arsenal Kyiv | 2–3 | Mura 05 | 0–344 | 2–0 |
KuPS | 1–645 | Bursaspor | 1–0 | 0–6 |
3–1 | Spartak Trnava | 0–1 | 3–0 | |
Gomel | 0–4 | Liverpool | 0–1 | 0–3 |
Ried | 3–4 | Legia Warsaw | 2–1 | 1–3 |
0–5 | Hannover 96 | 0–3 | 0–2 | |
Servette | 1–1 (a) | Rosenborg | 1–1 | 0–0 |
Athletic Bilbao | 4–3 | Slaven Belupo | 3–1 | 1–2 |
Anzhi Makhachkala | 4–0 | Vitesse Arnhem
|
2–0 | 2–0 |
Asteras Tripolis | 1–1 (a) | Marítimo | 1–1 | 0–0 |
Heerenveen | 4–145 | Rapid București | 4–0 | 0–1 |
Ruch Chorzów | 0–7 | Viktoria Plzeň | 0–2 | 0–5 |
Horsens | 4–3 | Elfsborg | 1–1 | 3–2 |
3–1 | Aalesund | 2–1 | 1–0 | |
Hajduk Split | 2–345 | Internazionale | 0–3 | 2–0 |
Vojvodina | 2–3 | Rapid Wien | 2–1 | 0–2 |
Genk | 4–2 | Aktobe | 2–1 | 2–1 |
Tromsø | 2–1 | Metalurh Donetsk | 1–1 | 1–0 |
Twente | 4–0 | Mladá Boleslav | 2–0 | 2–0 |
Bnei Yehuda | 1–6 | PAOK | 0–2 | 1–4 |
Dila Gori | 3–1 | Anorthosis | 0–1 | 3–046 |
- Notes
- Note 44: UEFA awarded Mura 05 a 3–0 win due to Arsenal Kyiv fielding suspended player Éric Matoukou in the first leg. The original match had ended in a 3–0 win for Arsenal Kyiv.[157]
- Note 45: Order of legs reversed after original draw.
- Note 46: The match was abandoned in the 82nd minute due to crowd disturbance. Dila Gori was leading 3–0. That result was confirmed standing by UEFA.[158]
First leg
Arsenal Kyiv | 0–3 Awarded44 | Mura 05 |
---|---|---|
83' | Report |
Dila Gori | 0–1 | Anorthosis |
---|---|---|
Report | Okkas 69' |
AIK | 3–0 | Lech Poznań |
---|---|---|
Lorentzson 60' Borges 78' Lundberg 86' |
Report |
Kalmar FF | 1–0 | Young Boys |
---|---|---|
Andersson 18' | Report |
Ried | 2–1 | Legia Warsaw |
---|---|---|
Gartler 52' Hadžić 62' (pen.) |
Report | Ljuboja 85' |
Ruch Chorzów | 0–2 | Viktoria Plzeň |
---|---|---|
Report | Štípek 79' Ďuriš 85' |
2–1 | Aalesund | |
---|---|---|
Mário Sérgio 34' Aloneftis 80' |
Report | Stewart 16' |
Bnei Yehuda | 0–2 | PAOK |
---|---|---|
Report | 72' |
Heerenveen | 4–0 | Rapid București |
---|---|---|
Đuričić 9', 64' de Roon 69' Fazli 89' |
Report |
Twente | 2–0 | Mladá Boleslav |
---|---|---|
Fer 52' Chadli 58' |
Report |
Asteras Tripolis | 1–1 | Marítimo |
---|---|---|
Rayo 48' | Report | Fidélis 71' |
Genk | 2–1 | Aktobe |
---|---|---|
Vossen 18' (pen.) Joseph-Monrose 44' |
Report | Badlo 25' |
Horsens | 1–1 | Elfsborg |
---|---|---|
Fagerberg 90+2' (pen.) | Report | Nilsson 65' |
Red Star Belgrade | 0–0 | Omonia |
---|---|---|
Report |
Dundee United | 2–2 | Dynamo Moscow |
---|---|---|
Flood 37' Watson 76' |
Report | Semshov 50' Kokorin 90+3' |
0–3 | Hannover 96 | |
---|---|---|
Report | Andreasen 6' Pander 67' Ya Konan 80' |
Hajduk Split | 0–3 | Internazionale |
---|---|---|
Report | Sneijder 18' Nagatomo 44' Coutinho 73' |
Athletic Bilbao | 3–1 | Slaven Belupo |
---|---|---|
López 16', 68' Susaeta 20' |
Report | Delić 19' |
Admira Wacker Mödling | 0–2 | Sparta Prague |
---|---|---|
Report | Mevoungou 29' (o.g.) Kweuke 58' |
- Notes
- Note 47: Anzhi Makhachkala played their home match at Saturn Stadium, Ramenskoye instead of their regular stadium, Dynamo Stadium, Makhachkala, due to security issues involving the city of Makhachkala and the autonomous republic of Dagestan.[115]
- Note 48: Dila Gori played their home match at Mikheil Meskhi Stadium, Tbilisi instead of their regular stadium, Tengiz Burjanadze Stadium, Gori.
- Note 49: Stadion Ruchu capacity was limited to 4,000 because of renovation works.
- Note 50: Bnei Yehuda played their home match at Ramat Gan Stadium in Tel Aviv District instead of their regular stadium, Bloomfield Stadium, Tel Aviv.
- Note 51: St. Patrick's Athletic played their home match at Tallaght Stadium, Dublin instead of their regular stadium, Richmond Park, Dublin.
Second leg
Omonia | 0–0 (a.e.t.) | Red Star Belgrade |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
Danielson |
5–6 | Dimitrijević Milivojević Kasalica Maksimović Milunović Mladenović Mijailović |
0–0 on aggregate. Red Star Belgrade won 6–5 on penalties.
Dynamo Moscow | 5–0 | Dundee United |
---|---|---|
83', 89' | Report |
Dynamo Moscow won 7–2 on aggregate.
Horsens won 4–3 on aggregate.
Aktobe | 1–2 | Genk |
---|---|---|
Kenzhesariev 30' |
Report | Benteke 36' Buffel 51' |
Genk won 4–2 on aggregate.
Slaven Belupo | 2–1 | Athletic Bilbao |
---|---|---|
Maras 28' Gregurina 68' |
Report | Muniain 47' |
Athletic Bilbao won 4–3 on aggregate.
Legia Warsaw | 3–1 | Ried |
---|---|---|
Saganowski 41' Radović 55' Ljuboja 63' |
Report | Žulj 76' |
Legia Warsaw won 4–3 on aggregate.
1–1 on aggregate. Rosenborg won on away goals.
Apoel won 3–1 on aggregate.
Metalurh Donetsk | 0–1 | Tromsø |
---|---|---|
Report | Prijović 9' |
Tromsø won 2–1 on aggregate.
Mladá Boleslav | 0–2 | Twente |
---|---|---|
Report | Chadli 9' Fer 31' |
Twente won 4–0 on aggregate.
Anorthosis | 0–346 | Dila Gori |
---|---|---|
Report | Vatsadze 54', 80' Salukvadze 78' |
Dila Gori won 3–1 on aggregate.
Videoton won 4–0 on aggregate.
Young Boys | 3–0 | Kalmar FF |
---|---|---|
Mayuka 7' Raimondi 69' Bobadilla 82' |
Report |
Young Boys won 3–1 on aggregate.
Steaua București won 3–1 on aggregate.
Lech Poznań | 1–0 | AIK |
---|---|---|
Możdżeń 72' | Report |
AIK won 3–1 on aggregate.
Zeta | 1–0 | Sarajevo |
---|---|---|
Burzanović 9' | Report |
2–2 on aggregate. Zeta won on away goals.
Sparta Prague | 2–2 | Admira Wacker Mödling |
---|---|---|
Kweuke 36', 39' | Report | Thürauer 19' Sulimani 69' |
Sparta Prague won 4–2 on aggregate.
Mura 05 | 0–2 | Arsenal Kyiv |
---|---|---|
Report | 61' |
Mura 05 won 3–2 on aggregate.
0–2 | Anzhi Makhachkala | |
---|---|---|
Report | Eto'o 48', 84' (pen.) |
Anzhi Makhachkala won 4–0 on aggregate.
Viktoria Plzeň | 5–0 | Ruch Chorzów |
---|---|---|
Ďuriš 2', 12', 28' Bakoš 54' Hanousek 87' |
Report |
Viktoria Plzeň won 7–0 on aggregate.
PAOK | 4–1 | Bnei Yehuda |
---|---|---|
Pelkas 90+1' |
Report | Marinković 7' |
PAOK won 6–1 on aggregate.
Bursaspor | 6–0 | KuPS |
---|---|---|
İbrahim Öztürk 23' Pinto 28', 49' Batalla 36' N'Diaye 47' Tufan 72' |
Report |
Bursaspor won 6–1 on aggregate.
St. Patrick's Athletic | ||
---|---|---|
Haggui 32' Eggimann 47' |
Report |
Hannover 96 won 5–0 on aggregate.
Rapid București | 1–0 | Heerenveen |
---|---|---|
Herea 20' (pen.) | Report |
Heerenveen won 4–1 on aggregate.
Marseille | 3–0 | Eskişehirspor |
---|---|---|
A. Ayew 7', 66' Gignac 36' |
Report |
Marseille won 4–1 on aggregate.
Internazionale | 0–2 | Hajduk Split |
---|---|---|
Report | Vukušić 23' (pen.) Vuković 58' |
Internazionale won 3–2 on aggregate.
Marítimo | 0–0 | Asteras Tripolis |
---|---|---|
Report |
1–1 on aggregate. Marítimo won on away goals.
Liverpool won 4–0 on aggregate.
Rapid Wien | 2–0 | Vojvodina |
---|---|---|
Alar 90+1' (pen.) Boyd 90+8' |
Report |
Rapid Wien won 3–2 on aggregate.
- Notes
- Note 52: Zeta played their home match at Stadion Pod Goricom, Podgorica instead of their regular stadium, Stadion Trešnjica, Golubovci.
- Note 53: Mura 05 played their home match at Ljudski vrt, Maribor instead of their regular stadium, Fazanerija City Stadium, Murska Sobota.[79]
- Note 54: Rapid București played their home match at Arena Națională, Bucharest instead of their regular stadium, Stadionul Giulești-Valentin Stănescu, Bucharest.
- Note 55: Marseille played their home match at Stade Parsemain, Istres instead of their regular stadium, Stade Vélodrome, Marseille, as it was under renovations.[216]
Statistics
There were 757 goals in 274 matches in the qualifying phase and play-off round, for an average of 2.76 goals per match.
Top goalscorers
Source:[217] |
Top assists
Source:[218] |
References
- ^ "Competition format". UEFA.
- ^ "Regulations of the UEFA Europa League 2012/13" (PDF). Nyon: UEFA. March 2012. Retrieved 1 June 2012.
- ^ "Club coefficients 2011/12". UEFA. 11 June 2012. Retrieved 25 June 2012.
- ^ "2012/13 list of participants". UEFA. Retrieved 25 June 2012.
- ^ "Víkingur vs. Gomel – 3 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Shkendija vs. Portadown – 3 July 2012". Soccerway.
- ^ "Khazar Lankaran vs. Nõmme Kalju – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Trans vs. Keshla – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Renova vs. Libertas – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Jagodina vs. Ordabasy – 5 July 2012". Soccerway.
- ^ "KuPS vs. Llanelli – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "FCI Levadia vs. Šiauliai – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Bakı vs. Mura 05 – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Elfsborg vs. Floriana – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Rudar vs. Shirak – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Pyunik vs. Zeta – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "JJK vs. Stabæk – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Differdange 03 vs. NSÍ – 5 July 2012". Soccerway.
- ^ "Dacia vs. Celje – 5 July 2012". Soccerway.
- ^ "Suduva vs. Daugava Daugavpils – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Tirana vs. Grevenmacher – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Torpedo Kutaisi vs. Aktobe – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Birkirkara vs. Metalurg – 5 July 2012". Soccerway.
- ^ "FC Santa Coloma vs. Osijek – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Sarajevo vs. Hibernians – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Twente vs. UE Santa Coloma – 5 July 2012". Soccerway.
- ^ Liga Europy 2012/2013 - I runda eliminacyjna - I mecz
- ^ "Olimpija vs. Jeunesse d'Esch – 5 July 2012". Soccerway.
- ^ "EB / Streymur vs. Gandzasar – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "MTK vs. Senica – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Cefn Druids vs. MyPa – 5 July 2012". Soccerway.
- ^ "Flamurtari vs. Honvéd – 5 July 2012". Soccerway.
- ^ "Teuta Durrës vs. Metalurgi Rustavi – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "La Fiorita vs. Liepājas Metalurgs – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Bohemians vs. Thór – 5 July 2012". Soccerway.
- ^ "Cliftonville vs. Kalmar – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "St Patrick's Athletic vs. ÍBV – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Bangor City vs. Zimbru – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Crusaders vs. Rosenborg – 5 July 2012". Soccerway.
- ^ "Borac Banja Luka vs. Čelik – 5 July 2012". Soccerway.
- ^ "FH vs. Eschen / Mauren – 5 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Floriana vs. Elfsborg – 10 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Grevenmacher vs. Tirana – 10 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Nõmme Kalju vs. Khazar Lankaran – 10 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Portadown vs. Shkendija – 10 July 2012". Soccerway.
- ^ "Zhetysu vs. Lech Poznań – 12 July 2012". Soccerway.
- ^ "Ordabasy vs. Jagodina – 12 July 2012". Soccerway.
- ^ "Shirak vs. Rudar – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Metalurgi Rustavi vs. Teuta Durrës – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Aktobe vs. Torpedo Kutaisi – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Metalurg vs. Birkirkara – 12 July 2012". Soccerway.
- ^ "Gandzasar vs. EB / Streymur – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Čelik vs. Borac Banja Luka – 12 July 2012". Soccerway.
- ^ "Keshla vs. Trans – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Šiauliai vs. FCI Levadia – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Daugava Daugavpils vs. Suduva – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Gomel vs. Víkingur – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Jeunesse d'Esch vs. Olimpija – 12 July 2012". Soccerway.
- ^ "Liepājas Metalurgs vs. La Fiorita – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "MyPa vs. Cefn Druids – 12 July 2012". Soccerway.
- ^ "Zimbru vs. Bangor City – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Rosenborg vs. Crusaders – 12 July 2012". Soccerway.
- ^ "Kalmar vs. Cliftonville – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Stabæk vs. JJK – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Senica vs. MTK – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "NSÍ vs. Differdange 03 – 12 July 2012". Soccerway.
- ^ "Hibernians vs. Sarajevo – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "UE Santa Coloma vs. Twente – 12 July 2012". Soccerway.
- ^ "Llanelli vs. KuPS – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Eschen / Mauren vs. FH – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Mura 05 vs. Bakı – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Osijek vs. FC Santa Coloma – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Celje vs. Dacia – 12 July 2012". Soccerway.
- ^ "Zeta vs. Pyunik – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Libertas vs. Renova – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Thór vs. Bohemians – 12 July 2012". Soccerway.
- ^ "Honvéd vs. Flamurtari – 12 July 2012". Soccerway.
- ^ "ÍBV vs. St Patrick's Athletic – 12 July 2012 – Soccerway".
- ^ a b c "Мура примет Арсенал в Мариборе" (in Russian). Football.ua. 27 July 2012. Retrieved 28 May 2019.
- ^ "Khazar Lankaran vs. Lech Poznań – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Naftan vs. Red Star Belgrade – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Milsami vs. Aktobe – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ a b "Anzhi vs. Honvéd – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Renova vs. Gomel – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Lokomotiv Plovdiv vs. Vitesse – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "FCI Levadia vs. Anorthosis – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Metalurgi Rustavi vs. Viktoria Plzen – 19 July 2012". Soccerway.
- ^ "Keshla vs. Asteras Tripolis – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "JJK vs. Zeta – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ a b "Olimpija vs. Tromsø – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Shakhtyor vs. Ried – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Eskişehirspor vs. St. Johnstone – 19 July 2012". Soccerway.
- ^ "AIK vs. FH – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Tirana vs. Aalesund – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Metalurh Donetsk vs. Čelik – 19 July 2012". Soccerway.
- ^ "Mladá Boleslav vs. Thór – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ a b c "Slaven Koprivnica vs. Portadown – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Levski Sofia vs. Sarajevo – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Rosenborg vs. Ordabasy – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Spartak Trnava vs. Sligo Rovers – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Ruch Chorzów vs. Metalurg – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "AGF vs. Dila – 19 July 2012". Soccerway.
- ^ a b "Dacia vs. Elfsborg – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Zalgiris vs. Admira – 19 July 2012". Soccerway.
- ^ "Rapid vs. MyPa – 19 July 2012". Soccerway.
- ^ "Servette vs. Gandzasar – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Twente vs. Inter Turku – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Maccabi Netanya vs. KuPS – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Osijek vs. Kalmar – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Mura 05 vs. CSKA Sofia – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Slovan Bratislava vs. Fehervar – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Hajduk Split vs. Skonto – 19 July 2012". Soccerway.
- ^ "Vojvodina vs. Suduva – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Siroki Brijeg vs. St Patrick's Athletic – 19 July 2012 – Soccerway".
- ^ a b "Decision by UEFA Executive committee". fc-anji.ru. 2 July 2012. Archived from the original on 18 September 2018. Retrieved 3 July 2012.
- ^ "Intro – Ruch Chorzów". Oficjalny serwis internetowy Ruchu Chorzów.
- ^ "Shirak vs. Bnei Yehuda – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Ordabasy vs. Rosenborg – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Dila vs. AGF – 26 July 2012". Soccerway.
- ^ "Gandzasar vs. Servette – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Metalurg vs. Ruch Chorzów – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Čelik vs. Metalurh Donetsk – 26 July 2012". Soccerway.
- ^ "KuPS vs. Maccabi Netanya – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Gomel vs. Renova – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Aktobe vs. Milsami – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Inter Turku vs. Twente – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Elfsborg vs. Dacia – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Suduva vs. Vojvodina – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "MyPa vs. Rapid – 26 July 2012". Soccerway.
- ^ "Honvéd vs. Anzhi – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Aalesund vs. Tirana – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Anorthosis vs. FCI Levadia – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Kalmar vs. Osijek – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "CSKA Sofia vs. Mura 05 – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Asteras Tripolis vs. Keshla – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Ried vs. Shakhtyor – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Tromsø vs. Olimpija – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Zimbru vs. Young Boys – 26 July 2012". Soccerway.
- ^ "Gent vs. Differdange 03 – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Senica vs. APOEL – 26 July 2012". Soccerway.
- ^ "Lech Poznań vs. Khazar Lankaran – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Zeta vs. JJK – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Vitesse vs. Lokomotiv Plovdiv – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Viktoria Plzen vs. Metalurgi Rustavi – 26 July 2012". Soccerway.
- ^ "Sligo Rovers vs. Spartak Trnava – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Skonto vs. Hajduk Split – 26 July 2012". Soccerway.
- ^ "Red Star Belgrade vs. Naftan – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Fehervar vs. Slovan Bratislava – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Legia Warsaw vs. Liepājas Metalurgs – 26 July 2012". Soccerway.
- ^ "St. Johnstone vs. Eskişehirspor – 26 July 2012". Soccerway.
- ^ "Portadown vs. Slaven Koprivnica – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "St Patrick's Athletic vs. Siroki Brijeg – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Sarajevo vs. Levski Sofia – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Admira vs. Zalgiris – 26 July 2012". Soccerway.
- ^ "FH vs. AIK – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Thór vs. Mladá Boleslav – 26 July 2012 – Soccerway".
- ^ "Arsenal Kyiv handed forfeit defeat". UEFA. 8 August 2012.
- ^ "UEFA rules on Anorthosis game". UEFA. 14 August 2012. Retrieved 14 August 2012.
- ^ "Anzhi vs. Vitesse – 2 August 2012". Soccerway.
- ^ "KuPS vs. Bursaspor – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Arsenal Kyiv vs. Mura 05 – 2 August 2012". Soccerway.
- ^ "Dila vs. Anorthosis – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "AIK vs. Lech Poznań – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Kalmar vs. Young Boys – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Ried vs. Legia Warsaw – 2 August 2012". Soccerway.
- ^ "Ruch Chorzów vs. Viktoria Plzen – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "APOEL vs. Aalesund – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Tromsø vs. Metalurh Donetsk – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Bnei Yehuda vs. PAOK – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Heerenveen vs. Rapid – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "FCSB vs. Spartak Trnava – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Servette vs. Rosenborg – 2 August 2012". Soccerway.
- ^ "Twente vs. Mladá Boleslav – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Gomel vs. Liverpool – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Asteras Tripolis vs. Marítimo – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Genk vs. Aktobe – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Horsens vs. Elfsborg – 2 August 2012". Soccerway.
- ^ "Fehervar vs. Gent – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Red Star Belgrade vs. Omonia Nicosia – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Eskişehirspor vs. Marseille – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Dundee United vs. Dinamo Moscow – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "St Patrick's Athletic vs. Hannover 96 – 2 August 2012". Soccerway.
- ^ "Hajduk Split vs. Inter Milan – 2 August 2012". Soccerway.
- ^ "Sarajevo vs. Zeta – 2 August 2012". Soccerway.
- ^ "Athletic Bilbao vs. Slaven Koprivnica – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Vojvodina vs. Rapid Vienna – 2 August 2012". Soccerway.
- ^ "Admira vs. Sparta Prague – 2 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Omonia Nicosia vs. Red Star Belgrade – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Dinamo Moscow vs. Dundee United – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Elfsborg vs. Horsens – 9 August 2012". Soccerway.
- ^ "Aktobe vs. Genk – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Slaven Koprivnica vs. Athletic Bilbao – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Legia Warsaw vs. Ried – 9 August 2012". Soccerway.
- ^ "Rosenborg vs. Servette – 9 August 2012". Soccerway.
- ^ "Aalesund vs. APOEL – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Metalurh Donetsk vs. Tromsø – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Mladá Boleslav vs. Twente – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Gent vs. Fehervar – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Young Boys vs. Kalmar – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Spartak Trnava vs. FCSB – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Lech Poznań vs. AIK – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Zeta vs. Sarajevo – 9 August 2012". Soccerway.
- ^ "Sparta Prague vs. Admira – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Mura 05 vs. Arsenal Kyiv – 9 August 2012". Soccerway.
- ^ "Vitesse vs. Anzhi – 9 August 2012". Soccerway.
- ^ "Viktoria Plzen vs. Ruch Chorzów – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "PAOK vs. Bnei Yehuda – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Bursaspor vs. KuPS – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Hannover 96 vs. St Patrick's Athletic – 9 August 2012". Soccerway.
- ^ "Rapid vs. Heerenveen – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Marseille vs. Eskişehirspor – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Inter Milan vs. Hajduk Split – 9 August 2012". Soccerway.
- ^ "Marítimo vs. Asteras Tripolis – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Liverpool vs. Gomel – 9 August 2012 – Soccerway".
- ^ "Rapid Vienna vs. Vojvodina – 9 August 2012". Soccerway.
- ^ "Sports". Archived from the original on 5 March 2021. Retrieved 28 March 2023.
- ^ "Statistics – Qualifying phase – Goals scored". UEFA. Retrieved 8 September 2012.
- ^ "Statistics – Qualifying phase – Assists". UEFA. Retrieved 8 September 2012.
External links
- 2012–13 UEFA Europa League, UEFA.com